• OSMANCIK GÜNDEM 
    Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber

 

Duyurular
Takvim
Saat
Mahir ODABAŞI
SİVİL SAVUNMA
ÇORUM’DA HOLLANDALI TURİST ve MÜZE
28/06/2014

Gezmek, yeni yeni mekânlar görmek Avrupalılardan daha çok biz Türklerin hayalidir. Ankara’daki Nesrin hanımlar, Mehmet beyler kadar, köydeki Hatice teyzeler, Ahmet dayılar da gezmeyi ister. Lakin gel gör ki, ‘Gönlümüz hoş ve cömert  / lakin bütçemiz başımıza dert’ misali gönülleri isterken kaderleri güler. Çünkü ekonomik sebepler buna engeldir. Diğer taraftan belki de dünya da bizler kadar; bebeleri (çocukları) geç, bebelerin BEBELERİNİ (torunları) düşünen ve onun için koşuşturan, amirse, memursa maaşım düşecek diye emekliliği 65 yaşına kadar düşünemeyen ikinci bir millet yoktur. Bazen de ebenin dedenin dişinden tırnağından artırarak kırk yılda biriktirdiğini hayırsız torunlar kırk günde bitiriverir. Bazen de daha acıklısı bu zamana kadar verdiğiniz emekler isabete bile geçmez. Düğünlerde-bayramlarda bile aranıp sorulmazlar. Eskilerin tabiriyle siz bir bağ verirsiniz ama bir salkım üzüm ikramını layık göremezler. Çevrenize baktığınızda bunun örneklerini görebilirsiniz.

 

Rivayettir ki Avrupalılar ‘11 ay eş… gibi çalışıp 1 ayda sınırsız yerler, içerler, gezerler’ Liseyi bitiren bir delikanlı sırtına çantasını alıp dünya turuna çıkar. Anne- babanın gözü arkasında kalmaz. Bizler liseyi bitiren çocuğumuzu şuradan İstanbul’a göndermeye korkuyoruz. Tabi bunun çeşitli sebepleri var. Bu bağlamda dünya turuna çıkan Hollandalı bir Turist bir ay sonra Çorum’a gelir. Dünya turuna çıkmayı göze alan insan herhalde sıradan değildir. Biraz akıllıdır, planlı programlıdır. Arabasının 60 bin km’lik bakımını yaptırmak için Skoda Octavia servisi olan şehirleri tercih eder. Gezi çerçevesinde karavanayı Ortaköy’de bırakır ve Çorum Skoda Octavia servisine gelir. (Gerisini servis sahibi komşum Fatih Kantar abimizin 2011’de anlattığını kendinden dinleyelim.) Önce dil problemi yaşanır. Çözüm için Fatih Bey, Almanya’da çalışmış birini bulur. Hollandalı Turist arabasının 60 bin km’lik bakımını yaptırmak istediğini söyleyince, bu arabanın bakımının Avrupa’da 30 bin km’de bir olduğunu ve dolaysıyla daha 15 bin km kaldığını söyleyince, Hollandalı turist ‘bulunduğum ülke şartlarına uymam gerekir. Sizin yollar tozlu, bozuk. Seyahate çıkmadan Hollanda da ki servise sordum, ‘Türkiye şartlarında 15 bin km de yaptır’ dediler. Dolaysıyla kendim ve trafikteki diğer sürücülerin güvenliği için yaptırmam gerekir.’ Der. Araba bakıma alınır ve yapılacakların listesi eline verilir. Hollandalı Turist fabrikanın önerdiği parçanın aynısı mı diye yapılanları tek tek usanmadan kontrol eder. En son yağ değişimine sıra gelir. Fabrikanın önerdiği yağdan farklı olunca ‘BU YAĞ OLMAZ, KABUL EDEMEM ’der. İstediği yağın 4 lt sinin 300 TL olduğu, dolaysıyla Çorum’da kullanılmadığı ancak özel talep halinde getirttirildiği ve bunun içinde beklemesi gerektiği söylenir. Olsun der, ‘fabrika onu önerdiyse pahalı da olsa aynısını kullanmam gerekir’ deyince, genel merkez aranır ve istediği marka yağ getirttirilir. Biz ne deriz, ‘sen bilirsin bir an önce işimiz görülsün…’

                                                                                                                                      

 

Bu arada turiste çay, pasta, börek ikram edilir. Yemek teklif edilir. Bu durum çok hoşuna gider. Bunu ‘Türkiye - Çorum Skoda Octavia servisine gittim. Çay, pasta börek, yemek ikram edildi. İlgi gösterildi’ diye Skoda’nın Çek Cumhuriyetindeki fabrikasına mesaj olarak atar. Orası Türkiye de ki genel merkezini arar. Genel merkezde Çorum Skoda Octavia servisini arayarak TEŞEKKÜR eder.

 

Diğer taraftan sohbet uzar. Hollandalı turist Çorum müzesini sorar. Bizimkiler tarif etmeye kalkınca ‘yerini sormuyorum, novigasyon o işi sizden iyi yapıyor. Ben size müzenin içinde hangi eserler var?’ onu soruyorum deyince,  Fatih abimiz Anadolu tabiriyle kem- küm eder, her gün önünden geçtiğim halde gitmedim diyemez ve yanındaki Almancıyı gösterir ama maalesef oda gitmemiştir…

 

Sonuç mu? Ne olur ne olmaz bakarsın; ‘bir Molla Kasım gelip hesaba çeker’ misali ikinci gün ilk iş olarak ÇORUM MÜZESİNİ ZİYARETE giderler. Sahi unutmadan sorayım, elin adamı ta Hollanda’dan, Almanya’dan gelip Ortaköy’ü – Boğazkale’yi – Çorum müzesini geziyor. Burnumuzun dibinde olan buraları ve tarih kokan diğer İskilip, Osmancık gibi ilçelerimizi aile boyu bir defa gezebildik mi? (yazara eleştiri – öneri: 536 568 11 41)

 

*

BİR SORU- bir cevap: Rotasyonlara en çok kim sevinir? ‘RELİCEYİLKAN’

 

 1582 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BULGUR BEKLERKEN PİRİNÇ GELDİ - 02/02/2016
Geçenlerde internette ilginç bir resim verdi.
‘BÖREK ÇOK KALIN OLMUŞ BABAANNE’ - 13/01/2016
Nesiller arasındaki uçurum gün geçtikçe büyüyor.
KİM ÖLMÜŞ DERKEN ÖLDÜ - 29/12/2015
Dünyada inkârı olmayan tek gerçek belki de ölümdür.
VALİ BEY TORUNUNU KENAR OKULA VERİNCE (bir ilimizde) - 25/08/2015
Bir ilimizde vali bey göreve başlayınca milli eğitim müdürüne:
MERHUM ECEVİT VELİ DAYININ ARDINDAN - 18/08/2015
Bazı değerlerin kadri kıymetini zamanında bilmek gerekir.
17 AGUSTOS DEPREMİ ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ - 14/08/2015
Önce köpekler uyandı. Uğultu yükseldi, yükseldi yeryüzü çatladı.
BAYRAM ZİYARETLERİNDE GÖZE TAKILANLAR - 21/07/2015
Bayramların hayatımızda önemli bir yeri vardır. Bayramlar vesile kılınarak çalınmayan ziller çalınır, açılmayan kapılar açılır. Öpülmeyen eller öpülür. İçilmeyen çaylar içilir.
BU BAYRAMDA, YİNE BANA AĞLAMAK DÜŞTÜ-1 - 09/07/2015
Bayramların hayatımızda çok önemli yeri vardır. Çünkü bayram sevinç, neşe, mutluluk saadet demektir.
‘İŞİ ÇOK ZOR’ - 26/06/2015
Değerli okuyucularım, bugünkü yazımda sizlere 15-20 sene önce Mecitözü ilçemizde görev yaparken polis lojmanlarından komşum olan sevdiğim bir arkadaşın beş vakit namaza başlama öyküsünü paylaşmak istiyorum.
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.55448.5887
Euro10.082510.1229
Hava Durumu
Üyelik Girişi