• OSMANCIK GÜNDEM 
    (İnteraktif Haber Gazetesi)
    Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber

 

Duyurular
DHA TEMSİLCİLİĞİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.44337.4731
Euro9.01729.0533
Hava Durumu
Saat
Takvim
Mehmet GÖKEL
GERÇEK GÜNDEM
ZAM, ZULÜM İŞKENCE
11/12/2013
Sevgili okuyucular, bu haftaki başlığı arşivlerden edindim.Yaklaşık 40 yıl önce bizim çocukluğumuzda hükümetler herhangi bir ürüne fazla bir zam yaptığında insanlar hemen sokağa dökülerek demokratik anayasal haklarını kullanarak zammın geri alınması için eylem yaparlarmış çoğu zamanda zamlar geri alınırmış.

1989 yılında üniversite öğrencisi iken hiç unutmam Fransa'da hükümet koyun eti ithal etme kararı almıştı.Bu kararı duyan koyun yetiştiricileri koyunlarını römorklara yükleyip Paris'in merkezine getirdiler ve koyunları serbest bıraktılar.Her işletmenin koyun üzerinde işareti olduğu için kaybolma gibi bir riski de olmayınca sokaklar koyunlarla doldu.Trafik kilitlendi üreticilerin kararlı direnişini gören hükümet bu kararından vazgeçti.

Böylece üreticiler demokratik yollardan haklarını aradılar.Koyun eti fiyatlarının fazla düşmesine engel oldular.Ülkemizde ise iki yıl önce hayvan fiyatları yükselmeye başladı.Herkes hayvan işine girdi kredi kullandı,ahırları doldurdular.Fakat hükümet et ve hayvan ithal etmeye başladı fiyatlar %60 düştü işletmelerin çoğu iflasın eşiğine geldi. Maalesef üreticileri bırakın ithali protesto etmeyi basın açıklaması bile yapmadılar.

İki gün önce LPG' ye %13 zam geldi,ne taksiciler ne vatandaş ne örgütlü sendikalar ve sivil toplum kuruluşları zammı protesto etmediler.Ayrıca aralık ayı enflasyon oranı 0,1 açıklayan yetkililer bu hesabı nasıl yapıyorlar çok merak ediyorum,yetkili birisi açıklasın da anlayalım

Maalesef dünyaya meydan okumuş kurtuluş savaşı vermiş olan halkımız sinmiş,kabuğuna çekilmiş güdüler olmuş.

Sevgili okurlar Avrupa'da yaşayan insanların eylemci olmaları onların korkusuz,yiğit olmalarından değil çok okumalarından,tahsilli olmalarından kaynaklanıyor. Avrupa'da köylerde yaşayan hayvan üreticilerine günlük gazete gelir.Hükümet bizler için ülkemiz için ne yapıyor.Yerel ve ulusal basından takip ederler.

Türkiye'de ise hiçbir köye gazete dergi girmez,böyle olunca da cahil olan bir toplumun yapılan zamları protesto etmeleri mümkün değildir.
 
Umarım yeni nesiller köylerine kütüphane yaparlar,köylere gazete alınmasını mecbur 
ederler,aydınlık bir gelecek inşa ederler.Buluşmak dileği ile hoşcakalın.


2038 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARA ELMASIN TARİHÇESİ - 03/06/2014
Kömür denilince aklıma ilk gelen şey “Vadim o kadar yeşildi ki “ ve “Carminal” adlı iki tane film gelir ve tabiî ki ekonomik devrimin ve sömürünün merkezi İngiltere aklıma gelir.
ÜLKEMDEN ANEKDOTLAR - 13/02/2014
Geçtiğimiz hafta Çevre ve Şehircilik Bakanı Yardımcısı Muhammed Balta verdiği bir konferansta "Onuncu yıl marşı ile 50 yıldır nutuk atanlar demir ağlarla memleketi ördük diye millete yalan sattılar.
TUZ KOKMUŞ - 27/12/2013
Elinizdeki balığın kokmaması için, balığı tuzlarsınız balık bozulmaz.
DOĞRU KARAR - 17/08/2013
Sevgili okuyucular epeydir yazmadım çünkü yazıyorum kitleleri ikna edemiyorum.
İSLAM İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ VE ÇOCUK GELİNLER - 15/04/2013
Değerli okuyucular, başlığı okuyunca ne alakası var diyebilirsiniz. Ama alakası var işte!
TUTUM, YATIRIM, YERLİ MALI HAFTASI - 13/01/2013
Sevgili okuyucular, Atatürk'ün emri ile 1929 yılında çıkartılan bir yasa ile yerli malı kullanılması teşvik edilmiştir.