• OSMANCIK GÜNDEM 
    Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber

 

Duyurular
Takvim
Saat
Mahir ODABAŞI
SİVİL SAVUNMA
‘EĞİTİME GEL EĞİTİME’
25/01/2013

‘EĞİTİME GEL EĞİTİME’

            Efendim akşam yatarken yarın ne yazayım diye düşündüğümden olsa gerek, rüyamda konu başlığını ‘Eğitime gel eğitime’ olarak gördüm. Aslında yazının başlığını ‘tıkladın mı?’ yazacaktım ama rüyayı hatırlayınca bunda da vardır bir hayır deyip vazgeçtim.

           Toplumda temel afet bilincinin gelişmesi açısından bilgi mi önemli, yoksa ilgi mi? diye bir soru sorulacak olursa, cevabımız ne olurdu acaba? Sizleri bilmem amma benim cevabım önce ilgi olurdu. Zira birkaç tane üniversite bitiren, 5-6 tane yabancı dil bilen, bilgi noktasında zirvede olan ancak ilgi ve konuyu önemseme açısından aynı duyarlığı gösteremediği için depremlerde, yangınlarda, yıldırım düşmelerinde, trafik kazalarında zarar görmüş veya bedelini canıyla ödemiş nice insanlar tanırız. O halde, tek taraflı olarak bilgi yetmiyor, onu tetikleyecek, gerekli hassasiyeti gösterecek veya başka bir ifade ile araca binmeden etrafını kontrol ettirecek, binince kontağı çalıştırmadan emniyet kemerini taktıracak İLGİ lazımdır.

        Bizler gibi orta yaş gruplarının öğrencilik yıllarında bilgiye ulaş-ması o kadar da kolay değildi. Zira bunun için kütüphanelerde kitap aramamız gerekiyordu. Aradığımız çoğu kitapları da bulamıyorduk. Diğer taraftan sivil savunma meslek memurluğuna başladığım yıllarda, mesleki konularda kendimi gelişti-rebilmek adına ilçe kaymakamlığına gelen, bazen kapağı açılmadan dolaplara atılan dergileri merakla okumaya, ilgili bilgileri not almaya çalışıyordum. Şimdi bilgiye ulaşma yolları çok kolay. Bir tuşa dokunmakla binlerce bilgi ekrana geliyor. Gelmesi kolayda depremlerde, yangınlarda, zehirlenmelerde, trafik kazalarında vs. bilinçli hareket etmemizi sağlayacak o tuşa dokunmak pekte kolay değil. İş yerlerinde, evlerimizde saatlerce internetin başında vakit geçiren çocuklarımıza, eşlerimize ve en önemlisi kendimize isterseniz şu soruları soralım.(Tabi bu noktada bilgi sahibi olanlar muaftır)

Bakalım ne cevap alacağız.

1.      Hiç, deprem öncesi, anı ve sonrasında yapılması gereken hususlarla ilgili bilgilere ulaşmak için tıkladınız mı?

2.      Hiç, yangın öncesi, anı ve sonrasında yapılması gereken (yangın söndürme cihazlarının doğru kullanımı) hususlarla ilgili bilgilere ulaşmak için tıkladınız mı?

3.      Hiç, ev kazaları ve korunma yolları konularında dikkat edilmesi gereken uyarı bilgilerine ulaşabilmek için tıkladınız mı?

4.      Hiç, trafik kazalarında bilinçli hareket edebilme adına gerekli olan uyarı bilgilerine ulaşabilmek için tıkladınız mı?

5.      Hiç, doğumdan ölüme kadar hayatımızın her safhasında lazım olacak olan doğru ilkyardım bilgilerine ulaşabilmek için tıkladınız mı?

6.      Hiç, olası savaşlarda NBC etkisinden en az zararla kurtulabilmek için temel ihtiyaç olan, ikaz-alarm işaretlerini doğru öğrenebilmek adına tıkladınız mı?

7.      Hiç, sel, çığ, yıldırım düşmesi gibi felaketlerde bilinçli hareket edebilmek adına lazım olan bilgilere ulaşmak için tıkladınız mı?

8.      Hiç, üç tarafı denizlerle çevrili, akabinde Kızılırmak, baraj ve göletler olan ülkemizde kendimizin ve çocuklarımızın boğulma tehlikesine karşı alınması gereken bilgilere ulaşabilmek için tıkladınız mı?

9.      Hiç, soba, şofben, doğalgaz zehirlenmelerinden korunmak için olmazsa olmazlardan olan uyarıları öğrenmek adına tıkladınız mı?

10.  Hiç, caddelerde, sokaklarda çoluk çocuğumuzla yürürken karşılaşabileceğimiz, beklenmedik kazalara karşı nasıl uyanık olmalıyız noktasındaki uyarılara ulaşabilmek için tıkladınız mı?

 

             İnternetle iştigal eden değerli okuyucu dostlar,

             Bu sorulardan en az 5 tanesine EVET cevabı verebiliyorsanız, kendimi, ailemi, çevremdeki insanları (eften püften tabir edilen kazalarda kaybetmemek için)  seviyorum. Olası doğal veya insan eliyle meydana gelebilecek afetlere karşı duyarlıyım demektir. Şayet sorulara vereceğiniz HAYIR cevabı 10 tane ise, esas FAY HATTI SİZİN EVDEN GEÇİYOR demektir. Bunun için sizler ve sevdikleriniz, eften püften tabir edilen kazalarla karşılaşmaya Allah korusun maddi manevi bedel ödemeye namzettir diye üzülüyorum.

             Değerli okuyucu dostlarım, sizleri seviyoruz. Belki de bu sevginin yansıması olarak, her gün televizyonlarda, gazetelerde üzülerek gözlemlediğimiz afet, kaza, tedbirsiz, bu kadarda olmazsızlık ateşini söndüremesekte, karınca misali su taşıyabilmenin gayreti içerisindeyiz. Bu konularda yazılarımızı, şiirlerimizi paylaştığımız ve gelen sorulara cevap vermeye çalıştığımız   ‘’http://www.facebook.com/DEPREMDEN-YANGINDAN KORUNMA’’ grubu oluşturduk. ‘Müşterisiz meta zayidir’ hükmünce internet kullanan ve temel afet bilincine duyarlı okuyucularımızı bu gruba bekliyoruz. Bir cümle ile de olsa belki faydasını görebilirsiniz.

             ‘Almayın sadece deneyin, eğer işe yaramazsa bize söyleyin’ (steil)  sırrınca, mal ve can kaybını en aza indirmeye yönelik bu tür eğitimlere, konferanslara mutlaka katılalım. Unutmayınız ki, sizler takip eder, talep ederse tüm meslektaşlarımız özveriyle hizmetinizde olur. Bu bazen okullarda velilere,(bu noktada belediyemiz aile eğitim merkezini tebrik ediyorum) bazen fabrikada çalışanlara, bazen kahvane de oturanlara, bazen apartman toplantısında bulunanlara olur.

               Şayet vaktiniz yoksa (!) bu konularla ilgili videoları, sunuları, makaleleri bizlerden veya ilgili kurumlarda alıp, evinizde ailenizle izleyebilirsiniz.

               Özetin özeti : ‘İnsan bir şeyi istemeye dursun, hiçbir şey erişilemeyecek kadar yüksekte değildir.’ (Anderson)

 

          

 1666 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BULGUR BEKLERKEN PİRİNÇ GELDİ - 02/02/2016
Geçenlerde internette ilginç bir resim verdi.
‘BÖREK ÇOK KALIN OLMUŞ BABAANNE’ - 13/01/2016
Nesiller arasındaki uçurum gün geçtikçe büyüyor.
KİM ÖLMÜŞ DERKEN ÖLDÜ - 29/12/2015
Dünyada inkârı olmayan tek gerçek belki de ölümdür.
VALİ BEY TORUNUNU KENAR OKULA VERİNCE (bir ilimizde) - 25/08/2015
Bir ilimizde vali bey göreve başlayınca milli eğitim müdürüne:
MERHUM ECEVİT VELİ DAYININ ARDINDAN - 18/08/2015
Bazı değerlerin kadri kıymetini zamanında bilmek gerekir.
17 AGUSTOS DEPREMİ ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ - 14/08/2015
Önce köpekler uyandı. Uğultu yükseldi, yükseldi yeryüzü çatladı.
BAYRAM ZİYARETLERİNDE GÖZE TAKILANLAR - 21/07/2015
Bayramların hayatımızda önemli bir yeri vardır. Bayramlar vesile kılınarak çalınmayan ziller çalınır, açılmayan kapılar açılır. Öpülmeyen eller öpülür. İçilmeyen çaylar içilir.
BU BAYRAMDA, YİNE BANA AĞLAMAK DÜŞTÜ-1 - 09/07/2015
Bayramların hayatımızda çok önemli yeri vardır. Çünkü bayram sevinç, neşe, mutluluk saadet demektir.
‘İŞİ ÇOK ZOR’ - 26/06/2015
Değerli okuyucularım, bugünkü yazımda sizlere 15-20 sene önce Mecitözü ilçemizde görev yaparken polis lojmanlarından komşum olan sevdiğim bir arkadaşın beş vakit namaza başlama öyküsünü paylaşmak istiyorum.
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.55448.5887
Euro10.082510.1229
Hava Durumu
Üyelik Girişi