• OSMANCIK GÜNDEM 
    Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber

 

Duyurular
Takvim
Saat
Mahir ODABAŞI
SİVİL SAVUNMA
BİLİNÇLİ TÜKETİCİ OLMAK - 1
26/09/2013

 

 

İnsanoğlu hayatını idame ettirebilmek için doğumdan ölüme kadar hem tüketici hem de üretici olarak yaşam alanında yer tutar. Duruma göre bazen hizmet eri bazen de müşteri olur. Üretimde diğer bir ifade ile hizmet eri saflarında yer alıyorsa ve iştigal ettiği işini müşterisine en güzel şekilde sunmanın gayreti içerisinde olursa hem tutunur hem de dua alır. Kazancı bereketli olur. Ancak Anadolu tabiri ile ‘’Haram helal ver Allah’ım, yeter ki ben kazanayım, bu kulun nasıl olsa yer Allah’ım’’  anlayışıyla üretimde yer alırsa, altını çizerek ifade edeyim ki BİLİNÇLİ OLARAK MÜŞTERİ KANDIRILIRSA kısa zamanda kazanır gibi görünür ama uzun vade de mutlaka kaybeder. Bunun örneklerini zaman zaman görürüz. Toplum arasında ‘top atsan yıkılmaz’ denilirken, Allah korusun bakarsın esen rüzgârda savrulur gider…

 

Ben kendi adıma bilinçli tüketici olmaya gayret ediyorum. Çoluk çocuğuma da bunu tembihliyorum. Halklı olduğum konuda örnek olabilmek adına, büyüklerin tabiri ile bazen pire için yorgan yakıyorum. Bunun için öncelikle yaptığım alış verişlerde mutlaka fiş – fatura türü belge almaya çalışıyorum. Bu belgeleri durumuna göre özel dosya da veya mutfakta bir poşette en az altı ay saklıyorum. Niçin mi?  El cevap: Gittiniz X marketinden bir tavuk veya bir teneke peynir aldınız aile boyu yediniz zehirlendiniz ve ölümden döndünüz. Öfkeyle geri markete gittiniz durumu yetkiliye anlattınız. O da fişinizi alabilir miyim? Diye sordu. Vergi iadesi kaktığı için fişinizi daha marketi çıkmamadan çöpe attınız. Dolaysıyla ibraz edemediniz. Yetkili: ‘ Bizde bozuk mal bulunmaz. Ne bileyim sizin buradan aldığınızı? Biz nice yalan söyleyen insanlarla karşılaşıyoruz…’ deyince, yalan mı söylüyorum diye başladınız tartışmaya. Ama nafile. ‘Git istediğin yere şikâyet et’ dedi. Bu sefer güçlü kim olur. Hak talep edebilir misiniz? Elbette hayır. Ama belgeniz varsa anında gereken yapılır… Peşinden özür dilenir… Üstelik Hukuki hakkınız saklı kalır.

  

BİR KOLİ HEDİYE GELDİ: 

 

Geçenlerde bir markete mangal kömürü almak için girdim. İki üç çeşit yan yana duruyor. Fiyatları da aşağı yukarı aynı sayılır. Ama birinin ambalajında ELDİVEN HEDİYELİ yazıyor. Dolaysıyla bende onu tercih ettim. Kömürü mangala koymak için paketi açtığımda içerisinden eldiven çıkmadı. Parasal değeri olmasa da eldiven hediyeli diye her zamanki aldığım kömürün dışında bir kömür almama sebep olduğu için firmaya kızdım. Demek ki sahtecilik naylon eldivene kadar düşmüş diye düşündüm. Paketi inceledim. Baktım          E-posta yazıyor. İnternetten şikâyet maili atmak için orayı kesip cüzdanıma koydum. Piknikte bulunan akrabalar ‘SENİN ŞİKÂYETİNİ KİM DİKKATE ALIR. MANGAL KÖMÜRÜ TORBASINDAN BİR ELDİVEN ÇIKSA NE, ÇIKMASA NE?’ türü hemencik olumsuz tepki verdiler. Bende,’ ben duyarlı tüketici olarak ilgili firmanın genel merkezine usulünce tepkimi vereyim de, gerisini sonra düşünürüz ‘dedim. Eve gelince internetten ilgili firmanın genel merkezine özetle ‘…….  marka mangal kömürünüzü eldiven hediyeli diye tercih ettim. Ancak içerisinden eldiven çıkmadı. Parasal değeri olmasa da, vatandaş olarak yanlış reklamla aldatılmak istemiyorum… ’ diye şikâyet maili attım.

 

 Bir gün sonra ilgili firmadan aradılar. İlk defa bu şekilde duyarlı bir müşteriyle karşılaştıklarını ifade ederek teşekkür ettiler. Peşinden özür dilediler. Dahası bir de baktım ki, ilgili firma kargoyla içerisinde ‘4 kg sıvı sabun, kakao, puding, yüzey temizleyici, çöp poşeti, kabartma tozu vb.’ türü içerisinde 15-20 parça malzeme bulunan BİR KOLİ HEDİYE paketini özür ve teşekkür mesajı ilavesiyle adresime göndermiş. Bunu görünce anladım ki kurumsal manada kendini ispatlamış bir firma. ‘Testinin içinde ne varsa dışına o sızar’  sırrınca, duyarlı tüketici olmak adına örnek teşkil eder niyetiyle gelen mektubu özetle paylaşmak istiyorum.

 

‘’Çok değerli ve muhterem Mahir ODABAŞI Bey Efendi

Tarafımıza ilettiğiniz X markamızın mangal kömürü ürününde yaşadığınız sıkıntıyı duyduğumuz an itibari ile üzüntü içerisinde olduğumuzu bildirmek isteriz. Yaşadığınız bu sıkıntının tekrar etmemesi için elimizden gelen azami göstereceğimize hiç şüpheniz olmasın. Bu vesile ile sizden çok özür diler ilgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ederiz. Saygılarımızla’’

 

Bundan sonra bana düşen ilgili firmanın malını içinden eldiven çıkmasa da kullanmaya devam etmek. Ayrıca eş dost tanıdıklara tavsiye- reklam etmek. Sahi KAZANAN KİM OLDU?  (Tel: 536 5681141)

 

 

 2009 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BULGUR BEKLERKEN PİRİNÇ GELDİ - 02/02/2016
Geçenlerde internette ilginç bir resim verdi.
‘BÖREK ÇOK KALIN OLMUŞ BABAANNE’ - 13/01/2016
Nesiller arasındaki uçurum gün geçtikçe büyüyor.
KİM ÖLMÜŞ DERKEN ÖLDÜ - 29/12/2015
Dünyada inkârı olmayan tek gerçek belki de ölümdür.
VALİ BEY TORUNUNU KENAR OKULA VERİNCE (bir ilimizde) - 25/08/2015
Bir ilimizde vali bey göreve başlayınca milli eğitim müdürüne:
MERHUM ECEVİT VELİ DAYININ ARDINDAN - 18/08/2015
Bazı değerlerin kadri kıymetini zamanında bilmek gerekir.
17 AGUSTOS DEPREMİ ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ - 14/08/2015
Önce köpekler uyandı. Uğultu yükseldi, yükseldi yeryüzü çatladı.
BAYRAM ZİYARETLERİNDE GÖZE TAKILANLAR - 21/07/2015
Bayramların hayatımızda önemli bir yeri vardır. Bayramlar vesile kılınarak çalınmayan ziller çalınır, açılmayan kapılar açılır. Öpülmeyen eller öpülür. İçilmeyen çaylar içilir.
BU BAYRAMDA, YİNE BANA AĞLAMAK DÜŞTÜ-1 - 09/07/2015
Bayramların hayatımızda çok önemli yeri vardır. Çünkü bayram sevinç, neşe, mutluluk saadet demektir.
‘İŞİ ÇOK ZOR’ - 26/06/2015
Değerli okuyucularım, bugünkü yazımda sizlere 15-20 sene önce Mecitözü ilçemizde görev yaparken polis lojmanlarından komşum olan sevdiğim bir arkadaşın beş vakit namaza başlama öyküsünü paylaşmak istiyorum.
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.56188.5961
Euro10.085110.1255
Hava Durumu
Üyelik Girişi