• OSMANCIK GÜNDEM 
    Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber

 

Duyurular
Takvim
Saat
Mahir ODABAŞI
SİVİL SAVUNMA
İMAM TOP OYNAR MI?
12/07/2013

İnsanın hayatta unutamadığı anıları vardır. Bunlardan bir tanesi de ilk memuriyete başladığı günlerdir. Liseyi yeni bitirmişti. Henüz 18-19 yaşlarında bir delikanlıydı. O günkü şartlar içerisinde kısa yoldan memuriyete başlamak adına imamlık sınavına girdi, başarılı oldu ve Amasya ilinin bir ilçesinin köyüne ataması yapıldı. Çocukluğundan itibaren şehir merkezinde yaşamış, dolaysıyla köy hayatından bi haberdi. Ama alışmak zorundaydı. Delme çatma lojmanı rahmetli annesi itina ile temizledi. Biricik yavrusunun görevini en iyi şekilde yapması için elinden gelen gayreti gösteriyordu.
Genç imam camiye gitti ve heyecanla ilk ezanını okudu. Koca köyde sadece bir cemaat geldi. Ertesi gün mübarek cuma idi. Ancak cemaat yokluğundan köyde cuma namazı kılınamayacak ve imamda başka köye gitmek zorunda kalacaktı. Bu durumu görünce üzüldü ve ’eyvah yıllardır öğrendiğim bilgilerimi kime anlatacağım…’’ diyerek kara kara düşündü. Birkaç gün sonra köydeki gençlerle tanıştı. O zaman köyler şimdiki gibi göç vermediğinden bayağı genç vardı. Bu gençleri kafaya almam gerekir diye içinden geçirdi. Gençler öğleden sonra tarlada top oynamanın planını yapıyorlardı. Genç imam araya girdi, uygun görürseniz bende oynayabilir miyim deyince, gençler birazcık tereddüt etti. Belli ki lisani halleriyle ‘İMAM NE ANLAR TOP OYNAMAKTAN’ diye ima ettiler ama yine de tamam hoca seni de takıma alıyoruz derken, içlerinden bazıları HOCA TOPA ŞÖYLE VURACAKSIN, KARŞI TARAFIN KALESİNE DOĞRU VURACAKSIN türü taktik bile verenler oldu. Genç imam hiç sesini çıkarmadan tamam dedi. Hâlbuki lise yıllarında okulun tüm sportif faaliyetlerinde aktif görev almış, ayrıca futbol hakemliği de yapmıştı. Fakat önyargılı olarak aşağılanması karşısında bundan bahsetmedi. Sabrederek zamana bıraktı. Öğleden sonra komşu köyün gençleriyle top oynamak üzere anlaştılar. Genç imam öğle ezanını okudu, namazını tek kişiyle kıldı. Eşofmanlarını giyip top oynanacak alana geldi. Maç öncesi eşleştirme yapılırken bile imamı pek hesaba katan olmadı. Hoca sen şuraya gelecek topları karşı tarafa vursan yeter denildi. Nihayet maç başladı. O da ne? Bizim genç imam oyuncular içerisinde bir numara. Kimse ayağından top alamıyor. Maçı her zamandakinden farklı bir skorla kazandılar. Tabiri caizse gençler şok oldu. Ve ‘HOCAM BUNDAN SONRA TAKIMIN DİREKTÖRÜ SEN OLACAKSIN’ dediler.
Genç imam: ’Arkadaşlar ülkemizde adettir, muhtemel ki birkaç gün sonra beni top oynuyor diye şikâyet ederler. Benim sizden bir isteğim var. Eğer benim top oynamamı istiyorsanız, yarın mübarek cuma günü. Biliyorsunuz cemaat yokluğundan köyümüzde cuma namazı kılınamıyor. Toptan camiye geleceksiniz ve bu köyde cuma namazı kılınmasını sağlayacaksınız’ dedi. Gençler imamın bu talebini geri çevirmediler. ’Tamam hocam, rakip takımın oyuncularını bile getiririz’ dediler. Genç imam cuma namazı öncesi sala verdi. Köyün futbol takımında oynayan tüm gençler ve karşı takımda oynayan bazı gençler camiye geldi. Cuma namazını beraberce kıldılar. Genç imam gençlerin hoşuna gidebilecek şekilde kısa ama anlamlı bir hutbe okudu. Namaz sonrası imam, davetine icabet ettikleri için gençlere tek tek teşekkür etti. Gelecek hafta cuma namazına da bir tepsi baklava sözü verdi. Hep beraber komşu köyün gençleriyle top oynayacakları alana gittiler.
Bu arada imamın korktuğu başına geldi. İlçe müftülüğünden köy kahvesine telefon gelmiş, imam sorulmuş kahvecide top oynamaya gitti diye cevap verince, ‘imama söyleyin pazartesi günü acil daireye gelsin’ diye not bırakılmıştı. Notu alan genç imam pazartesi günü ilçe müftülüğüne gitti. Müftü beyin odasına girdi. Müftü bey, hoş geldin, otur bakalım falan demeden sert bir tavırla ‘İMAM TOP OYNAR MI? İMAM, CAMİDE CEMAATİ 1 İSE 2, 2 İSE 3 – 5 YAPMAYA ÇALIŞIR. Yaşlılarla oturur kalkar.’ derken diğer taraftan genç imamın eline sarı zarfı uzattı. Bu duruma imam çok içerledi. Genç imam, şehir merkezinde yetişmenin, çocukluğundan itibaren ayakkabı boyacılığından, sebze satmaya kadar ticaretin içerisinde bulunması nedeniyle, kendini ifade etmede mahirdi. 
Genç imam; ‘Sayın hocam haklısınız, imamın görevi 1 cemaatin 2, 2 cemaatin, 3-5-10 olması için çalışmaktır. Peki köyde hiç cemaat yoksa bu nedenle cuma namazı bile kılınamıyorsa, yaşlı kesimde gelmiyorsa o zaman imam ne yapar? Sallar başını, alır maaşını mı? Yoksa görevini aksatmadan top oynayıp, 1 cemaati üç safa çoğaltıp köyde cuma namazı kılınmasını sağlamışsa, karşılığı sarı zarf mı olmalı?’ deyince, müftü bey, delikanlı şöyle otur bakayım der ve çay söyler. Akabinde elindeki zarfı geri alıp yırtarak çöpe atar. Daha sonra ki aylarda ilçe kaymakamlığı kurumlar arasında voleybol turnuvası düzenler. Turnuvaya müftülüğünde katılmasını ister. Durum böyle olunca müftü bey, genç imamı voleybol takımını çalıştırması için köyden özel çağırır.
Genç imam köyde ilk kıldırdığı namaz sonrası yaptığı duada ‘’Ya rabbi, bu makam bana çok zor geliyor. Manevi ağırlığı içerisinde eziliyorum. Konusu açıldığında başımı önüme eğmeyeceğim, rahatça konuşabileceğim bir meslek nasip eyle…’’ diye rabbine yalvarmıştı. Duanın kabulü mü, yoksa kaderin cilvesi mi bilinmez birkaç yıl sonra kurum değiştirir. Her aşamasında rahatça konuşabileceği bir kuruma naklen atanır. Memur olarak atandığı kurumda, basamakların hakkını vererek ve her kesimce sevilerek özünü ve sözünü unutmadan ilinde en üst kademeye çıkmayı başarmış bir bürokrat olarak görev yapmaktadır.

*
DİNSİZ İLİM KÖR, İLİMSİZ DİN TOPALDIR’ (Einstein)


2638 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BULGUR BEKLERKEN PİRİNÇ GELDİ - 02/02/2016
Geçenlerde internette ilginç bir resim verdi.
‘BÖREK ÇOK KALIN OLMUŞ BABAANNE’ - 13/01/2016
Nesiller arasındaki uçurum gün geçtikçe büyüyor.
KİM ÖLMÜŞ DERKEN ÖLDÜ - 29/12/2015
Dünyada inkârı olmayan tek gerçek belki de ölümdür.
VALİ BEY TORUNUNU KENAR OKULA VERİNCE (bir ilimizde) - 25/08/2015
Bir ilimizde vali bey göreve başlayınca milli eğitim müdürüne:
MERHUM ECEVİT VELİ DAYININ ARDINDAN - 18/08/2015
Bazı değerlerin kadri kıymetini zamanında bilmek gerekir.
17 AGUSTOS DEPREMİ ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ - 14/08/2015
Önce köpekler uyandı. Uğultu yükseldi, yükseldi yeryüzü çatladı.
BAYRAM ZİYARETLERİNDE GÖZE TAKILANLAR - 21/07/2015
Bayramların hayatımızda önemli bir yeri vardır. Bayramlar vesile kılınarak çalınmayan ziller çalınır, açılmayan kapılar açılır. Öpülmeyen eller öpülür. İçilmeyen çaylar içilir.
BU BAYRAMDA, YİNE BANA AĞLAMAK DÜŞTÜ-1 - 09/07/2015
Bayramların hayatımızda çok önemli yeri vardır. Çünkü bayram sevinç, neşe, mutluluk saadet demektir.
‘İŞİ ÇOK ZOR’ - 26/06/2015
Değerli okuyucularım, bugünkü yazımda sizlere 15-20 sene önce Mecitözü ilçemizde görev yaparken polis lojmanlarından komşum olan sevdiğim bir arkadaşın beş vakit namaza başlama öyküsünü paylaşmak istiyorum.
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.56188.5961
Euro10.085110.1255
Hava Durumu
Üyelik Girişi