• OSMANCIK GÜNDEM 
    Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber

 

Duyurular
DHA TEMSİLCİLİĞİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.39337.4229
Euro8.99819.0341
Hava Durumu
Saat
Takvim
Halil MANUŞ
PERSPEKTİF
TEKERRÜR MÜ, TESADÜF MÜ?
23/04/2013

 

Sevgili dostlar;
Şu içinde bulunduğumuz bir iki hafta boyunca kulaklarımızı patlatırcasına dört bir taraftan koro halinde “Akil adamlar… Akil adamlar… Akil adamlar” diye bombardımana tuttular.

Öyle an oldu ki: Akil mi, akıl mı karıştırır olduk. Bu akil ya da akıl küpü adamlar daha önceleri nerelerdeydiler, ne yapıyorlardı, şimdi ne yapacaklar? diye meraklanmış; sabırla, bir o kadarda hayretle bekleyip dururken her zamanki belli saatimde günlük gazetemi alıp önce manşetteki haberlere bir göz attıktan sonra köşe yazarı dostlarımın yazılarına bakmak istedim.

O da ne? Daha ben “Akil mi Akıl mı” tam ayırt edememişken, Sayın Mustafa Özduran “Heyet-i nasiha mı, akil adamlar mı?” diye sormaz mı? Merakım daha da artarak başladım dikkatlice köşe yazısını okumaya.

 Okuduğum her satırı hayret ederek baştan bir daha okuya okuya yazının sonuna geldiğimde kafamdaki o bombardımandan kalan bulanıklık yavaş yavaş yerini aydınlığa bırakmaktaydı. Yazı tam olarak verilmemiş (Devamı Yarın) diye bitirilmişti. Ertesi günü gazetemin gelmesini iple çeker oldum. Bu arada da merakımı biraz olsun gidermek için küçük çaplı bir araştırma yaptım. Yarınki yazıya ön hazırlıklı olmalıyım diye düşündüm.

 Evet, sevgili dostlar, biliyorum ki sizlerde en az benim merak ettiğim kadar meraklanmış, belki de tövbe estağfurullah çekip “Ya! Rab aklımıza mukayyet ol” demişsinizdir. Tesadüf mü tevafuk mu pek kestiremesem de İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un; “Tarihi tekerrürden ibarettir derler, ibret alınsa hiç tekerrür mü eder” sözü ışığında tarihin yine tekrar ettiğini, çünkü 94 yıl önceki yaşanan olaylardan ibret alamadığımızı görür gibi oldum.

 Bu duygularla düşüncelerim gel gitler yaparken, tam kendimi yalnız hissedecektim ki; Sayın Numan Nuh’un: “Akil Adamlara Kadro Verelim” başlıklı yazısı takıldı gözüme. Yukarda “Bu akil ya da akıl küpü adamlar daha önceleri nerelerdeydiler, ne yapıyorlardı, şimdi ne yapacaklar? diye meraklanmıştım ya; sağ olsun Numan Nuh beni bu meraktan kurtardı.

Meğer bu “Akil Adamlar” fikri  devletin değil miş. Ya kimin miş? Yazıdan aktaralım da iyi anlaşılsın. “Akil adamların fikir babası bölücülükten cezaevinde yatan Öcalan’dır. Öcalan’ın isteğini iktidar 63 kişilik bir heyet kurarak yerine getirdi. Türkiye’nin 7 bölgesi için her biri 8 üye ve bir başkandan oluşan 63 kişilik ‘Akil Adamlar’ listesi açıklandı.”

 Açıklanmasına açıklandı da ne yapacaklar? Diye soracaktım; Sayın Numan Nuh bununda cevabını vermiş. “Bence Akil adamlar bu ülkeden ziyade kendileri için çok şey yapacaklar. Hiç değilse hayatlarında bir defa yollarının düşmediği Anadolu yollarına düşecekler. Nutuklar atacaklar. Anadolu halkı ile biraz çekinerek de olsa birlikte olacaklar. Metropol dışında şehirlerin varlığından haberdar olacaklar. Eli kanlı bir örgüt ile barış sürecini anlatacaklar”

 Sevgili dostlar;
Sizi bilemem ama bunca duyduklarım, gördüklerim ve okuduklarımdan sonra birkaç sözde ben söylemeden geçemeyeceğim. Pek öyle dolambaçlı yolları bilmem. Onun için öz olsun diye şairce söyleyeceğim. Tarih tekerrür mü ediyor, yoksa bu farklı mı varın siz yorumlayın.

NE FARK VAR?
 
“Heyet-i Nasiha”ydı dün
Aralarında ne fark var?
“Akil Adamlar”dır bugün
Aralarında ne fark var?
 
Kışkırtarak şunu bunu
Yutturdu bize oyunu
Öğrendik onun huyunu
Aralarında ne fark var?
 
Çok düşünür! Bizi bizden
Adam(!) bulur içimizden
Sonra inmez tepemizden
Aralarında ne fark var?
 
Bu ne talih bu ne şans
Dostumuz(!) ya Webb, ya Hans
Şimdi de aynı referans
Aralarında ne fark var?
 
Bu millete bile bile
Yutturdular bin bir hile
Söz koymadılar Halil'e
Aralarında ne fark var?

HALİL MANUŞ

 1913 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SÖZÜN SENETLİĞİ - 11/07/2019
Sevgili dostlar,
KİM DEMİŞ TUTMAZ DİYE? - 14/02/2019
Sevgili Dostlar,
KÜSMEM, KÜSEMEM… - 16/11/2018
Grup Vitamin bir şarkısına:
ADINI TAŞLARA YAZDIRANLAR - 15/07/2018
Hayatta olmadık şey yok elbette.
DÖRTDÖRTLÜK DÖRT KELİME - 19/01/2018
Sevgili Dostlar,
EĞİTMEK Mİ ÖĞRETMEK Mİ? - 27/11/2017
Hani okullarımız açılırken “Eğitim Öğretim Yılı” diyoruz ya Hem eğitimi başa alıyor ve hem de öğretimsiz söylemiyoruz ya
ATIŞMA TADINDA DİLE DÜŞENLER - 02/11/2017
Sevgili Dostlar;
YİNE ŞEHİT YİNE YAS - 19/12/2016
Nasıl kahpelik bu
YASLI GİTTİM, ŞEN GELDİM… - 07/12/2016
“Yaslı gittim, şen geldim;
 Devamı