OSMANCIK GÜNDEM
Hızlı, doğru ve tarafsız haber

DHA TEMSİLCİLİĞİ
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.75305.7761
Euro6.32866.3540
Abdullah KESKİN
AÇI
RAMAZAN AYINA GİRERKEN :
07/07/2013


(Hoş geldin, ya şehre(ay)Ramazan, 11 ayın sultanı Ramazan’da gönüllerimiz Huzur, sofranız bereketli olsun, hayırlıiftarlar olsun. Başı RAHMET, ortası MERHAMET, Sonu ise CEHENNEMDEN AZAD olan mübarek Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını CENABI ALLAH’ tan dilerim. Hayırlı İFTARLAR.)

Mübarek üç aylardan Recep, Şaban aylarını geride bıraktık, ALLAH nasip ederse,8 Temmuzu 9 Temmuza bağlayan Salıgecesi ilk sahura kalkarak Ramazan ayına oruçlu olarak girmiş olacağız. Bu mübarek ayda oruçlarımızı inşallah tutacağız. ALLAH her zaman olduğu gibi, sıcak havalarda oruç tutanlara da sabır ve kolaylığını verecektir. 

Ramazan ayında Osmancık’ta her yıl olduğu gibi, bu senede çeşitli programlar yapılmaktadır. İlgililerden edindiğim bilgilere göre;

Osmancık Beyler Çelebi Camiden müftülük görevlilerince, Ramazan ayı boyunca yatsı namazından önce vaazlar verilecek, Sabah namazından önce ve ikindi namazından sonra olmak üzere günde iki defa olmak üzere, Kuran’ı Kerim cüzleri hafız hocalar tarafından okunmak suretiyle ramazan ayı boyunca hatim yapılmış olacak. Yine Yeşil çatma Cami’sinde Teravih namazı Ramazan ayı boyunca, her gece bir cüz okunmak suretiyle,30 ramazan boyunca devam ederek, böylece teravih namazı boyunca Kuran_ı Kerimin tamamı okunarak ,hatimle namaz tamamlanmış olacaktır.

Osmancık Koyun Baba Eğitim ve Kültür Vakfınca, her sene olduğu gibi bu senede, Gemici Mahallesinde bulunan vakıf binasında iftar yemeği verilecek. Yine gelenek halinde devam eden Osmancık Belediyesince Osmancık İlçemizin Güney Mahallesinde bulunan İmaret Cami Aşevinde(Koca Mehmet Paşa Camii ve İmarethane(Aşevi)sinde iftar yemeği hazırlanarak kimsesiz ve fakirlerin evlerine servis halinde dağıtımı yapılarak, Osmanlı zamanında yapılan geleneğin sürdürülmesine devam edilecektir.

Sevgili Peygamberimiz bir Şaban ayının sonunda Ramazan ayına girerken ashabına hitap ederek, Ramazan ayının kutsiyet ve faziletini şöyle belirtmiştir:
— Ey insanlar! Yüce ve mübarek bir ayın gölgesi üzerinize bastı._ O ayda bir gece (KADİR GECESİ)vardır ki bin aydan daha hayırlıdır._Allah o ayda oruç tutmayı farz kıldı. Geceleyin ibadet yapmayı (teravih namazı kılmayı) nafile kıldı._O ayda bir hayır işleyen kimse diğer aylarda bir farz işlemiş gibi olur._O ayda bir farz işleyen ise diğer aylarda yetmiş farz işlemiş gibi sevap alır._O, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir._O, yardımlaşma ayıdır._O ayda müminin rızkı bollaştırılır._O ayda kim bir oruçluyu iftar ettirirse bu, günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun sevabından da hiç bir şey noksanlaşmaz.Ashap:— Ya Resûlullah! Hepimiz oruçluyu iftar ettirecek bir şey bulamıyoruz" deyince Resûlullah (s.a.v.) Allah bu sevabı oruçluyu kuru bir hurma ile veya bir yudum su ile ya da bir yudum süt kaşığı ile iftar ettirene de verir._O öyle bir aydır ki evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem ateşinden kurtuluştur._O ayda köle ve hizmetçilerin yükünü hafifleten kimseyi Allah bağışlar ve cehennem ateşinden kurtarır._Ramazan ayında şu dört şeyi çokça yapınız. Bunlardan ikisini yapmakla Rabbinizi razı edersiniz, diğer ikisini yapmaktan da müstağni sayılmazsınız. Rabbinizi razı edeceğiniz iki haslet şunlardır:A- Allah´tan başka hiç bir ilah olmadığına şehadet getirmek.B- Allah´ı anıp, bol bol istiğfar etmek.Müstağni olmadığınız iki haslete gelince:A- Allah´tan cenneti istersiniz.B- Cehennemden O´na(ALLAH'A) sığınırsınız._Kim bir oruçluya su verirse, Allah da ona havzımdan öyle bir şerbet verir ki, artık cennete girinceye kadar hiç susamaz." _Görüldüğü gibi Ramazan ayı çok faziletli ve kutsî bir aydır. Ona bu fazilet ve kutsiyeti kazandıran şey hiç şüphesiz ki o ay içerisinde inmeye başlayan yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’dir. Yüce Allah bu konuda şöyle buyurur: "İnsanlara doğru yolu gösteren, hidayeti ve hakkı batıldan ayırmayıaçıklayan Kur´an Ramazan ayında indirildi." 


1435 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

RABBİN İÇİN NAMAZ KIL VE KURBAN KES - 08/10/2014
tüm Türk-İslam Aleminin mübarek KURBAN BAYRAMINI tebrik eder,mutluluklar dilerim
BERAT KANDİLİ - 13/06/2014
12 Haziran Perşembe akşamını, 13 Haziran Cuma gününe bağlayan geceye denk geliyor.
GÜZEL SÖZLER - 07/08/2013
İki nimet vardır ki, insanların çoğu onun kıymetini bilmezler.
KADİR GECESİ : - 31/07/2013
Kadir Geceniz mübarek olsun. H. Abdullah KESKİN)
HADİSİ ŞERİF VE GÜZEL SÖZLER - 24/07/2013
-İNSAN ORUÇ AYI OLAN RAMAZAN AYINA NEŞELİ OLARAK GİRMELİ VE ONA KAVUŞTUĞUMUZİÇİN CENAB-I HAKK’A ŞÜKREDİP SEVİNMELİDİR. (Hz. MEVLANA)
KUR’AN DA RAMAZAN,RAMAZAN DA KUR’AN - 16/07/2013
Gönül ufuklarımızın güneşi olan ramazan içimizi aydınlatıyor.
BİR DİLEĞİ OLAN NE YAPMALI ? - 16/07/2013
Evlenmek isteyen, çocuğu olmayan veya başka bir isteği olan kimse, sebeplere yapışmalı.
İBRETLİK BİR HİKÂYE - 08/07/2013
Belediye başkanı‚ geniş-rahat makam koltuğunda huzursuzca kımıldandı.
OSMANCIK KOCA MEHMET PAŞA CAMİİ(İMARET CAMİİ) KİTABESİ - 17/02/2013
Osmancık İmaret Camii (Koca Mehmet Paşa) sinin kitabesi iki parçadan meydana gelen renkli mermer üzerinde olup kabartma şeklindedir.
 Devamı