• OSMANCIK GÜNDEM 
    (İnteraktif Haber Gazetesi)
    Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber

 

Duyurular
DHA TEMSİLCİLİĞİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.39337.4229
Euro8.99819.0341
Hava Durumu
Saat
Takvim
Halil MANUŞ
PERSPEKTİF
SİNSİ DÜŞMAN SİGARAYI ORUÇLA VURUN
19/07/2013

 

Sevgili Dostlar;

Sayılı günler ne de çabuk geçiyor değil mi? Daha geçenlerde Ramazanın gelmesini bekliyorduk, bugün Ramazan gelmiş de yarılamış bile.

Ramazanın faziletleri etkili kişilerce gün içinde değişik ortamlarda anlatılmakta, akşamları teravih öncesi camilerde vaaz edilmekte, günün dolu dolu geçirilmesi adına elden gelen yapılmaktadır.

Bugün benim esas yazıma konu olan bir dostumun verdiği müjde ile ilgili.

Bu dostuma Ramazan gelmeden evvel sigarayı bırakması, içmemesi konusunda dostluğun verdiği samimiyetle defalarca telkinlerde bulunmuş, şiiri çok sevdiğini bildiğim dostuma sigara ile ilgili yazdığım şiirimi okumasını istemiş hatta rica etmiştim. Şiir şöyleydi:

SİNSİ DÜŞMAN SİGARA

 

Yıllar yılı dost edindin

Sinsi düşman sigarayı

Almak için çok didindin

Sinsi düşman sigarayı

 

Götürmezken eve ekmek

Nasıl istenir ki yemek?

Bırakamıyorsun demek!

Sinsi düşman sigarayı

 

Günlük paket yetmez olur

Kaçsan bile gelir bulur

Kırıp atsan fena m’olur?

Sinsi düşman sigarayı

 

Varını tütüne serme

Pis kokuyla eve girme

Kimselere sarıp verme

Sinsi düşman sigarayı

 

Katran ile dolacaksın

Sararıp da solacaksın

Bırakmazsan öleceksin

Sinsi düşman sigarayı

 

Halil; kim caymış, kim cayar?

Kendine ver, önce ayar

Dinimizde haram sayar

Sinsi düşman sigarayı

 

 

Öğrendiğim kadarıyla “sigaralarda kullanılan tütünlerin insan sağlığı için son derece tehlikeli olduğunu, tiryakinin dolu midesinin üzerine içtiği sigarasındaki zehirlerin tansiyonu hızla yükselterek beyin ve kalp damarlarına birer zıpkın gibi saplandığını” anlatmaya çalışmıştım.

Hele bu sigara içmeler Ramazanda olursa; Tiryakilerin Ramazan ayında içtiği bir nefes sigaranın ani ölümlerine sebep olabileceğini belirtmiştim.

Bir insanın oruç tutarak 17 saat aç kalması sonunda iftar vakti geldiğinde bir tiryakinin acele ile yediği yemeğin hemen üstüne bir sigara yakması bakın nelere yol açıyormuş bir kez de sizlerle birlikte okuyalım mı?

"Şiddetli bir baş dönmesi ile tiryaki ayakta duramaz hale gelir ve bir yere uzanmak mecburiyetinde kalır. Sonra dumandaki karbon monoksit gazı damar çeperlerini büzmeye başlar; kan hızla pıhtılaşır. İlk beş dakika içinde el ve ayaklardaki kan yine büyük bir hızla çekilir. Yükselen tansiyon nedeniyle kalbi besleyen koroner arterlerine ve beyin damarlarına büyük bir basınç yüklenir. Gözler fırlar, yüze kan hücum eder. Tiryaki terlemeye başlar, titreme ve çarpıntı ile beyin ve yürek yerinden çıkacak hale gelir, eğer bu sahne sofradan kalkan tiryakinin soğuk bir balkona çıkması ile devam ederse ani enfarktüs krizi veya beyin kanaması riski yüzde 86'lara kadar çıkar "

Bilimsel olarak bu halin son derece tehlikeli bir klinik hadise olduğu açıktır.

Bir insan 24 saat günün 17 saatinde iradesine sahip olurken, geri kalan 7 saatlik dilimde neden sahip olamaz anlaşılır gibi değil. Sanki şiirde tanımlanan sinsi bir düşmanla karşı karşıyız, bizim en zayıf anımızı kolluyor gibi.

Madem sinsi düşman sigara fırsat kolluyor, Ramazan orucunu tutan tiryakiler olarak 17 saat fırsat vermeden durabildiğinize göre asıl orucu kendinize sigarayı bırakmak için bir fırsat bilip biraz kendinizi zorlayarak düşmana yenik düşmeseniz daha iyi olmaz mı?

İşte yukarda dostumun verdiği müjde bu sorunun da cevabı oldu. Büyük bir sevinçle ve kendinden emin ruh haliyle “sigarayı bıraktım kardeşim” diye müjdesini verirken, içimden Rabbime şükürler edip, kendisine inşallah sabrın daim olur bir daha eline almazsın dedim.

Sevgili Dostlar; Ramazanın bereketi bu olmalı.

Bir dostum bırakabildiyse neden sizlerde bırakamayasınız ki?

 

 

 2037 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SÖZÜN SENETLİĞİ - 11/07/2019
Sevgili dostlar,
KİM DEMİŞ TUTMAZ DİYE? - 14/02/2019
Sevgili Dostlar,
KÜSMEM, KÜSEMEM… - 16/11/2018
Grup Vitamin bir şarkısına:
ADINI TAŞLARA YAZDIRANLAR - 15/07/2018
Hayatta olmadık şey yok elbette.
DÖRTDÖRTLÜK DÖRT KELİME - 19/01/2018
Sevgili Dostlar,
EĞİTMEK Mİ ÖĞRETMEK Mİ? - 27/11/2017
Hani okullarımız açılırken “Eğitim Öğretim Yılı” diyoruz ya Hem eğitimi başa alıyor ve hem de öğretimsiz söylemiyoruz ya
ATIŞMA TADINDA DİLE DÜŞENLER - 02/11/2017
Sevgili Dostlar;
YİNE ŞEHİT YİNE YAS - 19/12/2016
Nasıl kahpelik bu
YASLI GİTTİM, ŞEN GELDİM… - 07/12/2016
“Yaslı gittim, şen geldim;
 Devamı