• OSMANCIK GÜNDEM 
    Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber

 

Duyurular
Takvim
Saat
Tülay HERGÜNLÜ
PRİZMA
DİYARBAKIR VE TURKUAZ
20/11/2013

Geçtiğimiz Cumartesi günü tüm Türkiye, Diyarbakır’daki “tarihi”  buluşmayı televizyonlardan izledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini ve belediye başkanını ziyaret etti.

Günler öncesinden başlayan tantanaya ve buluşma anlarına bakacak olursak; Sanki başbakan Diyarbakır’a değil de bir komşu ülkeye ziyarete gitti. Yine estirilen havaya göre, sanki bu komşu ülke ile diplomatik ilişkilerimiz bozulmuş da başbakan arayı düzeltmek için bir iyi niyet ziyareti gerçekleştiriyor. Başbakan o kadar iyi niyetli ki geçmişte ülkesini tehdit eden bir başka “yapay” bölgesel yönetimin başkanını da sanki “arabuluculuk” yapmasını ister gibi, sözüm ona bu “tarihi” buluşmaya davet ediyor.

 

Diyarbakır’da öyle bir tiyatro sergilendi ki anlayabilene aşk olsun!..

 

Diyarbakır ele karıştı da vatandaşın haberi mi olmadı?

Ya da Türk-Kürt federasyonu hayata geçirildi de biz mi göremiyoruz?

 

Yoksa sahnede yer alan yöresel “sanatçı” (!) nın çaldığı “kaval” bizde afyon etkisi mi yaptı?

 

Bilemedik…

 

Bildiğimiz bir tek gerçek var ki o da Türkiye Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğünün tehlike altında olduğu gerçeğidir. Nitekim terör örgütünün siyasi uzantısı partinin eş başkanı, “tarihi”  buluşmanın mimarlarına teee Almanya’dan şöyle seslendi;

 

"…Amed'de Kürt halkına mesaj vermeye geldik' diyenler bastığı yerlerdeki ödenmiş bedellere saygı duyarak konuşmalıdırlar. Kürt halkı, Kürt anaları gençleri Amedi sokak sokak, meydan meydan direniş kalesi haline getirtmesiydi bugün orada kimse nutuk atamazdı. Herkes hangi toprağa bastığının bilinciyle konuşmalıdır...”

 

“Amed” diyor, “Kürt halkı” diyor”, “direniş kalesi” diyor, “bastığınız toprak” diyor; diyor da diyor… Gelin görün ki bu tarz söylem ve eylemler, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu unsuru olan Türk Milleti’ni de huzursuz ediyor.

Hiç kimse aynı topraklarda yaşayan insanların birbirlerini öldürmelerini istemiyor. Sıra sıra dizilmiş Mehmetçik tabutları görmek istemiyor. Yıkanacak bir cami bulunmadığı için dere kenarına uzatılan gencecik bedenlerin, küresel oyunlara alet edilmiş cansız bedenlerini görmek de istemiyor. İnsanlık bunu gerektiriyor. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğünün tehlikede olduğu gerçeği de her geçen gün biraz daha ortaya çıkıyor.

 

Bu “açılım” denen ne olduğu belli olmayan “şey” in, kardeş kanının akmasının önlenmesi için hayata geçirildiği masalı çok da inandırıcı gelmiyor. Diyarbakır da meydanda toplanan halkın elindeki Türk bayrakları ile sahne arkasına asılmış olan Atatürk posteri de inandırıcı olamıyor. Sanki “vakvakları” ürkütmemek için oradalar gibi...

Başbakanın ağzından çıkan “ genel af” sözünün bölücü başını da kapsayabileceği düşüncesi ise Türk Milleti’ni iyiden iyiye gerginleştiriyor.

 

Olay, “barış” istememe olayı değildir. (Barış, iki ülke arasında bir savaş varsa gündeme gelir, Türkiye’de savaş mı var, yoksa biz bir ülke ile savaştayız da farkında mı değiliz) Olay, Türkiye’nin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölünmez bütünlüğünün tehdit altında olmasıdır.

“Yaşasın Kürdistan” sözleriyle yapılan karşılama töreni, Habur skandalından farksızdır. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın bölücülerle elele oturması görüntüsü ise içimizi acıtmıştır.

 

Gelecek günlerden endişeli bir toplum, sağlıklı bir toplum değildir.

Gerçekte neler olduğunu bilmek hakkımızdır…

 

Turkuaz

 

Turkuaz mavisi yine gündemde; Başbakanın talimatıyla kırmızı halı gitti, turkuaz halı geldi.

 

Turkuaz tutkusu yeni değil. Daha önce de yazmıştık.  (Bkz. Körüz Biz; Anatürkler Yayınları, s.285-286) Ocak 2008’de Millî Takım’ın kırmızı-beyaz forması değiştirilmiş, yerine turkuaz-beyaz formalar getirilmişti. Yine Kasım 2009’ da Meclis’te bir görevli, aslında Atatürk’ün hayalindeki bayrak renginin “gök mavisi” olduğunu ancak arkadaşlarından kabul görmeyince ay yıldızlı al bayrak ile devam kararı aldığını söylemişti.

 

“Türk dünyasına bir vurgu, Turkuaz Türk mavisidir”  bahanelerine kimse kanmasın. Anlayacağınız başbakanın ve dolayısıyla da AKP iktidarının kırmızı- beyaz renklerle bir sorunu var. Yakında al renkli bayrağımız da mavileşirse hiç şaşırmayın!

 

Tülay Hergünlü

İstanbul, 18 Kasım 2013

 

 

 

 2201 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Emperyalizm, kaos ortamını sever - 08/02/2021
Cumhurbaşkanlığı kararıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan rektörü öğrenciler kabul etmedi. Onlar, “atanmış” değil, seçilmiş bir rektör istedikleri için eylem kararı aldılar.
Bekledim de gelemedin - 03/02/2021
Covit-19 salgını başladığından itibaren gelişmiş ülkeler aşı çalışmalarına başladı.
Atatürk ile aldatmak - 23/01/2021
Yirmili yaşlarda bir genç Atatürk heykellerine saldırmış, zarar vermiş.
İnsan ve hür irade - 14/12/2020
“Zorlama, insanın yaradılışına aykırı bir tutumdur.
Son nefesine kadar “Vatan” için çarpan bir yürektir, Atatürk - 10/11/2020
“İstiklâl Savaşı’nın yılmaz komutanı,
Türkiye’nin döviz ile dayanılmaz imtihanı - 08/11/2020
Tarih: 1 Kasım 2002
Türk milleti, acılarda birleşmeyi biliyor - 03/11/2020
Depremler bu ülke insanının birbirine nasıl kenetlenebildiğini gösteren en acı örnekler.
Bekir Coşkun’un ardından - 23/10/2020
Uzun süredir kanser tedavisi gören Sözcü Gazetesi yazarı Bekir Coşkun, önceki akşam vefat etti.
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Malazgirt - 27/08/2020
1921 ve 1922 yılları Türkiye Cumhuriyeti’nin askerî zaferlerle süslenmiş yıllarıdır.
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.28098.3141
Euro10.065710.1060
Hava Durumu
Üyelik Girişi