OSMANCIK GÜNDEM
İnteraktif Haber Gazetesi 
Hızlı, Doğru ve Tarafsız Haber


  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
DHA TEMSİLCİLİĞİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.84666.8741
Euro7.72557.7564
Hava Durumu
Saat
Takvim
Abdullah KESKİN
AÇI
BERAT KANDİLİ
13/06/2014


 -12 Haziran Perşembe akşamını, 13 Haziran Cuma gününe bağlayan geceye denk geliyor.
- Berat kelimesi; borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma gibi manalara gelir. Berat kandili, Allah'ın ekstra rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarına bağışlanma, kapılarını ardına kadar araladığı; müminlerin dualarına icabet ettiği, günahlarını affettiği, yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat kat fazla mükâfatlandırdığı bir zaman dilimidir.
Berat kelimesinin aslı ''Berâettir.'' Beraat sözlükte, ''bir zorluktan kurtarmak ve berî olmak'' demektir. Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Beraat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet gecesi gibi adlar da verilmiştir. Berat Kandili (Beraat Kandili) İslam dininde mübarek kabul edilen gecelerden biridir. Her yıl Şaban ayının on dördüncü gününü on beşinci gününe bağlayan gece Berat gecesidir. Mübarek Berat Kandili gecesini ibadet le geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi vardır. Mübarek Berat Kandili hakkında Peygamber Efendimiz HZ. Muhammed (s.a.v) hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur;
“Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah'u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: "Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim" diye buyurur.” (İbn Mâce)Hadis-i Şerifte anlaşılacağı gibi O Gece (Berat Kandili Gecesi) İlahi rahmet coşmuştur. Berat Gecesi beşer mukadderatının programı çizilirken insanlara verilen eşsiz bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirip günahlarını affettirebilen, gönlünden geçirdiklerini bütün samimiyetiyle Cenab-ı Hakka iletip isteklerini Allah’tan talep eden ve belalardan Allah’a sığınan bir insan ne kadar bahtiyardır. Buna karşılık, her tarafı kuşatan rahmet tecellisinden istifade edemeyen bir insan da ne kadar bedbahttır, ziyandadır.
Berat Kandilinin önemi hakkında diğer bir Hadis-i Şerifte ise şöyle buyuruluyor;Hz. Ayşe validemiz, Peygamber efendimizin Beraat gecesinde, sabaha kadar ibadet ettiğini görünce sordu:
- Ya Resulullah,  Allah’ın en sevgili kulusun! Buna rağmen niçin bu kadar kendini yoruyorsun?Peygamber efendimiz şöyle cevap verdi:
- Ey Ayşe, ben şükredici kul olmayayım mı? Ey Ayşe, sen bu gecede, ne olduğunu bilir misin?Ayşe validemiz tekrar sordu:
- Bu gecenin diğer gecelerden üstünlüğü nedir ya Resulullah?Peygamber efendimiz şöyle cevap verdi:- Bu sene içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir. Bu sene içinde öleceklerin isimleri bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip edilir. Bu gece herkesin ameli ve işleri Allah’a arz olunur.Bir kimse, evinden ayrılıp yolculuğa çıkar. Hâlbuki onun adı yaşayanlar defterinden, ölüler defterine geçirilmiştir.Gâfil olmamalı, bu geceyi mutlaka ihya etmelidir. Kaza namazı kılmalı, Kur’an-ı Kerim okumalı, dua, tövbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanları sevindirmelidir. Bunların sevabını ölülere de göndermelidir. Bu gecelere saygı göstermek, günah işlememekle olur. Bu gece, Allah Teâlâ’nın ihsan ettiği bütün nimetlere şükretmeli, yapılan hatalar, günahlar için de tövbe istiğfar etmeli, Cehennem ateşinden kurtulmayı istemelidir. Ya Rabbi, bize dünya ve ahiret saadeti ihsan eyle, bize hidayet verdikten sonra, kalplerimizi kaydırma” diye dua etmelidir.  Diğer bir Ayeti Kerimede ise Berat Gecesi’ni idrak eden herkes, Yüce Allah’ın Kur ”an-ı Kerim ”deki; “De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü Allah Çok bağışlayan, çok merhamet edendir” müjdesinin farkına vararak kendi özüne dönmeli, ümitlerini canlandırmalı, bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir.
Berat gecesiyle af kapısından giren, Ramazan ve Kadir gecesinin bereketine gönlü uyananlardan olmamız dileğiyle…
Günler bize dostların güzelliği ile geceler onların duaları ile mübarek oluyor. Umudumuz dostların hediyesi, duamız sizlerin sevgisi. Bu gece(BERAT KANDİLİ)CENAB-I HAKKIN kendisine yönelip, af dileyen müminleri bağışlayarak kurtuluş beratı verdiği bir gecedir. Hepimiz için hayırlı olsun.  Türk ve İslam Âleminin mübarek Berat Kandilini kutlarım.
 


1843 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

RABBİN İÇİN NAMAZ KIL VE KURBAN KES - 08/10/2014
tüm Türk-İslam Aleminin mübarek KURBAN BAYRAMINI tebrik eder,mutluluklar dilerim
GÜZEL SÖZLER - 07/08/2013
İki nimet vardır ki, insanların çoğu onun kıymetini bilmezler.
KADİR GECESİ : - 31/07/2013
Kadir Geceniz mübarek olsun. H. Abdullah KESKİN)
HADİSİ ŞERİF VE GÜZEL SÖZLER - 24/07/2013
-İNSAN ORUÇ AYI OLAN RAMAZAN AYINA NEŞELİ OLARAK GİRMELİ VE ONA KAVUŞTUĞUMUZİÇİN CENAB-I HAKK’A ŞÜKREDİP SEVİNMELİDİR. (Hz. MEVLANA)
KUR’AN DA RAMAZAN,RAMAZAN DA KUR’AN - 16/07/2013
Gönül ufuklarımızın güneşi olan ramazan içimizi aydınlatıyor.
BİR DİLEĞİ OLAN NE YAPMALI ? - 16/07/2013
Evlenmek isteyen, çocuğu olmayan veya başka bir isteği olan kimse, sebeplere yapışmalı.
İBRETLİK BİR HİKÂYE - 08/07/2013
Belediye başkanı‚ geniş-rahat makam koltuğunda huzursuzca kımıldandı.
RAMAZAN AYINA GİRERKEN : - 07/07/2013
(Hoş geldin, ya şehre(ay)Ramazan, 11 ayın sultanı Ramazan’da gönüllerimiz Huzur, sofranız bereketli olsun, hayırlı iftarlar olsun.
OSMANCIK KOCA MEHMET PAŞA CAMİİ(İMARET CAMİİ) KİTABESİ - 17/02/2013
Osmancık İmaret Camii (Koca Mehmet Paşa) sinin kitabesi iki parçadan meydana gelen renkli mermer üzerinde olup kabartma şeklindedir.
 Devamı