• OSMANCIK GÜNDEM 
    Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber

 

Duyurular
Takvim
Saat
Mustafa YOLCU
YAZI
İSRAİL YA KOMŞUMUZ OLURSA?
04/08/2014

 

 

İsrail, Gazze’de Filistinlileri bombalıyor, öldürüyor.

Dünya ise olanları seyredip, İsrail orantısız güç kullanıyor demek ile yetiniyor. Sonrası yok.

 

Ülkemiz de ise ayrılıkçı, militarist tüm faaliyetlerin içinde, İsrail’in parmağı var. PKK militanları içinde İsrail militanları var. Askerlerimizle yaptıkları çatışmada ölen İsrail militanları, ülkelerine törenle gönderilmişlerdi.

 

İsrail bayrağında bulunan iki çizgi, Nil den Fırat’a kadar olan, Yahudilerin kutsal toprakları “ Arz-ı Mev-ud u”  timsal etmektedir. Hedef buraları ele geçirmek. Buralarda bulunan insanları ise, aynı Filistinlilerin olduğu gibi buralardan göç ettirip, ya da taşeron olarak kullanmaktır.

 

IŞID da, Esat ta, Barzani de, Nuri- El Maliki de bu amaçlar için kullanılmaktadır. Ülkemiz’ de gündemde olan açılım politika’sı, bu hedefe hizmet etmektedir. Kuzey Irak’ ta kurdurulan Kürt devletini, ilk defa İsrail’in tanıyacağını açıklaması tesadüf mü?

 

Şimdiki açılım politikasını yürütenler yarın, tarihe ve vicdanlarına nasıl hesap verecekler?

Ortadoğu’da akan kandan, IŞİD denen taşeron örgütün yaptıklarından ders alınmayacak mı? 

Suriye çökertildi, Irak halledilmek üzere. İsrail, Suriye’yi, Irak’ı işgal edip, bizim komşumuz olursa! Sıra Türkiye’ye gelip, çanlar Türkiye için de çalarsa, bu uysal çocukla bizim halimiz ne olacak?

 

İsrail uçakları kalkıp ülkemizi vuracak, bizim uçakların ise, onlara karşılık vermek gibi bir imkânı olmayacak. Çünkü onların bulunduğu yer, bizim uçakların bilgisayar programın da dost ülke olarak göründüğünden, bizim uçakların ateşleme mekanizmaları çalışmayacak. Şu anda nasıl, uçaklarımız Suriye hava sahasına giremiyorsa, onların ülkesine hiç giremeyecek. Kaldı ki uçakları havada ateş bile etmeden, elektronik olarak kilitleyip düşürebilme teknolojisi var. Bu teknoloji bizde yok ama İsrail’de var.

 

Bütün bunları düşünüp, açılım adına ülkemizde yapılanları, Orta Doğunun mevcut konjonktür ünü göz önüne getirdiğimizde, rahatsız olmamak elde değil.

 Bütün bunlar olurken, bizim kafamızı kuma gömmemiz, baltayı kendi ayağımıza vurmamız, insanımızı gerekli bilgiler ile teçhiz etmememiz işin çabası. Vatandaş “cambaza bak cambaza” kategorisi ile başka şeyler ile oyalanıyor.

 

İsrail Suriye’yi, Irak’ı nasıl işgal edebilir denilebilir. Şu anda Filistin toprakları nasıl işgal edildi? Golan tepeleri kimin elinde? İsrail’in hangi komşu ülkeye yaptığı hava saldırısı engellendi? Sorulara müspet cevap vermek mümkün değil. Maalesef kabadayı, aklına geleni yapıyor. Kimsede hesap soramıyor.

 

Uluslar arası hukukun direk bir yaptırımı yoktur. Güçlü olan devlet, haksız olsa da haklı çıkar. Güçlü devlete yaptırım olmaz.

Güçsüz olan devlet haklı olsa da, kendisine yapılan haksızlığı sinesine çekip oturmak durumundadır. Kimseden hesap soramaz.

 

İsrail’e karşı neler yapılabilir? Diye düşünüldüğünde şunlar gündeme geliyor: İsrail ile olan ilişkilerimizi tekrar gözden geçirmeliyiz.

Devlet olarak birçok sırlarımızı paylaştığımız, ordumuzun, istihbaratımızın, emniyetimizin, kamunun, enformasyon faaliyetlerinin İsrail ile olan ikili ilişkilerinde yeni bir sayfa açılması gerekmektedir.

GAP bölgesinde dolaylı ve direk olarak mülk sahibi olup, bu bölgede bulunan İsrail vatandaşları ile ilgili politikayı gözden geçirmeliyiz.

Yurdumuzda birçok operasyon yaptığı söylenen MOSSAD’ın, bu faaliyetlerini açığa çıkararak, tekrarlanmasına izin vermemeliyiz. İstihbarat ilişkimiz varsa, bu ilişkiye son vermeliyiz.

Yoğun olarak doğu, güneydoğu Anadolu bölgesinde Mossad faaliyetlerini gözden geçirilmeli, Yahudiler için bu bölge yasak bölge haline dönüşmelidir.

Şimdiye kadar, çok derin olan ilişkileri masaya yatırarak analiz edip, kendimize nerede hata yaptık diye sormalıyız.

Dün biz onların dedelerini koruyup, katledilmekten kurtardık. Camimizin yanına havra yapılmasına izin verdik. Memleketimizin ekonomik yapısını, kontrolleri altına almalarına müsaade ettik.

Besle kargayı oysun gözünü. Yıllardır yedirelim, içirelim, ülke kaderine, basın yayınına, ekonomimize hâkim olmalarına müsaade edelim; onlar hiçbir taviz vermeden, kendilerince “Arz-ı Mev-ud” kutsal topraklar olarak ilan ettikleri vatanımızı bölüp, sonrada ele geçirmeyi planlıyorlar.

 

Altı milyonluk İsrail kendi başına yaramaz çocuk olmuyor. Yaramaz çocuğun sahibine, NATO, BM, Uluslar arası örgüt toplantılarında diyecek şeylerimiz olmalıdır.

Hepsinden önemlisi “ÜLKE OLARAK ARTIK DİK DURABİLMELİYİZ.” Dış politikada kendi ajandamız olmalı, kendi ajandamızdakileri gündeme getirmeliyiz.

Devlet olarak yapılması gereken her şeyi yapıp, söylenmesi gerekene de gerekeni söylemeliyiz.

Sabahın sahibi var. O ne yaparsa güzel yapar. 

 

Mustafa Yolcu

myolcu@ttmail.com

 1273 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TABAKHANE MAHALLESİ - 04/02/2021
Bu isim nerden geliyor derseniz,
ANADOLU VAKFINDA, CEMİL ÇİÇEKTEN DİNLEDİKLERİMİZ - 30/01/2021
TBMM Başkanı olduğum zaman, benden önce Meclis Başkanlığı yapmış eski başkanları yemeğe davet ettim.
ALİ İHSAN SEÇKİN ( KOCABAŞ ) - 23/01/2021
Bize kendinizi tanıtır mısınız?
ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ HAYVANAT BAHÇESİ - 31/12/2020
Hayvanat bahçesi Ankara’da, Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerinde, Gazi mahallesinde 24.10.1940 tarihinde kurulmuştur.
İKİNCİ EVLİLİK - 26/12/2020
İlk eşten ölüm veya ayrılıktan sonda gündeme gelen sorundur. Yeniden evlilik yapılacak mı? Yapılmayacak mı?
GÜZEL TÜRKÇEMİZ - 20/12/2020
Ülkemizde Öztürk’çe diye bir faaliyet sürdürüldü.
ARKADAŞIM HASAN ÖKSÜZ - 17/12/2020
Değerli arkadaşım Hasan’ı 14.12.2020- pazartesi günü kaybettik. Cenazesi Osmancığa defnedildi.
SUSMAK SANATI - 20/11/2020
Mevlana hazretleri bir şiirinde diyor ki:
CEZA EVİ HATIRASI - 10/11/2020
AHMET ÇEŞMECİ
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.74368.7787
Euro10.395910.4376
Hava Durumu
Üyelik Girişi