• OSMANCIK GÜNDEM 
    Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber

 

Duyurular
Takvim
Saat
Mahir ODABAŞI
SİVİL SAVUNMA
OSMANCIK İMAM HATİP LİSESİ MEZUNLARININ ‘HASRETE VEDA GECESİ’ -1
31/07/2013


 

            Dostluk, zevklerin ve düşüncelerin uyuşmasıdır. Dostluk kişisel çıkar karşısında kurulan bir ilişki değildir. Hiç beklenmedik bir anında kalbine doğan sıcacık bir duygudur dostluk. Sevinçtir, üzüntüdür, anlamaktır, gerektiğinde ağlamaktır, hatırlanmaktır, sonsuza dek menfaat ötesi olan arkadaşlıktır. Dostluklarda zamanın önemi olmamalı, başın ne zaman sıkışırsa sıkışsın, koşabilmeli, kapısını çaldığında gözlerindeki o bakışı anlayabilmeli. Arkasına bakmadan geliyorum diyebilmeli. İhtiyaç duyduğunda omuzlarına yaslanabilmeli, kardeş olabilmeyi yazmalı düşüncelerine insan. En gizli sırlarını bile verebilmeli, ÖVÜLDÜĞÜNDE DEĞİL, YUHALANDIĞINDA DURUP KOLUNA GİREBİLMELİ sana senden çok güvenen bir sırdaş olmalı. Göz bebekleri bulutlandığında yaklaşan fırtınayı sezebilmeli. Bu kriterlere uyan kaç dostumuz var? Çoğumuzun hiç yok dediğini duyar gibiyim. O zaman gelin çocuklarımıza gerçek dost nasıl olmalı onu anlatalım. Onlar bari dostsuz kalmasın…


               Belli bir yaştan sonra, daha doğrusu makam, mevki üzerimizdeyken edindiğimiz dostlar bazen samimi olmayabilir.. Durum böyle olunca en ufak bir olumsuz rüzgâr esmesinde, menfaat sapmasında veya başka bir ifade ile maddi manevi sıkıntıya düşmeniz halinde sağlam temellere dayanmayan dostluklar(!) bitebilir. Ellerimize aldığımız kum taneleri gibi parmaklarımızın arasından farkında olmadan kayıp giderAçıklama: dostlukSonra bakarız ki, dostlar, küsler safında duruyor ve bizlere  ‘eski dostlar’ şarkısını mırıldandırıyor. Toplumda bunun bariz örneklerini görmek mümkündür. Dostluklar hiçbir menfaate dayanılmadan sadece bir sevgi üzerine kurulursa daha kalıcı olur. Çocukluk, gençlik ruhuyla kurulan dostluklar bunlardandır. Çünkü bırakın rüzgârı, fırtınalar, kasırgalar bile onu sarsamaz. Sağlam dostluk bir ömürle değil, torunlarla devam eder.  İnsanın hayatta unutamadığı anıları vardır. Bunlar; doğum, sünnet, okul yılları, askerlik, nişan, düğün vb. dir.’Gençliğin ihtiyarlığı kırk, ihtiyarlığın gençliği ellidir’ hesabı yaşınız kırkın üzerine tırmanmışsa bu anılar daha çok önem kazanır. Dolaysıyla günlük yaşamınızda biraz daha yer tutar. ‘’Hayat tomurcuklarını / Ümit yağmurları ıslatır / Gençlik gülleri solduğunda / hatıralar yaşatır’’ (Hamit Gök)  sırrınca dostlarınızla bu anıları sık sık paylaşırken rahatladığınızı hissedersiniz.

 

           Efendim dün arkadaşlar aradı. ‘Hocam, Osmancık İmam hatip lisesi mezunları olarak, bir araya gelmek, kaynaşmak ve anıları tazelemek adına ‘Hasrete Veda Gecesi’ gecesi düzenliyoruz. Sizleri de aramızda görmek istiyoruz…’ Doğrusu çok mutlu oldum, heyecanlandım. Telefonla görüşürken diğer taraftan 30-35 öncesindeki ortaokul, lise yıllarına gidiverdim. Sınıfım, öğretmenlerim, arkadaşlarım sinema şeridi gibi birden önümden geçiverdi. Her ne kadar Çorum İHL mezunu olsam da, Osmancık İHL’de lise üçe kadar okudum.

 

           10 Ağustos 2013 cumartesi – Ramazan Bayramının üçüncü günü akşam saat 18.00 – 22.00 arası İmam hatip lisesi bahçesinde OSMANCIK İMAM HATİP LİSESİ MEZUNLARININ HASRETE VEDA GECESİ etkinliği için eski mezunlardan ‘Medet Sezgin, Bayram İlhan, Mustafa Çıplak, Sinan Kantarcı, Bahattin Uysal, İsmail Arslaner, Osman Siviş, Bayram Çıplak’  arkadaşlarımızın organizasyonunda bu yıl üçüncüsü düzenlenecektir.  Öncelikle arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.  Çünkü bu tür organizasyonları yapmak zordur. Emek ister, özveri ister, sabır ister. İlk mezun dede ile son mezun torunu aynı masada görmek ister. Bazen mezun arkadaşlar, bu etkinlikten haberi olduğu halde, birde özel telefon ister. Bazen de etkinlikler akabinde bir bir sıralanır ipe sapa gelmez eleştirililer… Gel kardeş gelecek senede sen öne çık dersen, yaklaşmaz sıralar birçok bahaneler…  

 

             Arkadaşlardan aldığım bilgiler çerçevesinde kısaca etkinliğin içeriğinden bahsedeyim. Bu etkinlik üç yılda bir defa yapılıyor. Dolaysıyla bu sene üçüncüsü düzenlenecek. Bayan mezunlara da özel yer ayrılmış olup, imam hatip lisesinin bahçesinde düzenlenecek programda, akşam namazı bahçede cemaatle kılınacak, tasavvuf musikisi dinletisi yer alacak, katılımcılar için ikramlar yapılacak. Ayrıca; 35-40 yıl gibi mazisi olan Osmancık imam hatip lisesinin ilk mezunlardan, son mezunlara kadar, emekli, işçi, memur, esnaf, akademisyen, siyasetçi, bürokratlarla beraber ve bu zaman diliminde okulda görev yapan öğretmenlerden il dışında olanlardan da büyük oranda katılımı bekleniyor. Bunun için organizasyonda görev alan arkadalar tüm hazırlıkları titizlikle yapmaktadırlar.

 

         ‘Tüm mezunlarımız davetlidir’ sözüyle birlikte, özel mazereti olmayan ve imkânı olan tüm mezun arkadaşların katılmaları temennisini taşıyorum. Çünkü mezunların acısıyla tatlısıyla bir yığın anılarının olduğu eski sınıf arkadaşlarına, dostlarına, öğretmenlerine ÜÇ yılda bir düzenlenen ‘Hasrete Veda’ gecesi için ÜÇ SAAT ayırabileceği zamanı olabilmeli… Saygılarımla…

…/…

 

 

 

 

 2322 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BULGUR BEKLERKEN PİRİNÇ GELDİ - 02/02/2016
Geçenlerde internette ilginç bir resim verdi.
‘BÖREK ÇOK KALIN OLMUŞ BABAANNE’ - 13/01/2016
Nesiller arasındaki uçurum gün geçtikçe büyüyor.
KİM ÖLMÜŞ DERKEN ÖLDÜ - 29/12/2015
Dünyada inkârı olmayan tek gerçek belki de ölümdür.
VALİ BEY TORUNUNU KENAR OKULA VERİNCE (bir ilimizde) - 25/08/2015
Bir ilimizde vali bey göreve başlayınca milli eğitim müdürüne:
MERHUM ECEVİT VELİ DAYININ ARDINDAN - 18/08/2015
Bazı değerlerin kadri kıymetini zamanında bilmek gerekir.
17 AGUSTOS DEPREMİ ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ - 14/08/2015
Önce köpekler uyandı. Uğultu yükseldi, yükseldi yeryüzü çatladı.
BAYRAM ZİYARETLERİNDE GÖZE TAKILANLAR - 21/07/2015
Bayramların hayatımızda önemli bir yeri vardır. Bayramlar vesile kılınarak çalınmayan ziller çalınır, açılmayan kapılar açılır. Öpülmeyen eller öpülür. İçilmeyen çaylar içilir.
BU BAYRAMDA, YİNE BANA AĞLAMAK DÜŞTÜ-1 - 09/07/2015
Bayramların hayatımızda çok önemli yeri vardır. Çünkü bayram sevinç, neşe, mutluluk saadet demektir.
‘İŞİ ÇOK ZOR’ - 26/06/2015
Değerli okuyucularım, bugünkü yazımda sizlere 15-20 sene önce Mecitözü ilçemizde görev yaparken polis lojmanlarından komşum olan sevdiğim bir arkadaşın beş vakit namaza başlama öyküsünü paylaşmak istiyorum.
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.55448.5887
Euro10.082510.1229
Hava Durumu
Üyelik Girişi