OSMANCIK GÜNDEM (İnternet Gazetesi)
Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber


Duyurular
DHA TEMSİLCİLİĞİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.38257.4121
Euro8.95728.9931
Hava Durumu
Saat
Takvim
Mehmet GÖKEL
GERÇEK GÜNDEM
ÜLKEMDEN ANEKDOTLAR
13/02/2014

Geçtiğimiz hafta Çevre ve Şehircilik Bakanı Yardımcısı Muhammed Balta verdiği bir konferansta "Onuncu yıl marşı ile 50 yıldır nutuk atanlar demir ağlarla memleketi ördük diye millete yalan sattılar.
 
Bir ray bile döşemediler" dedi. Daha sonra az çok bilgi birikimi olan Zümre Bakan Yardımcısını protesto edip salonu terk ettiler.
 
Pişman oldu lafı toparlamaya çalıştı özür diledi ama nafile. Ben bir Anadolu Kasabası olan Osmancık'ta bakan yardımcısını Cumhuriyet tarihini çok iyi öğrenmesi için ayrıca vereceği konferanslarda kendisinin küçük düşmemesi için kitap ismi vereceğim. Okuyup aydınlanırsa çok mutlu olacağım. "Şevket 
Süreyya Aydemir'in Tek Adam İkinci Adam Kitapları 3. cilt" Sayın Balta'nın aydınlanması için aklımda kalan bölümünü aktaracağım. İsmet Paşanın 
ağzından "Kurtuluş Savaşından sonra komşu ülkelerle anlaşma yaptık. 1925 yılında Kürt Sait Ayaklanması başladı. Ayaklanma 13 ile sıçradı. Binlerce askerimizi kestiler. Garpta bulan ordumuz Erzurum'dan at sırtında isyan bölgelerine gidene kadar isyancılar sınırlardan İran, Irak ve Suriye'ye kaçıyorlar. Bizim askerler sınırdan ileri gidemiyor. Çünkü sınır ihlali savaş nedeni. İngilizler de böyle bir fırsat kolluyor. Sürekli Doğu ve Güneydoğu halkını gizlice kışkırtıyorlar. Neyse; Ankara'da Mustafa Kemal ve hükümet kabinesi toplandık. Çare olarak anında müdahale etmek için Ankara'dan Erzurum'a ve Güneydoğu'ya demir yolu döşemeye karar verdik. Fakat ülkenin bütün üniversite mezunu aydın doktor ve mühendislerimiz Çanakkale Savaşında, Kurtuluş Savaşında şehit oldukları için demir yolu kuracak mühendisi tek taraflı sözleşme yaparak Macaristan'dan getirdi. Demiryolunun bir kısmını döşedikten sonra bizim yardımcı ustalarımız ve mühendisler işi öğrendikten sonra fazla para vermemek için sözleşmeyi fes ettik. Ankara Erzincan arasını beraber Erzincan'dan Erzurum'a kadar olan yol bizimkiler tarafından döşendi."

Sevgili okuyucular çok fazla detaya girmiyorum. Sayın Balta kitabı okusun detayları iyi öğrensin.

Aydınlık dostlar, bizim üzüldüğümüz nokta kişilerin bilmemesi değil, kulaktan duyma laflarla Cumhuriyet tarihine hakaret etmeleridir. Hakaret eden adam Bakan Yardımcısı birde hiç tahsil yapmayan köylerde yaşayan temiz kalmış halkımızı düşünün. 

Yıllarca temiz halkımızın dini duygularını sömürerek devletin tepesine oturmuş kişiler mahşerde bunun hesabını nasıl verecekler merak ediyorum. Eğer bu ülkede ezan hiç susmuyorsa insanlar kardeşçe sokaklarda bombalar patlamadan evlerinde rahat uyuyorlarsa bunu Cumhuriyet'e ve onu kuran ordu komutanlarına borçludur.

Sevgili okuyucular sizlerden isteğim çocuklarımıza tarihimizi iyi öğretelim. Onlara tahsil yaptıralım. Bizlere üç kuruşu çok görüp 5 yıldızlı otellerde 100 bin lira devlete fatura ödetip iftar açan naylondan Müslümanlara boyun eğmeyelim. Zararsız organik Müslümanlar olalım. 

"Mürekkep akmayan ülkede kan akar" Ali Şeraiti


2427 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARA ELMASIN TARİHÇESİ - 03/06/2014
Kömür denilince aklıma ilk gelen şey “Vadim o kadar yeşildi ki “ ve “Carminal” adlı iki tane film gelir ve tabiî ki ekonomik devrimin ve sömürünün merkezi İngiltere aklıma gelir.
TUZ KOKMUŞ - 27/12/2013
Elinizdeki balığın kokmaması için, balığı tuzlarsınız balık bozulmaz.
ZAM, ZULÜM İŞKENCE - 11/12/2013
Sevgili okuyucular,bu haftaki başlığı arşivlerden edindim.
DOĞRU KARAR - 17/08/2013
Sevgili okuyucular epeydir yazmadım çünkü yazıyorum kitleleri ikna edemiyorum.
İSLAM İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ VE ÇOCUK GELİNLER - 15/04/2013
Değerli okuyucular, başlığı okuyunca ne alakası var diyebilirsiniz. Ama alakası var işte!
TUTUM, YATIRIM, YERLİ MALI HAFTASI - 13/01/2013
Sevgili okuyucular, Atatürk'ün emri ile 1929 yılında çıkartılan bir yasa ile yerli malı kullanılması teşvik edilmiştir.