OSMANCIK GÜNDEM 
İnteraktif Haber Gazetesi

DHA TEMSİLCİLİĞİ
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68725.7100
Euro6.38686.4124
Furkan ÖKSÜZ
GENÇ BAKIŞ
KARA GÜNLER
22/01/2013

Kara Günler...
         Hani derler ya hep; “kötü şeyler üst üste gelir” diye, herhalde şu günlerde o üst üste gelen kötü şeyleri yaşıyoruz maalesef. Bazı güldüğümüz bazı hüzünlendiğimiz ama en çok ta derin bilgi ve birikimleri ile aydınlandığımız üç bilgeyi kaybettik son bir hafta içinde.

  
         Bu üç büyük şahsiyeti anlatmaya kelimeler yetmez belki de -ben o cüreti gösteremem bile- ama kısaca anlatmak istesek belki de şöyle deriz:
Gazeteciliğin anlamını bize öğreten büyük insan...Mehmet Ali Birand.Başlı başına bir hoşgörü timsali...Toktamış Ateş.Deprem öğretmenimiz, namı diğer “Deprem Dede”...Ahmet Mete Işıkara. 


         Böylesine büyük değerleri yitirmenin üzüntüsünü yaşarken herhalde onları anmadan geçmek olmazdı diye düşünüyor ve hepsine rahmet diliyorum... 


Yanvar Katliamı
               1990 yılının 19 Ocak’ını 20 Ocak’a bağlayan gece bağımsızlık yolundaki Azerbaycan’a, Rus Kızıl Ordu’su tarafından yapılan katliamdır... Ne yazık ki Rus tarihinde bir utanç gecesi olarak kalacak olan bu olay, aslında direniş ve bağımsızlık hareketlerinin de başlangıcıdır. 


              Adı “Bağımsızlık Meydanı” anlamına gelen Azadlık Meydanını dolduran binlerce Azerbaycan Türk’ü, belki de katledileceklerini bildikleri halde “BİR KERE KALKAN BAYRAK BİR DAHA İNMEZ!”  diyerek tankların üzerine yürüdüler. 20 Ocak sabahı Azadlık Meydanı kan gölüne dönmüştü. 200 kadar kardeşimiz katledilmiş, yüzlercesi de Ruslar tarafından yaralanmıştı... 


             Peki ya Türkiye’nin bu katliam karşısında tutumu ne oldu? Şu günlerde Filistinlilere, iki yüzlü Suriyelilere, kahpe Ermenilere ve de ayrımcılık, bölücülük yapan dışarıdaki bazı Kürtlere kendi halkından çok değer veren Türkiye, “Bağımsızlık” diye bağıran kardeşlerimizin feryadını duymadı... Tıpkı bugün olduğu gibi onları görmezden geldi.

              İnsan hakları bekçiliğine soyunan; Ermeni’nin, Kürt’ün olmayan hakkının peşinde koşan batılı güçlerle beraber, maalesef bu katliamı izlemekle yetindik... 
        

             20 Ocak 1990 gecesi, bağımsızlık uğruna kendilerini feda eden asil kardeşlerimizi saygıyla anıyorum. Hrant Dink için toplanıp “Hepimiz Ermeniyiz” diye haykırıp ta, sokaklara dökülüp bu hazin katliamı anmayanlara yazıklar olsun!!!1801 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NUŞİREVAN ADALETİ - 15/04/2017
Adaletiyle şöhret bulmuş ve tarihe adil hükümdar olarak adı geçmiş, İran şahı Nuşirevan, tahta çıktığı ilk yıllarda halkına karşı son derece zalimane bir tutum içerisindeymiş.
ERMENİ’Yİ DÖVDÜRTMEYECEKTİK! - 12/01/2017
Bir Türk, bir Kürt, bir de Ermeni, yine bir Türk’e ait olan meyve bahçesinin yanından geçerlerken, erik ağaçlarında sallanan eriklere gözleri takılmış.
NASIL BU HALE GELDİK? - 30/08/2015
Üzülerek söylüyorum ki, Cumhuriyet tarihi boyunca belki de cumhuriyetin ve özgürlüklerin bu denli ayaklar altına alındığı ve hiçe sayıldığı bir Zafer Bayramı kutlamamıştır.
SEÇ, BEĞEN, ÖL! - 21/10/2014
Ben nasıl öleceğim acaba?
BECEREBİLİRSENİZ AĞLARSINIZ... - 17/08/2014
Her şey yavaş yavaş başlar yalnızlığa doğru giden yolda...
ATATÜRK’ÜN MİRASI - 18/07/2014
Hiç şüphesiz ve tartışmasız, yüce Türk milletinin dahi kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirleri, yaptıkları ve bizlere öğütleri sadece bulunduğu zamanı değil tüm zamanları kapsamaktadır.
BÖYLE GECENİN HAYR UMULUR MU SEHERİNDE? - 16/05/2014
Ulusumuz tek bir yürek olmuş aynı acıya ağlarken aslında söylenecek ve yazacak pek bir şey kalmıyor insana.
TANZANYANIN YOLLARI - 21/03/2014
Öyle bir etkinlik planlayın ki; bu etkinliğe tam 140 ülke kendi milletinden öğrenci göndersin.
OTOYOLU KAPİTALİZM DEMİRYOLU SOSYALİZM - 07/02/2014
Türkiye’nin son 9 yılda yabancı ülkelere bayıldığı petrol tutarı: 55 Milyar Dolar.
 Devamı