OSMANCIK GÜNDEM
İnternet Gazetesi

Hızlı, doğru ve tarafsız haber


Duyurular
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.800728.9161
Euro31.493331.6195
Takvim
Hava Durumu
Mahir ODABAŞI
SİVİL SAVUNMA
BAYRAMDA EVLATLA HASBİHAL
23/04/2023

Evlat!

Bir mecliste, bir etkinlikte, bir aile ortamında konumu, makamı ve maddiyatı senden yüksek olan eski tanıdığın –kibrinden- sana konuşma, hal hatır sorma nezaketinde bulunmuyorsa, sakın ola konuşacağım diye uğraşma. Böyle yapa yapa hep alıştırıyoruz. Bunu yapmazsak başka bir ortamda hatasını anlayacak ve belki de düzelecektir evlat.

 

Evlat!

Gençler aile büyüklerinin emir ve tavsiyelerini dinlemeli ama bazen fazla takılmamalı. Çünkü arada bazılarının miadı dolmuş ve son kullanım tarihi geçmiş olabilir evlat.

 

Evlat!

Herkesi kendim gibi biliyordum diyen insan ya saf, temiz, çok iyi niyetli ya da çok tecrübesiz biridir. Çünkü şu hayatta kimse senin gibi değildir evlat.

 

Evlat!

Değer, her şeye değer. Değeri kaybetmek iflas etmeye bedel. Onun hiçbir zaman değerini kaybetmemeye çalış evlat.

 

Evlat!

Doğruyu söylemek kolay lakin doğruyu yapmak zordur. Zaten esas mevzuu da budur. Onun için söylediğin doğruyu yapabilmenin gayreti içerisinde olmaya çalış evlat.

 

Evlat!

Hayatımızı kolaylaştıran her şey maalesef ömrümüzden çalıyor bir şey. Onun için en az çaldırmaya dikkat etmek lazımdır evlat.

 

Evlat!

Şu siyasete dikkat ediyor musun? Kimi kalmaya çalışırken kimi de gelmeye çalışıyor ve ömür geçiyor evlat.

 

Evlat!

Sitem eden insanı yabana atmamak lazımdır. Biri sana sitem edebiliyorsa sana hala seviyor demektir. Her şeye rağmen sevilmekte güzeldir evlat.

 

Evlat!

Kelimeler vardır okunur. Kelimeler vardır okunurken dokunur. Sen o dokunan kelimelere dikkat et. O kelimeler boş değildir evlat.

 

Evlat!

Sevdiklerini, evvelinde ihmal etme ki, ahirinde imar ile ömrün geçmesin evlat.

 

Evlat!

Şu âlemde birilerinin artığı birilerinin azığıdır. O yüzden artığını bırakırken birilerinin azığı olabileceğini asla unutma evlat.

 

Evlat!

Eskiden gönül alma kolaydı. Ama şimdi gönül koyma kolaylaştı. Sen yine gönül almaya özen göster evlat.

 

Evlat!

Dost kredisi çok önemlidir. Onun için bir çırpıda tüketmemek lazımdır. Sonrada ihtiyaç olur evlat.

 

Evlat!

Evlat, yaşlı anne babasını bir başka kardeşine gönderdiğinde onlar anne babama benden daha iyi bakmaya çalışır düşüncesini taşıyabiliyorsa bu büyük bir nimettir. Kardeşlere ve ahalisine düşen de bu nimeti zedeleyecek hal ve hareketlere dikkat etmektir evlat.

 

Evlat!

Zamanı gelip; memuriyette, siyasette, ticarette koltuktan kalkarken ‘inşallah yerime benden daha iyisi, daha liyakatli birisi oturur ve bu memlekete benden daha güzel hizmet yapmaya çalışır’ diye gıyaben dua et. Çünkü gıyabi yapılan dualar makbuldür. Dolayısıyla biz kaybetsek de gelecekte torunlar kazanır evlat.

 


            *

TAVSİYE: 50 yılın birikimi olan, muhtevasında 660 adet farklı nükteli nasihatin yer aldığı Mahirane Söylemler ve –hikâyeden şiire sızan- Susamak kitaplarımı mutlaka okumanızı ve evlatlarınıza okutmanızı samimi olarak tavsiye ediyorum. Yukarıdaki telefondan iletişime geçerek, benden imzalı olarak (tanesi 50 TL) veya Osmancık’ta Topçuoğlu Mağazası’ndan temin edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 259 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

19 PLAKAYA 19 TAVSİYE-7 - 14/04/2023
Yangın söndürme cihazı:
19 PLAKAYA 19 TAVSİYE-3 - 11/04/2023
Aracınıza benzin, gaz alırken kontağı kapatınız.
19 PLAKAYA 19 TAVSİYE-2 - 07/04/2023
İnsanlara karşı daima saygılı olunuz.
MAHİRANE SÖYLEMLER - 06/04/2023
Evlat!
DEPREM OLURKEN UYUMAYA DEVAM EDEBİLMEK İÇİN - 06/04/2023
Yıllar önce bir çiftçi, fırtınası bol olan bir tepede bir çiftlik satın almıştı.
NEME LAZIM MI? - 30/03/2023
Efendim bir rivayettir ki, Kanuni Sultan Süleyman ülkenin durumunun çok iyi olduğu, hazinenin altınla dolu olduğu, insanların refah ve mutluluk içinde yaşadığı bir zamanda, bilgisine itibar ettiği, değer verdiği, tavsiyelerine uyduğu bir zata uzun bi
EMEKLİ OLMAK ZORMUDUR? - 27/03/2023
Emekli: Eski çalıştıklarına mukabil, çalışmadan ücret alma hakkına sahip olan kişilere verilen isimdir.
YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI - 23/03/2023
Büyüklerimiz dikkat edin, üç şey ihmale gelmez.
BİR KİŞİ - 23/03/2023
Apartmanlarda; sivil savunmacı, itfaiyeci, sağlıkçı, hukukçu, eğitimci, din görevlisi, elektrikçi, usta, amele vs. farklı meslek gruplarından komşuların olması birer nimettir.
 Devamı