• OSMANCIK GÜNDEM 
    Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber

 

Duyurular
Takvim
Saat
Mahir ODABAŞI
SİVİL SAVUNMA
‘BUYURUN, TURKISH DÖNER’
21/07/2014

 
Mahir Odabaşı
mahirodabasi@gmail.com
‘BUYURUN, TURKISH DÖNER’

Hani bazen deriz ya ‘Şeytana pabucunu ters giydirir’ diye. Aynen öyle. Felaket akıllıyız. Eğer bu aklımızı hayra yorsak dünya da hiçbir güç önümüzde duramaz. İnanmazsanız deneyin. Aklınızı hep hayra kullanın bakalım sonuç ta neler kazanılacak…

Değerli okurlarım yine süper akıllı vatandaşlarımızdan birinin Avustralya’ya da yaşadığı bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Ümit ederim ki, gülerken düşünürüz. Bizlerin bıraktığı kötü örneklerin faturasının torunlara bir gün kesileceğini hesap ederek iyi örnek olmaya çalışırız. 

Türkiye’den bir vatandaş yıllar önce okumak için Avustralya’ya gider. Evli olduğu için çocuklarıyla beraber ikamet edebileceği kiralık bir ev araştırır. Kiralar aylık 150 dolar civarındadır. Bu arada bir tanıdığı: ‘hemşerim, aylık 150 dolar kira ödeyinceye kadar, git bankadan kredi çek. Ev al ve aylık 200 dolar kira öder gibi öde. Sonrada Türkiye’ye giderken satarsın’ deyince, ‘güzelde ben öğrenciyim, bana kredi vermezler’ der. Bunun üzerine ‘biz Türk’üz hemşerim, buluruz bir çaresini’ deyip kredi araştırması için bankaya giderler. Bir ev satın alacaklarını ama bunun için bankadan 110 bin dolar krediye çekmek istediklerini söyleyince, görevli ‘kredi verebilmemiz için bir iş yerinde çalışıyor olmanız gerekir’ der. Bunun üzerine bizim Türk öğrenci, orada dönercilik yapan bir tanıdığının yanında çalıştığını beyan eder. Avustralya’da beyan yeterli olduğu için, hemen işlemler yapılır ve 110 bin dolar krediyi alarak evi satın alırlar. Artık bizim öğrenci Avustralya’da ev sahibi olmuş ve kira öder gibi taksit ödemeye başlamıştır. 

Kredi çekebilmek için referans gösterdiği dönerci arkadaşını bir akşam evine davet eder. Uzun sohbet arasında evi nasıl satın aldığını anlatırken, ‘ bankadan kredi çekmek için senin dükkânda çalıştığımı söyledim. ELİN GÂVURU YALANA ALIŞMAMIŞ HEMEN İNANIP VERDİLER’ der. Bunu öğrenen dükkân sahibi arkadaşını sözlü şikâyet eder. Fakat inandıramaz. Daha sonra da yazılı şikâyet edince, kredi çeken öğrenciyi bankaya davet ederler. Hakkında yazılı şikâyet dilekçesi olduğunu ve bunun için çalıştığı dönerci dükkânının telefon numarasını vermesini ve hangi gün müsaitse o gün kendisinin bilgisi dâhilinde iş yerini arayacaklarını söylerler. Bizim Türk öğrenci ‘yarın müsait im gelebilirim’ der ve eve gider. Hanımına durumu anlatıp; ‘ yarın eve kimden telefon gelirse gelsin televizyonun sesini de cızırtı yaptırarak BUYURUN TURKISH DÖNER diyeceksin ve beni sorarlarsa muhasebeye bağlar gibi yapıp durumu idare edeceksin’ der. İkinci gün verilen randevu saatinde bankaya gider ve görevli verilen telefonu arayınca karşıdaki önceden belirtilen şekilde ‘Buyurun Turkısh döner’ der. Arama sebebini anlatınca işyeri sahibi rolündeki hanımı: ‘Şu anda müşteri çok kalabalık, sesinizi net alamıyorum sizi muhasebecime yönlendireyim ’diyerek diğer telefondan sesini değiştirerek sorulan sorulara cevap verir. Yani kredi çekenin, yanında servis personeli olarak çalıştığını söyler.

Banka görevlileri bizim Türk’e teşekkür edip, rahatsız ettikleri için özür dilerler ama bu seferde acaba üniversiteden tekrar araştırırlar mı diye korkar. Ve tekrar soruşturma yapılacak mı? Diye sorunca, banka görevlileri ‘Avustralya yasalarına göre ikinci bir araştırma yapmanın aşağılamak anlamına geldiğini belirterek dosyanın kapandığını’ söylerler. Bizde tek kişiye sorarsan ne olur? Her halde on katı daha yalan ilave olur…

Akıbet bizim uyanık Türk, bankadan çektiği 110 milyon dolar krediyi sağlama bağlar.
            (yazara öneri - eleştiri: 536 5681141)1594 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BULGUR BEKLERKEN PİRİNÇ GELDİ - 02/02/2016
Geçenlerde internette ilginç bir resim verdi.
‘BÖREK ÇOK KALIN OLMUŞ BABAANNE’ - 13/01/2016
Nesiller arasındaki uçurum gün geçtikçe büyüyor.
KİM ÖLMÜŞ DERKEN ÖLDÜ - 29/12/2015
Dünyada inkârı olmayan tek gerçek belki de ölümdür.
VALİ BEY TORUNUNU KENAR OKULA VERİNCE (bir ilimizde) - 25/08/2015
Bir ilimizde vali bey göreve başlayınca milli eğitim müdürüne:
MERHUM ECEVİT VELİ DAYININ ARDINDAN - 18/08/2015
Bazı değerlerin kadri kıymetini zamanında bilmek gerekir.
17 AGUSTOS DEPREMİ ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ - 14/08/2015
Önce köpekler uyandı. Uğultu yükseldi, yükseldi yeryüzü çatladı.
BAYRAM ZİYARETLERİNDE GÖZE TAKILANLAR - 21/07/2015
Bayramların hayatımızda önemli bir yeri vardır. Bayramlar vesile kılınarak çalınmayan ziller çalınır, açılmayan kapılar açılır. Öpülmeyen eller öpülür. İçilmeyen çaylar içilir.
BU BAYRAMDA, YİNE BANA AĞLAMAK DÜŞTÜ-1 - 09/07/2015
Bayramların hayatımızda çok önemli yeri vardır. Çünkü bayram sevinç, neşe, mutluluk saadet demektir.
‘İŞİ ÇOK ZOR’ - 26/06/2015
Değerli okuyucularım, bugünkü yazımda sizlere 15-20 sene önce Mecitözü ilçemizde görev yaparken polis lojmanlarından komşum olan sevdiğim bir arkadaşın beş vakit namaza başlama öyküsünü paylaşmak istiyorum.
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.23998.2729
Euro10.021410.0616
Hava Durumu
Üyelik Girişi