• OSMANCIK GÜNDEM 
    Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber

 

Duyurular
Takvim
Saat
Tülay HERGÜNLÜ
PRİZMA
EMEKLİLER DİKKAT!
25/05/2013

Emekliler dikkat! Borçlarınızı yapılandırmanız için son başvuru tarihi; 31 Mayıs 2013.

Emekli olduktan sonra işyeri açan veya şirket ortağı olanların, SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) borçlarını yapılandırmaları için son başvuru tarihi 31 Mayıs 2013.

SSK (4/a) , BAĞKUR (4/b) ve Emekli Sandığı (4/c) kurumlarından emekli olduktan sonra, kendi üzerlerine; bakkal,  kırtasiye, kitapçı, emlâkçı, çay ocağı, müşavirlik ve benzeri faaliyetlerde bulunanlar ile bir Limited şirketin kurucu ortağı olan veya sonradan hisse devri ile Limited şirkete ortak olan emekli kişilerin emekli maaşları üzerinden, yıllar itibariyle %10 ile %15 arasında değişen oranlarda SGDP ödemeleri gerekiyor.
İşletmelerin zarar etmesi durumu değiştirmiyor. Kazanç olsun ya da olmasın, hisse durumu büyük ya da küçük olsun fark etmiyor. Her durumda emekliler bu primleri ödemek zorundalar. Tek istisnası var;
Anonim Şirket ortakları, eğer yönetim kurulu üyesi değillerse, SGDP ödemek zorunda değiller. 
Bu durumun farkında olmayan binlerce emekli, (hatta farkında olup da müracaat etmeyenler) çok büyük borç yükleriyle karşı karşıya kaldılar. Zira kendilerini Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ na bildirmeleri gerekiyordu.  Hâlbuki işyeri açılışlarında, vergi daireleri tarafından SGK’ na otomatik olarak bildirim yapılabilseydi ve emeklinin maaşından kaynağında kesinti uygulaması hayata geçirilseydi, binlerce emekli bu sorun ve borç yükü ile karşı karşıya kalmamış olacaktı.
Burada mağdur olan, emekli maaşı ile geçinemeyip, sağdan soldan bulup buluşturduğu ya da emekli ikramiyesi ile oluşturduğu küçücük sermayesi ile bir iş yeri açmaya çalışan emeklidir.  Merdiven altı işletmelerde sigortasız işçi çalışımını, ya da düşük maaş gösterimini engelleyemeyen,  batık bütçesini, “kör tuttuğunu öpermiş” misali, emeklinin ufacık maaşından elde edeceği kesintilerle doğrultmaya çalışan SGK, her durumda kârlı çıkmaktadır.

 Bu durumda olan Emekliler için 19.01.2013 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6385 sayılı kanun ile ödeme kolaylığı getirildi.  Yukarıda belirtilen durumları nedeniyle SGDP borcu olan emekliler borçlarını ve gecikme faizlerini 18 taksite kadar ödeyebilecekler.

 Ne hoş değil mi? Önce öldüresiye döv, sonra da tedavi için hastaneye kaldır!

Emekliler dikkat! Borçlarınızı yapılandırmanız için son başvuru tarihi; 31 Mayıs 2013.
Sosyal Güvenlik Kurumlarına bizzat veya iadeli taahhütlü posta ile 31 Mayıs 2013 tarihine kadar başvurmazsanız, birikmiş SGDP borçlarınız, anaparaları ve faizleri ile birlikte, gözünüzün yaşınıza bakılmadan bir defada tahsil edilecektir. 
Aman süreyi kaçırmayın!

Eski borçlarınızı öderken diğer taraftan, emekli aylıklarınızdan yüzde 15 oranında kesintilerin başlayacağını da unutmayın.  Ya da bir emekli maaşınız olduğunu unutun! Ya da işyerlerinizi, eğer zarar da iseniz kapatın! Yoksa bu SGK’ dan ömrünüz billah kurtulamazsınız!
Benden söylemesi…


Tülay Hergünlü
SMMM2380 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Emperyalizm, kaos ortamını sever - 08/02/2021
Cumhurbaşkanlığı kararıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan rektörü öğrenciler kabul etmedi. Onlar, “atanmış” değil, seçilmiş bir rektör istedikleri için eylem kararı aldılar.
Bekledim de gelemedin - 03/02/2021
Covit-19 salgını başladığından itibaren gelişmiş ülkeler aşı çalışmalarına başladı.
Atatürk ile aldatmak - 23/01/2021
Yirmili yaşlarda bir genç Atatürk heykellerine saldırmış, zarar vermiş.
İnsan ve hür irade - 14/12/2020
“Zorlama, insanın yaradılışına aykırı bir tutumdur.
Son nefesine kadar “Vatan” için çarpan bir yürektir, Atatürk - 10/11/2020
“İstiklâl Savaşı’nın yılmaz komutanı,
Türkiye’nin döviz ile dayanılmaz imtihanı - 08/11/2020
Tarih: 1 Kasım 2002
Türk milleti, acılarda birleşmeyi biliyor - 03/11/2020
Depremler bu ülke insanının birbirine nasıl kenetlenebildiğini gösteren en acı örnekler.
Bekir Coşkun’un ardından - 23/10/2020
Uzun süredir kanser tedavisi gören Sözcü Gazetesi yazarı Bekir Coşkun, önceki akşam vefat etti.
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Malazgirt - 27/08/2020
1921 ve 1922 yılları Türkiye Cumhuriyeti’nin askerî zaferlerle süslenmiş yıllarıdır.
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.23998.2729
Euro10.021410.0616
Hava Durumu
Üyelik Girişi