OSMANCIK GÜNDEM
Hızlı, doğru ve tarafsız haber

DHA TEMSİLCİLİĞİ
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.75305.7761
Euro6.32866.3540
Abdullah KESKİN
AÇI
KUR’AN DA RAMAZAN,RAMAZAN DA KUR’AN
16/07/2013


Gönül ufuklarımızın güneşi olan ramazan içimizi aydınlatıyor. Ruhumuzun kirleri günbegün arınıyor. Yıl boyunca çoraklaşan ve çölleşen gönül bahçelerimiz ramazan ayında yeşeriyor. Gönüllerimiz insan sevgisiyle büyüdükçe büyüyor, adeta kâinatı kuşatıyor. İçimizde sürüp giden yangınlar, duaların sağanağında sönüyor. İçimizdeki paslar Kur'an'ın cilasıyla kayboluyor. Ramazan, rahmet semalarından müjdeler getiriyor bizlere. Resulullah'ın gül kokan selamını 'başüstüne' deyip şeref sayıp alıyoruz. Gönüller bayram yerine dönüyor.
Müslümanların dinî duygularının canlandığı, diriliş emarelerinin görüldüğü bu ayda Kur'an, müminlerin gündemine oturur. Aslında hiçbir zaman elimizden düşürmemiz gereken Kur'an, bu ayda diğer zamanlara nazaran daha çok yanımızda ve yakınımızda olur. Bu mübarek zaman diliminde Kur'an'a daha bir yoğunlaşırız. Fakat mühim olan bu güzel davranışı diğer aylarda da sürdürebilmektir. Zira bu yüce kitap bütün çağları kapsamaktadır. İnsanlığın hayat kaynağı olan Kur'an-ıKerim ramazana özel önem atfederek ondan genişçe bahsediyor.
Yüce kitabımız Kur'an, ramazan ve oruçla ilgili olarak şu ayetlerde genişçe yer veriyor:

"Sayılı günlerde olmak üzere(Oruç size farz kılındı). Sizden her kim yahut yolcu olursa( tutamadığı günler sayısınca)diğer günlerde kaza eder.( İhtiyarlık veya şifa umudu kalmamış hastalık gibi devamlı mazereti olup da) oruç tutmaya güçleri yetmeyenler bir fakiri doyuracak kadar fidye verir.Bununla beraber kim gönüllü olarak hayır yaparsa,bu kendisi için daha iyidir.Eğer bilirseniz (güçlüğüne rağmen)oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.(Bakara suresi, 184.cü ayet)

"Ramazan ayı... İnsanlar için hidayet olan ve doğru yolu ve (hak ile batılı birbirinden) ayıran apaçık belgeleri (kapsayan) Kur'an onda indirilmiştir. Öyleyse sizden kim bu aya şahit olursa artık onu tutsun. Kim hasta ya da yolculukta olursa, tutmadığı günler sayısınca diğer günlerde (tutsun). Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. (Bu kolaylık) sayıyıtamamlamanız ve sizi doğru yola (hidayete) ulaştırmasına karşılık Allah'ı büyük tanımanız içindir. Umulur ki şükredersiniz."(Bakara, 185.ci ayet)"

Yüce Rabbimiz "Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığıgibi, sakınıp korunasınız diye, size de farz kılındı."( Bakara, 183) buyurarak ramazanın ve onun meyvesi olan orucun diğer dinlerde de var olduğunu bizlere hatırlatıyor. Fakat günümüzde bozulmamış, geçerli tek din İslamiyet olduğu için bizler bozulmuş dinlerin ahkâmını itibara almayacağız. Zira Müslüman'ın dini İslam, kitabı Kur'an, peygamberi Hz. Muhammed(sav)'dir. Bizi sadece bu dinin, bu kitabın, bu Peygamberin söz ve fiilleri bağlar.

Ramazan Kur'an'ın yeryüzünü aydınlattığı aydır. Kur'an-ı Kerim'in indirildiği ay olan ramazan, Müslümanlar arasında Kur'an ayı olarak da bilinir. Peygamber Efendimiz bu ayda Kur'an'ı daha çok okurdu. Allah Resulü her ramazan, Cebrail'le Kur'an'ı karşılıklı okurlar, azamî dikkatle gözden geçirirlerdi. Bizler de onun ümmetinden kullar olarak bu ayda en azından Kur'an'ı bir kez hatmetmeliyiz. Mümkünse mukabelelere iştirak etmeliyiz. Kur'an okumanın yanında, okunanı dinlemek de çok sevaplıdır. Kur'an'ı koşturarak değil, tecvidine uyarak, tabir caizse sindirerek okumakta fayda vardır. Keşke okurken anlamına da vakıf olabilsek…"Ey örtünüp bürünen! Gecenin yarısında, istersen biraz sonra, istersen biraz önce kalk ve ağır ağır Kur'an oku."(Müzzemmil 1-4) ayeti Kur'an okumada nasıl davranacağımızı öğütlüyor. Marifet birkaç hatim indirmek değil, hakkını vererek, içine sindirerek okumaktır.
Ramazanla birlikte camilerimizde Kur'an sesi diğer zamanlara nazaran daha bir yüksek çıkıyor. Genellikle sabah namazından sonra ve ikindi namazından önce yapılan mukabelelerde Kur'an sevdalıları yüce kitabımızı büyük bir iştiyakla okuyor veya okuyanları takip ediyor. Fakat ne yazık ki anlamına vakıf olamıyorlar. Keşke Kur'an'ı asgari düzeyde de olsa anlayabilsek. Hiç olmazsa her rekâtta okuduğumuz Fatiha'nın anlamını öğrenmeye, kısa süreleri kavramaya kafa yorsak!... Bunlar hiç de zor olmayan mühim meselelerdir. Gelin bu ramazanda Kur'an'ı sadece Arapçasından değil, Türkçesinden de okuyalım. Okuduğumuzu anlayalım ki tefekkür edebilelim. Bu durum inancımızı daha da pekiştirip zenginleştirecektir. 
Kaynak: 1)_ Kur’an-ı Kerim Açıklamalı Meali.(Türkiye Diyanet Vakfı -2007-HEYET)2)_İslami Yaşam Formu. M. Nihat Malkoçoğlu.


977 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

RABBİN İÇİN NAMAZ KIL VE KURBAN KES - 08/10/2014
tüm Türk-İslam Aleminin mübarek KURBAN BAYRAMINI tebrik eder,mutluluklar dilerim
BERAT KANDİLİ - 13/06/2014
12 Haziran Perşembe akşamını, 13 Haziran Cuma gününe bağlayan geceye denk geliyor.
GÜZEL SÖZLER - 07/08/2013
İki nimet vardır ki, insanların çoğu onun kıymetini bilmezler.
KADİR GECESİ : - 31/07/2013
Kadir Geceniz mübarek olsun. H. Abdullah KESKİN)
HADİSİ ŞERİF VE GÜZEL SÖZLER - 24/07/2013
-İNSAN ORUÇ AYI OLAN RAMAZAN AYINA NEŞELİ OLARAK GİRMELİ VE ONA KAVUŞTUĞUMUZİÇİN CENAB-I HAKK’A ŞÜKREDİP SEVİNMELİDİR. (Hz. MEVLANA)
BİR DİLEĞİ OLAN NE YAPMALI ? - 16/07/2013
Evlenmek isteyen, çocuğu olmayan veya başka bir isteği olan kimse, sebeplere yapışmalı.
İBRETLİK BİR HİKÂYE - 08/07/2013
Belediye başkanı‚ geniş-rahat makam koltuğunda huzursuzca kımıldandı.
RAMAZAN AYINA GİRERKEN : - 07/07/2013
(Hoş geldin, ya şehre(ay)Ramazan, 11 ayın sultanı Ramazan’da gönüllerimiz Huzur, sofranız bereketli olsun, hayırlı iftarlar olsun.
OSMANCIK KOCA MEHMET PAŞA CAMİİ(İMARET CAMİİ) KİTABESİ - 17/02/2013
Osmancık İmaret Camii (Koca Mehmet Paşa) sinin kitabesi iki parçadan meydana gelen renkli mermer üzerinde olup kabartma şeklindedir.
 Devamı