• OSMANCIK GÜNDEM 
    Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber

 

Duyurular
Takvim
Saat
Tülay HERGÜNLÜ
PRİZMA
BÜYÜK PLAN ! 3
21/07/2014

  Büyük Plan!   3

Türk Silahlı Kuvvetleri’ (TSK) 1980 ihtilâli ile 1971 muhtırası da dâhil olmak üzere sivil yönetime üçüncü kez el koydu. Hükümet görevden alındı. Başta Başbakan Süleyman Demirel olmak üzere tüm parti liderleri askerî üslerde gözetim altında alındı.  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) lâğvedildi. 1961 Anayasası uygulamadan kaldırıldı ve idamlarla birlikte yeni bir dönem başladı...

Önceki bölümde, “bir sağdan bir soldan astılar netekim” demiştik.  Önce sol görüşlü Necdet Adalı ardından da ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu asıldılar. Eh bir de ortayı bulalım düşüncesinde olmalılar ki idamı iki kez Yargıtay tarafından bozulan 17 yaşındaki Erdal Eren’i de beslemeyip astılar… (Evren Paşa, ihtilâlden 19 yıl sonra yakalanan 40 bin kişinin katili, terör örgütünün elebaşısını asmayıp, kuş sütü kuru üzüm besleyerek, 2014’e kadar getireceklerini nereden bilecekti?!)

1980 darbesi sol görüşün, öğrenci hareketlerinin, sivil toplum kuruluşlarının, öğretmenlerin, sendikaların ve işçi hareketlerinin üzerinden bir silindir gibi geçti.

1982 yılında yapılan yeni anayasa’ya halkın yüzde 91,37’i “evet” dedi…

1983 genel seçimlerini Anavatan Partisi altın tepsi içinde kazandı. Zira kapatılan siyasi partilerin hiçbirisi seçimlere katılamamıştı. Turgut Özal Başbakan oldu… Dönemine kadar ABD’ yi en fazla ziyaret eden siyasetçi olarak tarihe geçti. (Yıllar sonra Recep Tayyip Erdoğan onu fersah fersah geçecekti…)

Böylece 1993 yılına kadar sürecek olan Turgut Özal dönemi başlamış, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Türkiye Masası Sorumlusu Paul Henze'in “çocukları”, “işi bitirmiş” ti…

Turgut Özal’ın, ABD Başkanı George Bush'a şükran mektubu gönderdiği iddia edildi…

Yıl 1984

15 Ağustos 1984’te Eruh ve Şemdinli baskınları ile terör örgütü PKK ilk büyük çaptaki silahlı eylemi ile ortaya çıktı. 1974 yılında bugün hâlâ İmralı’da ağırlaştırılmış (!) müebbet hapis cezası ile yatan Abdullah Öcalan tarafından kurulmuştu. Amaçları, Türkiye'nin doğu ve güneydoğusu, Irak'ın kuzeyi, Suriye'nin kuzeydoğusu ve İran'ın kuzeybatısını kapsayan bölgede bir devlet kurmaktı. O yıllarda en büyük destekçisi Suriye idi.( 1984-2012 yılları arasında 72 bin 500 terör eylemi yaşandı, toplam 21 bin 800 PKK’lı öldürüldü, 6 bin 500 sivil,  5 bin 500 polis ve asker hayatını kaybetti. Bin 500 köy korucusu şehit oldu. Operasyonlarda yaklaşık 203 bin şüpheli gözaltına alındı.

Yıl 1985

TRT’ de anı, devrim, özgürlük ve ulus kelimelerinin kullanımı yasaklandı. Bazı okulların “devrim” olan adları değiştirildi.

Yıl 1991

ABD Irak’a saldırdı.

Çekiç Güç kuruldu…

Körfez Savaşı sırasında Kürtler, yüz binler halinde Türkiye'ye yığıldı. Özal, ABD'yi ikna ederek Çekiç Güç'ün kurulmasını ve onun sağlayacağı koruma altında Kürtlerin yurtlarına dönmesini sağladı. ABD'li Çekiç Güç Kuzey Irak'ta istikrarı sağlamak ve Saddam'ın zulmünden kaçan Kürtler'in can güvenliğini temin etmek bahanesiyle İncirlik ve Pirinçlik üslerine yerleştirildi. 77 uçak ve helikopter ile 1862 personelden oluşuyordu. Ayrıca Irak’ın kuzeyindeki Zaho’da da askeri karargâhı oluşturuldu.  Ne var ki ilerleyen zamanlarda Çekiç Güç’ün PKK’ lı teröristlere yardım ettiği, lojistik destek sağladığı, helikopterlerle yardım paketleri attığı, Mehmetçikten kaçan teröristleri kamplarda sakladığı ortaya çıktı.  Çekiç Güç’ün asıl amacının Kuzey Irak’ı da içine alan bir Kürt devleti kurmak olduğunu Mısır’daki sağır sultan anladı, bizimkiler anlamadı. Kulaklarının üzerine yatan dönemin iktidar partileri ANAP, DYP, SHP, CHP, DSP, Refah Partisi ve MHP… Hepsi Çekiç Güç’ün görev sürelerini uzatmak için birbirleriyle yarıştılar. Tâ ki 21 Mart 2003 tarihine kadar…

Aradan geçen 12 yıl boyunca Çekiç Güç’ün PKK’ yı güçlendirdiği, Kuzey Irak’ta bir Kürt Devleti’nin inşasında aktif rol oynadığı ve bugün içinde bulunduğumuz “bölünme” tehlikesinin de mimarı olduğu ortaya çıktı.

 Kürtçe konuşma ve şarkı söyleme serbest bırakıldı.

Yıl 1992

Özal’ın Kürtçe TV önerisine Süleyman Demirel ve TRT karşı çıktı. (O dönemdeki TRT yöneticileri bir gün gelecek Kürtçe TV, TRT Şeş’in başbakan eliyle yayına gireceğini rüyalarında görseler herhalde hayra yormazlardı…) TSK sınır ötesi harekât düzenledi. O tarihlerde Kuzey Irak’a istediğimiz zaman girebiliyorduk. Sonraki yıllarda ABD’ den izin alır olduk...

Yıl 1993

Gazeteci yazar Uğur Mumcu öldürüldü…

Kuzey Iraklı Kürt liderlerle görüşmeleri yöneten ve onları ABD güdümünden çıkartmaya çalışan Orgeneral Eşref Bitlis’in uçağı şüpheli denilebilecek bir şekilde düştü. Orgeneral Eşref Bitlis’in ölümünün üzerinde ABD parmağı olduğu iddiaları bugün de sürdürülmektedir.

Cumhuriyet tarihinde ilk Din şûrası toplandı. Başbakan Tansu Çiller başını örterek ayet okudu. TBMM İnsan Hakları komisyonu Said-i Nursî’ nin itibarını iade etti…

Madımak otelinde aşırı yobazlar 37 insanı diri diri yaktı…

Erzincan, Kemaliye, Başbağlar’da 33 sivil, PKK terör örgütü tarafından katledildi.

Yıl 1994

Refah Partili Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'daki büyükşehir belediye başkanlığını kazandı. Ankara'da ise yine aynı partiden Melih Gökçek belediye başkanlığını göğüsledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin seçim sonrası ilk toplantısı, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Fatiha okumasıyla başladı…

Büyük dönüşüm başlamış, zihinlerdeki Yeni Türkiye’ye doğru ilk adımlar atılmıştı…

 

ABD jetleri, Irak'ın kuzeyinde, üç Türk subayının da bulunduğu iki helikopteri yanlışlıkla (!) düşürdü.

Özelleştirme Yasası çıktı.

Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, "Güneydoğu sorunu" hakkında "Federasyon serbestçe tartışılmalı" dedi.

Başbakan Tansu Çiller "Ne mutlu Türkiye Vatandaşıyım, diyene" dedi…

Yıl 1995

25 Mart 1995'te Türkiye, korkunç boyutlara tırmanan PKK terörüyle mücadele edebilmek için 35 bin askerle Kuzey Irak'a girdi… (Sayısız kez Kuzey Irak’a girildi ancak hiçbir sonuç alınamadı, sadece Türk Milleti’nin “gazı” alındı...)

Yıl 1999

Türkiye’nin başına bela olan ve binlerce insanının ölmesine sebep olan PKK terör örgütünün lideri yakalanarak cezaevine konuldu.

Öcalan görevlilere, “annem Türk’tür. Yukarıdakilere söyleyin göreve hazırım“ dedi…

Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ise, “Amerika, Apo'yu neden verdi anlamadım” demişti…

ABD’nin bölgede yeni bir Kürt devleti kurabilmek için Öcalan'ı Türkiye'ye teslim ettiğini anlamaya ne yazık ki rahmetlinin ömrü yetmedi.

Ecevit’in tam tersi, Öcalan’ın Türkiye’ye neden teslim edildiğini bildiğini bu millet yıllar sonra anlayacaktı…

Yıl 2002

Ağustos ayında çıkan üçüncü reform paketiyle iktidardaki koalisyon hükümeti çökertildi,  Türkiye’de ölüm cezası kaldırıldı, Türkçeden başka dillerde de yayın hakkı tanındı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidara geldi…

Yeni Türkiye’ye doğru ikinci adım atılmıştı…

 Tülay Hergünlü

İstanbul, 20 Temmuz 2014

Not: İsrail Gazze’de katliam yapıyor. Bizim hazretler sadece “şiddetle kınıyor”. Dünya ise seyrediyor. Bize de sadece Kur’an’da lanetlenen tek kavim olan bu lanetli kavme beddua etmek düşüyor; BAŞINI YE İSRAİL! Akıttığın kanda boğul!

 1450 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Emperyalizm, kaos ortamını sever - 08/02/2021
Cumhurbaşkanlığı kararıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan rektörü öğrenciler kabul etmedi. Onlar, “atanmış” değil, seçilmiş bir rektör istedikleri için eylem kararı aldılar.
Bekledim de gelemedin - 03/02/2021
Covit-19 salgını başladığından itibaren gelişmiş ülkeler aşı çalışmalarına başladı.
Atatürk ile aldatmak - 23/01/2021
Yirmili yaşlarda bir genç Atatürk heykellerine saldırmış, zarar vermiş.
İnsan ve hür irade - 14/12/2020
“Zorlama, insanın yaradılışına aykırı bir tutumdur.
Son nefesine kadar “Vatan” için çarpan bir yürektir, Atatürk - 10/11/2020
“İstiklâl Savaşı’nın yılmaz komutanı,
Türkiye’nin döviz ile dayanılmaz imtihanı - 08/11/2020
Tarih: 1 Kasım 2002
Türk milleti, acılarda birleşmeyi biliyor - 03/11/2020
Depremler bu ülke insanının birbirine nasıl kenetlenebildiğini gösteren en acı örnekler.
Bekir Coşkun’un ardından - 23/10/2020
Uzun süredir kanser tedavisi gören Sözcü Gazetesi yazarı Bekir Coşkun, önceki akşam vefat etti.
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Malazgirt - 27/08/2020
1921 ve 1922 yılları Türkiye Cumhuriyeti’nin askerî zaferlerle süslenmiş yıllarıdır.
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.23998.2729
Euro10.021410.0616
Hava Durumu
Üyelik Girişi