OSMANCIK GÜNDEM 
Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber


Duyurular
DHA TEMSİLCİLİĞİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.48997.5199
Euro9.03949.0756
Hava Durumu
Saat
Takvim
Mahir ODABAŞI
SİVİL SAVUNMA
GURBETTE 19 PLAKA
10/07/2013

               Ailede  kardeşlerimizin, köyde akrabalarımızın, ilçede köylülerimizin, ilde ilçelerimizin, başka bir ilde Çorumlumuzun veya komşu illerimizin,  ülke dışında güzel ülkemin ayrı  bir yeri vardır.Çünkü oturup sohbet ederken, ortak yönlerimiz, tanıdıklarımız, örf ve adetlerimiz benzerlik gösterir.Sohbetler biraz daha  farklılaşır.İnsan fiziken uzak olsa da,  ruhen  özlediği o eski  mekanlarda veya aile efradı arasında oluverir.Bir anda çocukluğuna, gençliğine daha doğrusu yıllar öncesine gider ve hey gidi günler hey ! deyip derin bir ah çeker. Biraz duygusallıkla        ‘’ keşke çocukluğum geri gelse de; gençliğin, yaşlılığın başıma ne işler açtığını şikayet etsem! ‘’ diye mırıldanır. Zaman  bir başka geçer.Sanki o günleri tekrar yaşadık diyerek, daha sık bir araya gelelim temennisiyle ayrılırlar.Bu bağlamda bende, yıllar önce yaşadığım bir iki anımı siz değerli okuyucularımla paylaşmak istiyorum.

             *1976 yılında Osmancık İlçemizin  Seki  köyünde yaylada kalmamız ve her gün bir saatlik bir mesafeyi hem yalnız hem de çocuk olarak, dağdan taştan  yürüyerek zor şartlarda okula devam etmem  sebebiyle, ilkokul beşinci sınıfı Ankara’da bir yakınımın yanında kalarak rahat okuyabilmem için ailem  Çankaya’da  bir İlkokula  yazdırdı.Rahmetli babam benim çok üzülmüş olacağımı sezmiş olacak ki, ‘’oğlum ne iyi işte, DEMİREL’İN mahallesine gidiyorsun!’’ diye teselli ediyordu.Fakat benim için Osmancığın  dağ köyü, Çankaya’dan daha iyiydi.Çünkü çocuk olmam ve ilk defa  köyden dışarı çıkmam nedeniyle ailemi ve köyümü çok özleyecektim.Tabi o zamanlarda  telefon imkanı yok.Mektupta sınırlı.Bir gün okul çıkışı eve gelirken, ara sokakta 19 PLAKALI bir otomobil gördüm.Yanına heyecanla  koştum. O,  19 PLAKAYA baktım, baktım… ve bu bakışlar belki yarım saat sürdü.Ama bu bakış sıradan bir bakış değildi.Hiç tanımadığım bir otomobilin  19 PLAKASINA  baktığımda, 11-12 yaşlarındaki bir çocuk psikolojiyle  annemi- babamı, köydeki bana benzeyen ve beni küçümsemeyen  samimi sınıf arkadaşlarımı, bağımızı, bahçemizi, tavuklarımızı, köpeğimizi   daha doğrusu suyunu içtiğim, havasını teneffüs ettiğim  köyümü görüyordum.(Yıllar geçmesine rağmen, her hatırladığımda etkilenirim)

            *Efendim birkaç yıl önce Ankara’nın  Keçiören  ilçesine özel arabamla gitmiştim.Bir  program nedeniyle  cadde trafiğe kapatılmış ve arabalar  orta kaldırımdan karşı tarafa geçiyordu.Bende geçmeye çalışırken arabanın altı yere değdi ve askıda kaldı.Ben eyvah ne yapacağız şimdi, yol ortasında rezil olacağız diye korkarken, karşı tarafta  kalabalık olarak yürüyen aileden bir teyzenin oğluna ’’ Oğlum baksana, 19 PLAKA hemşerimiz. Arabası ortada kalmış.Koşun bir el atalım ’’ dediğini duyunca rahatladım.Onlarda sağ olsun hemen gelip bizi sıkıntıdan kurtardılar.Bende; teşekkür edip, zahmet oldu deyince o teyze, ‘’ne zahmetiymiş oğlum, hemşerimize koşmayacağızda kime koşacağız ! ‘’ diye cevap verdi.

             *Eskişehir’de bir yakınımla evine giderken  ‘’abi dedi  şu köşeye 19 PLAKALI bir araç  park ediyor. Sabah işe giderken ve akşam dönüşte mutlaka dönüp bakıyorum ‘’  dedi. Bende niye bakıyorsun diye sorduğumda, 19 PLAKAYA  bakınca memleketi görüyorum dedi.Geçmişte bende görmüştüm dedim. Demek ki, gurbette insan, kendi ilinin plakasına bakınca memleketini kolayca görebiliyor, o halde bununla ilgili bir makale yazayım dedim.

              Netice olarak; insan büyüdüğü, havasını teneffüs ettiği, acı, tatlı anılarının geçtiği köyünü, ilçesini, İlini unutamaz. Zaten unutursa vefasızlık yapmış olur. Hızlı şehirleşmenin getirdiği bir takım şartlar köyümüzle, ilçemizle, ilimizle irtibatımızı azaltsa da  gönlümüzdeki sevgisini asla azaltamaz. Çorum dışında, özellikle uzak illerde, yollarda  19 PLAKA  gördüğümüzde az veya çok hepimizi etkiler.Hatta kendinizi biraz daha güvende hissedersiniz.Yalnız burada şunu da ifade etmek isterim ki, 19 PLAKALI bir aracı başka bir şehirde kullanırken daha çok dikkat etmeliyiz. Kurallara titizlikle uymamız, yağmurlu bir havada  yolda yürüyen vatandaşa çamur sıçratmamaya çalışmamız veya karşıdan karşıya geçen vatandaşa kolaylık sağlamamız  aynı zamanda  Çorum adına bir artıdır. Kurallara tam uymamamız veya hoş karşılanmayan bir harekette bulunmamız Çorum adına eksi olabilir. Bu bağlamda; ’’ ÇORUMLUYUZ, BİRBİRİMİZDEN SORUMLUYUZ! ‘’ sözünden hareketle, özellikle Çorum dışında 19 PLAKALI araçları kullanırken aynı zamanda Çorumu da temsil ettiğimizin bilincinde olmak,  güzel ilimizin, güzel plakasının artı hanesini daima dolu tutmak adına hepimize görev düşmektedir. Araç kullananlara kazasız belasız yolculuk, memleketinden çok uzaklarda olup ta, memleket hasreti çekenlere de kavuşmaları temennisiyle... (İLETİŞİM:0536 568 11 41)2219 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BULGUR BEKLERKEN PİRİNÇ GELDİ - 02/02/2016
Geçenlerde internette ilginç bir resim verdi.
‘BÖREK ÇOK KALIN OLMUŞ BABAANNE’ - 13/01/2016
Nesiller arasındaki uçurum gün geçtikçe büyüyor.
KİM ÖLMÜŞ DERKEN ÖLDÜ - 29/12/2015
Dünyada inkârı olmayan tek gerçek belki de ölümdür.
VALİ BEY TORUNUNU KENAR OKULA VERİNCE (bir ilimizde) - 25/08/2015
Bir ilimizde vali bey göreve başlayınca milli eğitim müdürüne:
MERHUM ECEVİT VELİ DAYININ ARDINDAN - 18/08/2015
Bazı değerlerin kadri kıymetini zamanında bilmek gerekir.
17 AGUSTOS DEPREMİ ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ - 14/08/2015
Önce köpekler uyandı. Uğultu yükseldi, yükseldi yeryüzü çatladı.
BAYRAM ZİYARETLERİNDE GÖZE TAKILANLAR - 21/07/2015
Bayramların hayatımızda önemli bir yeri vardır. Bayramlar vesile kılınarak çalınmayan ziller çalınır, açılmayan kapılar açılır. Öpülmeyen eller öpülür. İçilmeyen çaylar içilir.
BU BAYRAMDA, YİNE BANA AĞLAMAK DÜŞTÜ-1 - 09/07/2015
Bayramların hayatımızda çok önemli yeri vardır. Çünkü bayram sevinç, neşe, mutluluk saadet demektir.
‘İŞİ ÇOK ZOR’ - 26/06/2015
Değerli okuyucularım, bugünkü yazımda sizlere 15-20 sene önce Mecitözü ilçemizde görev yaparken polis lojmanlarından komşum olan sevdiğim bir arkadaşın beş vakit namaza başlama öyküsünü paylaşmak istiyorum.
 Devamı