• OSMANCIK GÜNDEM 
    (İnteraktif Haber Gazetesi)
    Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber

 

Duyurular
DHA TEMSİLCİLİĞİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.44337.4731
Euro9.01729.0533
Hava Durumu
Saat
Takvim
Mahir ODABAŞI
SİVİL SAVUNMA
TRAFİK HAFTASI
04/05/2013
          Her yıl 1-7 Mayıs arası trafik haftası olarak kutlanmaktadır. Bu bağlamda çeşitli etkinlikler düzenlenerek öğrencilerin, velilerin ve dolaysıyla toplumun bilinçlenmesi amaçlanmaktadır. Trafik denildiğinde aklımıza ilk gelen kazalardır. Nasıl gelmesin ki, bazen cenazeye, bazen düğüne, bazen evimize, işimize giderken, bazen de gurbet ellerden gelecek yavrularımızı beklerken yaşanabilen bir trafik kazasıyla dünyamız alt üst oluyor ve telafisi mümkün olmayan maddi manevi acılara boğuluyoruz. ‘’Evlat acısı bu acı, ki yüreğine işledi / Koşup katil arabanın tekerleğini dişledi’’ misali ölenlerle beraber geriye öksüz yetim çocuklara ebeveynler baktıkça tabiri caizse eriyor.
 
          İnsanların depremlerde hayatını kaybetme riski yılda % 60 iken, bu oran trafik kazaları için günde % 45 civarındadır. Başka bir ifade ile trafik kazaları depremlerden daha tehlikelidir. Buna rağmen maalesef toplum olarak trafik kurallarına harfiyen uymamakta direniyoruz. Şoför koltuğuna oturup emniyet kemeri takılmadığı zaman alarm vermeye başlayınca hemen takmak yerine rahatsız oluyoruz. Ya alarmdan kurtulmak için takıyoruz ya da tekerlekli sandalyeye bağlı kalmamıza vesile olacağını düşünmeden metal türü bir şeyler araya sıkıştırdığımızda alarmın ötmeyeceğini zevkle anlatıyoruz. Bazen de yurt dışını görmüş vatandaşlarımız oralarda bırakın insanları, köpeklerin bile kırmızı ışığı görünce durduğunu veya trafik kuralını ihlal eden eşini polise şikâyet edebilecek kadar duyarlı toplum yapısının oluştuğunu ballandıra ballandıra anlatırken ülkemiz sınırlarına gelince aynı duyarlılığı göstermekten imtina ediveriyorlar.
 
          Diğer taraftan ‘’Ön tekerleği arka tekerlek takip eder veya telkinden çok temsil etki eder’’ sırrınca öncelikle yetkililerin, aile büyüklerinin veya öğrenciler için öğretmenlerinin trafik kurallarına titizlikle uyması toplumsal bilinçlenme açısından olumlu etki yapacağını düşünüyorum. Mecitözü kaymakamlığında çalışırken, Kaymakam beyinde olduğu ortamda ‘ülkemizde bu kadar kaza yaşanmasına rağmen, neden trafik kurallarına toplum olarak tam uymuyoruz’ üzerine sohbet yaparken ben şöyle bir öneri sunmuştum. Efendim; ’’Siz kaç yıldır bu ilçede görev yapıyorsunuz, şuradan Çorum’a giderken trafik kontrolü esnasında hiç durduruldunuz mu?’’ dediğimde, ‘’Hayır’’ demişti. Bende sizlerin de durdurup rutin belgelere veya yangın cihazı gibi bulundurulması gereken malzemelere bakılsa. Bunu gören köylü veya ilçede yaşayan vatandaş ‘’Kaymakam beyin arabasını bile durdurup yangın cihazına bakıyorlar ‘’diye düşünüp trafik kurallarına uyma noktasında biraz daha titiz olmaya çalışır mı? Ve dahası anında tüm ilçede duyulur mu?‘’ dediğimde, ‘mutlaka artı etkisi olur’ diye görüşüme katılmıştı. Buna benzer örnekleri seminerde anlattığımda, gerek öğrenciler olsun gerekse yetişkinler hepsi olumlu yansımasının olacağını düşünüyorlar. Çünkü biz millet olarak, bırakın devlet büyüklerimizi, o kurumda çalışan memurun bile imkânı olduğu halde vatandaşın arasında sıraya girdiğini görünce kendimizin de sıraya dikkat etmesi noktasında daha çok sorumluluk hissediyoruz.
 
            Eskiye nazaran yollarımız daha iyi, arabalarımız daha çok teknoloji ile donanımlı konuma gelmesine rağmen ülkemizde her gün 600 her saat 27 trafik kazası oluyor. Bu kazalarda her gün 5- 20 kişi ölüyor. 200 kişi yaralanıyor, Yılda ise ortalama 5-6 bin kişi ölüyor.100 binin üzerinde insan yaralanıyor. Bu da gösteriyor ki, trafikte en önemli unsur olan insan kurallara tam uymazsa yollar, arabalar en son teknoloji ile yapılmış olsa da trafik kazalarında azalma olmayacak ve sadece trafikte seyrederken konfor olacak, her akşam haberleri izlerken rutin görüntüler tekerrür edecektir. Bu bağlamda;
 
             ‘’Hastanelerin de mağazalar gibi vitrinleri olsaydı ve kurallara uymayan araç kullanıcılarına mecburi ziyaret konsaydı, trafik kazaları belki bu kadar çok olmazdı  ‘’
 
              Bu vesile ile toplumun kazasız belasız yaşamı için fedakâr hane görev yapan güvenlik güçlerimizin trafik haftasını tebrik ediyor, sağlık, sıhhat ve huzur içerisinde, kazalardan uzak afiyetler diliyorum.
 
*
 
TRAFİK KAZASI DUASI
 
Duble yollar yapıyoruz yetmiyor,
Aşırı hız, hatalı sollama bitmiyor,
Temelde yoksa,  çatı da fayda etmiyor,
Sen trafik kazası verme ALLAHIM..!
 
Mevsim kış,  yollar olmuş don,
Yola çıkmış, zincirsiz koca kamyon,
Nasıl ehliyet aldı böyle, bilmiyom,
Sen trafik kazası verme ALLAHIM..!
 
Kutlamalarda oluşuyor, uzun konvoy
Cahillik ya, gençler araçtan sarkıyor,
Bazen ölüm, bazen sakatlık oluyor,
Sen trafik kazası verme ALLAHIM..!
 
Tek yönlü kurallara uymak yetmiyor,
Alkollü araç kullananlar bitmiyor,
Yayalarda bazen dikkat etmiyor,
Sen trafik kazası verme ALLAHIM..!
 
Emniyet kemeri takmak zor geliyor,
Cep telefonuyla konuşmak zevk veriyor
Bazen de araçlar çatıdan eve giriyor,
Sen trafik kazası verme ALLAHIM..!
 
Motosiklet kullananlar kask takmıyor,
Bunca uyarılara rağmen dönüp bakmıyor
Neticede küçücük kazadan sağlam çıkmıyor
Sen trafik kazası verme ALLAHIM..!
 
Bin bir düşünceyle arabaya biniyoruz,
Hemzemin geçite dikkatsiz giriyoruz,
Birde bakmışız trenin altında gidiyoruz
Sen trafik kazası verme ALLAHIM..!
 
ODABAŞI der daha ne diyeyim,
Kimsenin burnu kanamasın, dileğim,
Yanlışım varsa, kızmam açıkça söyleyin,
Sen trafik kazası verme ALLAHIM..!
                      (İletişim: 536 568 1141)


1561 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BULGUR BEKLERKEN PİRİNÇ GELDİ - 02/02/2016
Geçenlerde internette ilginç bir resim verdi.
‘BÖREK ÇOK KALIN OLMUŞ BABAANNE’ - 13/01/2016
Nesiller arasındaki uçurum gün geçtikçe büyüyor.
KİM ÖLMÜŞ DERKEN ÖLDÜ - 29/12/2015
Dünyada inkârı olmayan tek gerçek belki de ölümdür.
VALİ BEY TORUNUNU KENAR OKULA VERİNCE (bir ilimizde) - 25/08/2015
Bir ilimizde vali bey göreve başlayınca milli eğitim müdürüne:
MERHUM ECEVİT VELİ DAYININ ARDINDAN - 18/08/2015
Bazı değerlerin kadri kıymetini zamanında bilmek gerekir.
17 AGUSTOS DEPREMİ ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ - 14/08/2015
Önce köpekler uyandı. Uğultu yükseldi, yükseldi yeryüzü çatladı.
BAYRAM ZİYARETLERİNDE GÖZE TAKILANLAR - 21/07/2015
Bayramların hayatımızda önemli bir yeri vardır. Bayramlar vesile kılınarak çalınmayan ziller çalınır, açılmayan kapılar açılır. Öpülmeyen eller öpülür. İçilmeyen çaylar içilir.
BU BAYRAMDA, YİNE BANA AĞLAMAK DÜŞTÜ-1 - 09/07/2015
Bayramların hayatımızda çok önemli yeri vardır. Çünkü bayram sevinç, neşe, mutluluk saadet demektir.
‘İŞİ ÇOK ZOR’ - 26/06/2015
Değerli okuyucularım, bugünkü yazımda sizlere 15-20 sene önce Mecitözü ilçemizde görev yaparken polis lojmanlarından komşum olan sevdiğim bir arkadaşın beş vakit namaza başlama öyküsünü paylaşmak istiyorum.
 Devamı