OSMANCIK GÜNDEM 
Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber


Duyurular
DHA TEMSİLCİLİĞİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.48997.5199
Euro9.03949.0756
Hava Durumu
Saat
Takvim
Mahir ODABAŞI
SİVİL SAVUNMA
KÖYLERDE UNUTTUKLARIMIZ -14
03/10/2013

          

 

  • SOĞAN KABUĞU İLE YUMURTA BOYAMA:  Önceden köy yerlerinde özellikle yaşlı teyzeler gurbetten gelen torunlarına veya sevdikleri çocuklara hediye olarak soğan kabuğuyla boyanmış yumurta verirlerdi. Doğal ortamda beslenen o tavukların yumurtasının lezzetinin bir başka olduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz.

 

  • KÖY (MİSAFİR) ODASI: Önceden ulaşımın bu kadar yaygın olmadığı zamanlarda, köye gelen memurların, çerçicilerin vb. rahatça kalabileceği köy odası bulunurdu. Bu odada yatak yorgan, soba bulunur ve köy bekçisi genelde muhtarın evinden yemek getirir ve âdete o misafirin hizmetkârı olurdu. Şimdi artık ne eskisi gibi köylere gelenler var, nede gece kalanlar.

 

  • İHTİYAR HEYETİNİ DÜNÜR GÖNDERME:  Eskiden köy yerlerinde oğluna kız isteyecek vatandaş öncelikle durumu köy ihtiyar heyetine açar ve onların olumlu görüşünden sonra, onlarla beraber kız istemeye giderdi. İhtiyar heyetinin dünürlüğe eşlik etmesi, oğlan tarafının hatırı sayılır, güvenilir olduğu, şimdiki anlamıyla referans olduğu manasında yorumlanırdı. Dolaysıyla işin tatlıya bağlanması biraz daha kolay olurdu. Diğer taraftan izdivaç vuku bulur ve zamanla eşler arasında tatsızlık çıkarsa aynı ihtiyar heyetinden yardım istenirdi.

 

  • BAŞLIK PARASI: Eskiden kız evlatları evlendirilirken başlık parası adı altında para alınırdı. Hatta konu para olunca amca, dayı bile ortaya çıkar onlar içinde ekstra para alınırdı. Çok yanlış olan bu uygulama çok şükür son buldu. Şimdi artık en fakirinden en zenginine kadar kız evladını evlendirirken imkânlar ölçüsünde ihtiyaçlarını almaya çalışıyor.

 

  • DAMAT GİYDİRME: Cumartesi günü damat adayı köy meydanında ilahilerle giydirilirdi. Sade iç çamaşırıyla köy meydanına çıkmak damat adaylarının korkulu rüyası olurdu. Şimdi artık pantolon, gömlek giyilmiş olarak çıkılıyor.

 

  • AL DUVAK: Eskiden şimdiki gibi gelinlikler yaygın değildi. Dolaysıyla gelinler, gelinlik giymek yerine üzerlerine al duvak örtülürdü. Hatta dışarıda memur olup ta 40 yıl önce köye ilk gelinlik giyme âdetini getirenlerin yıllarca eleştirildiğini, dedi kodusunun yapıldığını hatırlıyorum.

 

  • GELİN ALAYI: Ata bindirilip damat evine götürülen gelin hanımın arkasında köyün genç kızları siyah bürük ( çarşaf) giymiş olarak olarak yürürdü.

 

  • BAĞIRARAK DAMADA PARA TAKMA: Gelin eve geldikten sonra damat evin önüne çıkarılır ve bu işin tellalları tarafından ‘’FALANDAN 50 LİRA, HAK BEREKEEEEEET VERSİN’’ diye takılan para ilan edilirdi. Takının ilan edilmesi dolaysıyla çoğu vatandaş az para taktı demesinler diye veya yarış için daha çok para takardı.

 

  • DAMAT GÖNDERME: Damat yatsı namazı sonrası tüm cemaatle beraber ilahilerle götürülür, evin önüne geldiğinde imam dua yapar ve köyün gençlerine yapılacak ikram için damat yerine sağlam bir vekil tayin eder ve bu arada çaktırmadan içeri kaçmaya çalışırdı. Yoksa yavaş davranırsa yumrukları sırtında bulur, daha da kötüsü cılk yumurtaya maruz kalabilirdi. Damat olan oğlunu gençlerin yumruğundan korumak için özellikle anneleri etrafında pervane olurdu. Bu arada imama ya havlu ya da ekmeğe sarılmış helva verilirdi.

 

*

             SELAM GÖNDERSİN

 

Yolun düşerse bizim ellere

Söyle dostlara selam göndersin

Gurbet eller artık zor gelir bize

Söyle dostlara selam göndersin

 

Dost özlemiyle yanıyorum

Söyle dostlara selam göndersin

Gurbet ellerde yalnız kalıyorum

Söyle dostlara selam göndersin

 

Dostlardan uzak olmak zor gelir

Söyle dostlara selam göndersin

İstesem de gelmem zaman alır

Söyle dostlara selam göndersin

 

ODABAŞI gurbette herkesi özler

Söyle dostlara selam göndersin

Doğduğum topraklar gözümde tüter

Söyle dostlara selam göndersin

               

 1888 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BULGUR BEKLERKEN PİRİNÇ GELDİ - 02/02/2016
Geçenlerde internette ilginç bir resim verdi.
‘BÖREK ÇOK KALIN OLMUŞ BABAANNE’ - 13/01/2016
Nesiller arasındaki uçurum gün geçtikçe büyüyor.
KİM ÖLMÜŞ DERKEN ÖLDÜ - 29/12/2015
Dünyada inkârı olmayan tek gerçek belki de ölümdür.
VALİ BEY TORUNUNU KENAR OKULA VERİNCE (bir ilimizde) - 25/08/2015
Bir ilimizde vali bey göreve başlayınca milli eğitim müdürüne:
MERHUM ECEVİT VELİ DAYININ ARDINDAN - 18/08/2015
Bazı değerlerin kadri kıymetini zamanında bilmek gerekir.
17 AGUSTOS DEPREMİ ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ - 14/08/2015
Önce köpekler uyandı. Uğultu yükseldi, yükseldi yeryüzü çatladı.
BAYRAM ZİYARETLERİNDE GÖZE TAKILANLAR - 21/07/2015
Bayramların hayatımızda önemli bir yeri vardır. Bayramlar vesile kılınarak çalınmayan ziller çalınır, açılmayan kapılar açılır. Öpülmeyen eller öpülür. İçilmeyen çaylar içilir.
BU BAYRAMDA, YİNE BANA AĞLAMAK DÜŞTÜ-1 - 09/07/2015
Bayramların hayatımızda çok önemli yeri vardır. Çünkü bayram sevinç, neşe, mutluluk saadet demektir.
‘İŞİ ÇOK ZOR’ - 26/06/2015
Değerli okuyucularım, bugünkü yazımda sizlere 15-20 sene önce Mecitözü ilçemizde görev yaparken polis lojmanlarından komşum olan sevdiğim bir arkadaşın beş vakit namaza başlama öyküsünü paylaşmak istiyorum.
 Devamı