OSMANCIK GÜNDEM
Hızlı, doğru ve tarafsız haber

DHA TEMSİLCİLİĞİ
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.90615.9298
Euro6.51286.5389
Tülay HERGÜNLÜ
PRİZMA
EMEKLİLER DİKKAT!
25/05/2013

Emekliler dikkat! Borçlarınızı yapılandırmanız için son başvuru tarihi; 31 Mayıs 2013.

Emekli olduktan sonra işyeri açan veya şirket ortağı olanların, SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) borçlarını yapılandırmaları için son başvuru tarihi 31 Mayıs 2013.

SSK (4/a) , BAĞKUR (4/b) ve Emekli Sandığı (4/c) kurumlarından emekli olduktan sonra, kendi üzerlerine; bakkal,  kırtasiye, kitapçı, emlâkçı, çay ocağı, müşavirlik ve benzeri faaliyetlerde bulunanlar ile bir Limited şirketin kurucu ortağı olan veya sonradan hisse devri ile Limited şirkete ortak olan emekli kişilerin emekli maaşları üzerinden, yıllar itibariyle %10 ile %15 arasında değişen oranlarda SGDP ödemeleri gerekiyor.
İşletmelerin zarar etmesi durumu değiştirmiyor. Kazanç olsun ya da olmasın, hisse durumu büyük ya da küçük olsun fark etmiyor. Her durumda emekliler bu primleri ödemek zorundalar. Tek istisnası var;
Anonim Şirket ortakları, eğer yönetim kurulu üyesi değillerse, SGDP ödemek zorunda değiller. 
Bu durumun farkında olmayan binlerce emekli, (hatta farkında olup da müracaat etmeyenler) çok büyük borç yükleriyle karşı karşıya kaldılar. Zira kendilerini Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ na bildirmeleri gerekiyordu.  Hâlbuki işyeri açılışlarında, vergi daireleri tarafından SGK’ na otomatik olarak bildirim yapılabilseydi ve emeklinin maaşından kaynağında kesinti uygulaması hayata geçirilseydi, binlerce emekli bu sorun ve borç yükü ile karşı karşıya kalmamış olacaktı.
Burada mağdur olan, emekli maaşı ile geçinemeyip, sağdan soldan bulup buluşturduğu ya da emekli ikramiyesi ile oluşturduğu küçücük sermayesi ile bir iş yeri açmaya çalışan emeklidir.  Merdiven altı işletmelerde sigortasız işçi çalışımını, ya da düşük maaş gösterimini engelleyemeyen,  batık bütçesini, “kör tuttuğunu öpermiş” misali, emeklinin ufacık maaşından elde edeceği kesintilerle doğrultmaya çalışan SGK, her durumda kârlı çıkmaktadır.

 Bu durumda olan Emekliler için 19.01.2013 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6385 sayılı kanun ile ödeme kolaylığı getirildi.  Yukarıda belirtilen durumları nedeniyle SGDP borcu olan emekliler borçlarını ve gecikme faizlerini 18 taksite kadar ödeyebilecekler.

 Ne hoş değil mi? Önce öldüresiye döv, sonra da tedavi için hastaneye kaldır!

Emekliler dikkat! Borçlarınızı yapılandırmanız için son başvuru tarihi; 31 Mayıs 2013.
Sosyal Güvenlik Kurumlarına bizzat veya iadeli taahhütlü posta ile 31 Mayıs 2013 tarihine kadar başvurmazsanız, birikmiş SGDP borçlarınız, anaparaları ve faizleri ile birlikte, gözünüzün yaşınıza bakılmadan bir defada tahsil edilecektir. 
Aman süreyi kaçırmayın!

Eski borçlarınızı öderken diğer taraftan, emekli aylıklarınızdan yüzde 15 oranında kesintilerin başlayacağını da unutmayın.  Ya da bir emekli maaşınız olduğunu unutun! Ya da işyerlerinizi, eğer zarar da iseniz kapatın! Yoksa bu SGK’ dan ömrünüz billah kurtulamazsınız!
Benden söylemesi…


Tülay Hergünlü
SMMM2200 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Bebelere Kumbara Fon - 07/10/2019
Yıl 1986; Konut Edindirme Yardımı (KEY) uygulamaya alındı.
Türk Hava Kurumu (THK) - 04/09/2019
Yaz aylarında meydana gelen orman yangınları ile biraz daha nefessiz kalan Türkiye’de bu yıl her zamankinden fazla orman yangını meydana geldi.
Tarihi buluşmadan aklımda kalanlar - 18/06/2019
Türk ekranları 17 yıl sonra bir demokrasi şenliğine ev sahipliği yaptı.
Kur’an yine göklere çekildi - 01/06/2019
Yıllarca Kur'an'ı, anlamını bilmeden ve Arapça olarak yüzeyden okumaya zorlandık.
Anadolu’da özgürlük meşalesi 100 yıldır yanıyor - 19/05/2019
AKP'li Bursa Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yıl kutlama afişlerine Atatürk’ü koymamış.
İstanbul, İstanbul - 29/04/2019
Dünyanın en büyük anakentlerinden birisidir İstanbul.
İstanbul kazandı, Türkiye kazandı - 18/04/2019
31 Mart yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı (AKP-MHP) başta Ankara ve İstanbul olmak üzere elindeki büyük şehirlerin belediye başkanlıklarını kaybetti.
Çanakkale gerçeği - 16/03/2019
“1915 yılına gelindiğinde Türk askeri pek çok cephede savaşmaktadır.
Tanzim - 11/03/2019
İstanbul’da Çok “M” lerle dolu market domates, biber, salatalık, patlıcan, patates ve soğan’da, tanzim uygulamasına gitmiş.
 Devamı