OSMANCIK GÜNDEM 
İnteraktif Haber Gazetesi

DHA TEMSİLCİLİĞİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.04216.0663
Euro6.75016.7772
Furkan ÖKSÜZ
GENÇ BAKIŞ
TANZANYANIN YOLLARI
21/03/2014

 Öyle bir etkinlik planlayın ki; bu etkinliğe tam 140 ülke kendi milletinden öğrenci göndersin. Etkinliğe gelen bu öğrenciler Türkçe için yarışsın. Türkçe şarkılar söylesin, Türkçe danslar etsin, Türkçe şiirler okusun, bizler gibi giyinsin...

 

            Zanzibar diye bir ülke duydunuz mu? Peki ya Zambabve, Mozambik, Lihtenştayn, Liberya, Gabon? Belki adlarını bile duymadığınız bu ülkelerden öğrenciler Türkiye’ye geliyor “Ankara’nın Bağları” türküsünü “Tanzanya’nın Bağları” olarak değiştirip, oynayarak, danslar ederek büyük bir içtenlikle söylüyor. Renkler ayrı fakat kalpler bir... Hangi güç bunu yapabilir? Kim böyle bir güzelliğin gerçekleşmesini sağlayabilir?

 

Bir yabancıya Türkçe öğretmeyi filan geçin, Tanzanyalı bir gence “Tanzanya’nın Bağları”nı okutun, Kenyalı gençlere de bu oyun havasıyla dans ettirin hadi. Pek uzak değil ama Iraklı bir gence “Urfalıyam Ezelden” türküsünü okutsanıza... Güney Afrikalı bir öğretmen çıksın ve Türkçe anlattığı hayat hikâyesiyle sizi gözyaşına boğsun...

 

Tabi birde şöyle bir şey var; siz bunca emek harcayın, dilinizi, kültürünüzü tüm dünyaya duyurun, 11 senede 140 ülkenin gençlerine hitap edin ama biri çıksın ve artık bu etkinlikler yapılmayacak desin. İşin garip yanı da şu ki bu kişi Türkiye Cumhuriyetinin en yetkili kişisi olsun...

 

Evet dostlar, anladığınız gibi Türkçe Olimpiyatlarından bahsediyorum. Adını bile duymadığımız ülkeden öğrencilerin gelip de, bizim halk oyunumuzu bizden güzel oynadıkları Türkçe Olimpiyatları maalesef artık yapılmayacak. Peki ya neden? Hiçbir neden yok!

 

Böyle bir durum karşısında ne söylenir, ne yazılır açıkçası pek bilemiyorum. Eminim ki o gençler -bir çoğu akranım- bir sevda ile bir aşkla çıktılar bu yola. Bu yazıyı okuyan hiç kimse eminim ki “Türkçe Olimpiyatları bitmeli” demiyordur. Emin olun söyleyecek en ufak bir şey bulamıyorum daha fazla!

 

Peki ya yurtdışındaki, Türkiye’nin binlerce kilometre ötesindeki Türk okulları? O okulların ne suçu var? Boğazlarına kadar açlığa, sefalete, kıtlığa, belki de suça batmış, Dünyanın unuttuğu o ülkelerdeki bir çıkış kapısı, bir umut ışığı olan o güzelim Türk okulları... Renkleri, ırkları, dinleri birleştiren Türk okullarına kim zararlı veya kötü diyebilir ki?

 

Değerli dostlar maalesef daha fazla yazmaya elim varmıyor. Ben bu yazıyı hazırlarken çok vahim bir haber daha aldım; maalesef twitter da yasaklanmış durumda. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim... Türkiye, İran gibi Afganistan gibi bir ülke olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir! Cumhuriyetin bütün kazanımları yavaş yavaş bitmeye, tüketilmeye başlanmıştır! Bundan önce hazırladığım yazımın, çeşitli endişelerle sansürlenip yayınlanmaması bile aslında ne noktaya geldiğimizi göstermektedir.

 

Şundan eminim ki, en azından Türk genci bu gidişe dur diyecektir. Elbette ki bu gidişata dur demenin adresi sokaklar değil, sandıklardır!

Sevgi ve saygılarımla...

 

         Furkan ÖKSÜZ

    furkanoksuz19@hotmail.com      

 

 Paylaş | | Yorum Yaz
1950 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NUŞİREVAN ADALETİ - 15/04/2017
Adaletiyle şöhret bulmuş ve tarihe adil hükümdar olarak adı geçmiş, İran şahı Nuşirevan, tahta çıktığı ilk yıllarda halkına karşı son derece zalimane bir tutum içerisindeymiş.
ERMENİ’Yİ DÖVDÜRTMEYECEKTİK! - 12/01/2017
Bir Türk, bir Kürt, bir de Ermeni, yine bir Türk’e ait olan meyve bahçesinin yanından geçerlerken, erik ağaçlarında sallanan eriklere gözleri takılmış.
NASIL BU HALE GELDİK? - 30/08/2015
Üzülerek söylüyorum ki, Cumhuriyet tarihi boyunca belki de cumhuriyetin ve özgürlüklerin bu denli ayaklar altına alındığı ve hiçe sayıldığı bir Zafer Bayramı kutlamamıştır.
SEÇ, BEĞEN, ÖL! - 21/10/2014
Ben nasıl öleceğim acaba?
BECEREBİLİRSENİZ AĞLARSINIZ... - 17/08/2014
Her şey yavaş yavaş başlar yalnızlığa doğru giden yolda...
ATATÜRK’ÜN MİRASI - 18/07/2014
Hiç şüphesiz ve tartışmasız, yüce Türk milletinin dahi kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirleri, yaptıkları ve bizlere öğütleri sadece bulunduğu zamanı değil tüm zamanları kapsamaktadır.
BÖYLE GECENİN HAYR UMULUR MU SEHERİNDE? - 16/05/2014
Ulusumuz tek bir yürek olmuş aynı acıya ağlarken aslında söylenecek ve yazacak pek bir şey kalmıyor insana.
OTOYOLU KAPİTALİZM DEMİRYOLU SOSYALİZM - 07/02/2014
Türkiye’nin son 9 yılda yabancı ülkelere bayıldığı petrol tutarı: 55 Milyar Dolar.
İLERİ ADALET (!) - 06/01/2014
Osmanlı döneminde yolsuzlukları ile ünlü Karakuşi adında bir kadı varmış.
 Devamı