• OSMANCIK GÜNDEM 
    Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber

 

Duyurular
DHA TEMSİLCİLİĞİ

YASAL UYARI

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.58857.6190
Euro9.01459.0506
Hava Durumu
Saat
Takvim
Halil MANUŞ
PERSPEKTİF
İFTAR YEMEĞİ Mİ, İSRAF YEMEĞİ Mİ?
08/07/2014
Bilinen ama bilinmezcesine davranılan pek çok davranışımız yüce dinimizde açık seçik ortaya konmuştur. Helal ve haram Müslüman’ım diyen herkesin çok dikkat etmesi ve titizlikle üzerinde durması gereken iki kavramdır. Bu kavramlar ana başlıktır. Alt başlıklara bakıldığında; israf, gösteriş, gurur, kibir, riya gibi pek çok davranışlar bir Müslüman’a kesinkes yasaklanmış haram kavramı içerisinde olduğu, hoşgörü, infak, sadaka vermek gibi davranışların da helal kavramı içerisinde olduğu görülür.
İslam Dini Müslüman’ım diyen insanın her anına müdahale etmekte, yön göstermekte, davranışlarını ona göre düzenlemesini istemektedir. Kur’an-ı Kerim bizzat yaşayanlar için, yaşadıkları olaylarda nasıl davranış sergilemeleri gerektiğini bildirmek için zaman içerisinde peyderpey ayet ayet, sure sure indirilmiş, her indirilen ayet ve sure yaşantılarında davranışa geçirildikten sonra yenileri gönderilmiştir. Gönderdikçe de eğitilmişlerdir. Günümüzde eğitimin tanımı tam da bu şekilde tarif edilmektedir ki şöyledir: “Eğitim; davranış değişikliğidir.”
Görüldüğü üzere davranışlarımızda bir değişiklik olmadan, Müslüman bir anne babadan doğmak ve ‘elhamdülillah Müslüman’ım’ demekle Müslüman olunmadığı aşikârdır. Bu konuda Milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY bakın ne diyor:
“İbret olmaz bize her gün okuruz ezber de
Yoksa hiç mana aranmaz mı bu ayetler de 

Lafzı muhkem yalnız anlaşılan kuranın 
Çünkü kaydında değil hiç birimiz mananın

Ya açar nazmı celilin bakarız yaprağına 
Yahut üfler geçeriz bir ölünün toprağına 

İnmemiştir hele Kuran şunu hakkıyla bilin 
Ne mezarlıkta okunmak ne fal bakmak için.”

Müslüman, kendini her haliyle; oturuşuyla, kalkışıyla, yemesi ve içmesiyle, giyimiyle, eviyle belli etmelidir ki bunlardan birisi de Müslüman’ın sofrasıdır. Yukarda dedik ya İslam Dini her anımıza müdahale eder diye. Eğer bu konuda bilgi eksikliği olduğunu düşünen varsa o zaman sevgili Peygamber Efendimiz (sav) in sofrasına bakıp kendini ona göre ayarlamalıdır. Çünkü O, aynı zamanda “yaşayan Kur’an”dı.
Ramazan geldi on günüde geride bıraktık. İftar davetleri artarak devam etmekte, hem akraba, dost ve yakınlarımızı davet ederek ve hem de bizler davetlere giderek birlik, beraberlik, kardeşlik, yardımlaşma, cömertlik duygularımızı diri tutmaya çalışırız. Buraya kadar yanlış giden bir şey yok. Ancak yanlış olan iftar yemeği adı altında hem israf yapılması ve hem de dinimizin haram saydığı gösteriş, kibir ve riya gibi davranışların sergilenmesidir.
O “yaşayan Kur’an” olan Yüce Peygamberimizin(sav) iftar sofrasına baktığımızda iftarların bizim bildiğimiz gibi olmadığını açık ve net olarak görürüz. 
Sevgili Peygamberimiz(sav) Ramazan ayının özelliklerini anlatırken iftar vermeyi de teşvik ediyor: “Bu ayda her kim oruçlu bir mü’mine iftar edecek bir şey verirse, yaptığı bu iş günahlarının bağışlanmasına ve Cehennemden kurtulmasına sebep olur. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmeden onun kadar sevaba kavuşur.” Sahabiler sordular: “Ey Allah’ın Resulü, hepimiz oruçluya iftar edecek bir şey bulup verecek durumda değiliz.” Peygamberimiz de, “Allah bu sevabı bir tek hurma ile, bir içim su ile, bir yudum süt ile oruçlu mü’mine iftar ettirene de verir” buyurdular. 
Bunun gibi sade bir şekilde israfa girmeden de pekâlâ, iftar verilebilir. Basınımızdan takip ettiğim kadarıyla Belediyeler, Kamu kurum ve kuruluşları ile bir çok ünlü kişiler toplu iftarlar tertip etmekteler. Söylenen söylenmiş ama bizde şairane birkaç söz söyleyip hayırlı iftarlar dileyelim
İFTAR YEMEĞİ

Ne kadar güzel, iftar yemeği vermek
Gönlünden kopanları sofraya sermek
Gösteriş değil; amaç, sevaba ermek
İftar yemeği olsa da istediği;
İsraf yemeği, donatıp süslediği

İslam’ın istediği bu olmasa da
Yılanın ödü, kuşun sütü masada
İftar veren bunu “israf” saymasa da
İftar yemeği olsa da istediği;
İsraf yemeği, donatıp süslediği

Davetliler üst kademe nedense
Hepsinde de önden görünüyor ense
Efdaldir vermemek, böyle vermektense
İftar yemeği olsa da istediği;
İsraf yemeği, donatıp süslediği

İlk donatılan ekâbirin masası
Onunki şan; iftarlık değil tasası
Kabul etmez bunu İslam’ın yasası
İftar yemeği olsa da istediği;
İsraf yemeği, donatıp süslediği

Halil; ne der, şanı yüce peygamberin?
“İki hurman var ise; birini verin,
Sofraya yalnızca gönlünüzü serin…”
İftar yemeği olsa da istediği;
İsraf yemeği, donatıp süslediği

1419 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SÖZÜN SENETLİĞİ - 11/07/2019
Sevgili dostlar,
KİM DEMİŞ TUTMAZ DİYE? - 14/02/2019
Sevgili Dostlar,
KÜSMEM, KÜSEMEM… - 16/11/2018
Grup Vitamin bir şarkısına:
ADINI TAŞLARA YAZDIRANLAR - 15/07/2018
Hayatta olmadık şey yok elbette.
DÖRTDÖRTLÜK DÖRT KELİME - 19/01/2018
Sevgili Dostlar,
EĞİTMEK Mİ ÖĞRETMEK Mİ? - 27/11/2017
Hani okullarımız açılırken “Eğitim Öğretim Yılı” diyoruz ya Hem eğitimi başa alıyor ve hem de öğretimsiz söylemiyoruz ya
ATIŞMA TADINDA DİLE DÜŞENLER - 02/11/2017
Sevgili Dostlar;
YİNE ŞEHİT YİNE YAS - 19/12/2016
Nasıl kahpelik bu
YASLI GİTTİM, ŞEN GELDİM… - 07/12/2016
“Yaslı gittim, şen geldim;
 Devamı