OSMANCIK GÜNDEM

İnternet Gazetesi
Hızlı, doğru, tarafsız haber


Duyurular
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.357527.4671
Euro29.010129.1264
Takvim
Hava Durumu
Abdullah KESKİN
AÇI
OSMANCIK KOYUNBABA KÖPRÜSÜ ve KİTABESİ
27/07/2022
Koyunbaba Köprüsü, Osmancık İlçemizin şehir merkezinde, Osmancık Kalesi (Kandiber) güney kısmı karşısında Kızılırmak üzerinde bulunmaktadır. 
 
 Osmanlı hükümdarı, Sultan II. Bayezid zamanında 1484 yılında yapımına başlanmış, 1484 yılında(5)senede tamamlanmıştır. Yörede bulunan sarı renkli taşlardan kesme taş tekniği ile inşa edilmiştir. Köprü üzerinde 19 kemer bulunmaktadır.  Koyun Baba Köprüsü 250 m uzunluğunda 7.5 m. genişliğindedir. Araştırmalarımda, Koyun Baba Köprüsünün gözlerinin (19)  adet olduğu belirtilmektedir. Ancak, Gemici mahallesi tarafından,(4) gözünün dolmuş olabileceği düşünülmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğünce onarımı yapılan, Koyun Baba Köprüsünün tüm gözleri açılmış ve bu gün benim, Bizzat yerinde saydığımda(15) adet gözü olup, tamamından Kızılırmak’ın suyu akmaktadır. Kemerlerden en yükseği 25 m kadardır. Kuzey-güney yönlü olarak uzanan köprünün kuzey başlangıcının karşısında yer alan Osmancık Kalesinin (Kandiber) eteklerinde Köprünün Kitabesi yer almaktadır. 
 
KOYUNBABA KÖPRÜSÜNÜN KİTABESİNİN TÜRKCESİ: 
 
"Yardımından dolayı Allah'a Hamd ve doğru yolun kılavuzu Muhammed ve onun yüce ailesine ve halkı doğru yola yönelten ashabına salat olsun. Dünya, ibret sahiplerinin nazarında hayır ve geçit köprüsüdür. Yaratıklar için sürekli hayat ve sevinç imkânsızdır. Ne mutlu o başlangıç ve sonu düşünen kimseye ki, ahiret yolcuğuna devir için sevap edine. Sürüp giden sadaka ise, ne güzel sevaptır. Sadır ola bu yüce emir, bütün ülkelerde sürekli geçerli olsun. Ulu, adaletli, bilgin sultan ve yiğit, yüce hakan, milletlerin yönetimini elinde tutan, Arap ve acem sultanlarının sultanı, gazi ve mücahitlerin efendisi, kâfir ve müşrikleri kahreden, krallar sultanı ve denizler hakanı, ihsan ve kudret sahibi Allah'ın desteklediği "Sultan Ebül-Fetih saltanatını gece ve gündüzler birbirini izledikçe sürdürsün. Kıyamet gününde sevaba ermek, üzerinden geçenlere ibret olmak, umum tarafından faydalanılmak amacıyla sürekli bir hayır olan bu değerli köprünün sağlam olarak yapılmasını emreyledi. Bu hayırlı eserin tesisi, 889 senesinin Şaban ayında başlandı ve 894 senesinde tamam oldu" denilmektedir. 
 
Köprü ismini yörede o tarihlerde yaşadığı belirtilen ünlü mutasavvıf Koyun Baba'dan almıştır. Koyun Baba köprüsünün yapımı ile ilgili olarak birçok efsane anlatılmaktadır. Koyun Baba'nın ilk olarak yöreden geçerken kendisini ziyaret eden Fatih Sultan Mehmet'ten köprü isteğinde bulunduğu ancak bunun o dönemde gerçekleşmediği rivayet edilir. Daha sonra Amasya sancakbeyi II. Bayezid babasının ölüm haberini alarak hızla İstanbul'a doğru hareket etmiş ancak Kızılırmak'ı geçemeyince Koyun Baba'dan yardım istemiştir. Bayezid’den köprü sözü alan Koyun Baba karşıya geçmesini yardımcı olmuştu. (Hatta İstanbul'a ulaştırmış)Hükümdar olan II. Bayezid sözünü unutmamış onun adı ile bu köprüyü yaptırmıştır. 
 
Yapım aşamasında anlatılan bir efsanede de Koyun Baba'nın köprüyü kendi imkânları ile inşa ettiği hatta geceleri geyiklerle, Taş kesen denilen mevkiden taş taşıdığı anlatılır. Halk ona yardımcı olmadığı gibi bir de şikâyetçi olmuş ''Koyun Baba'nın taş taşımak için geceleri izinsiz kendi hayvanlarını kullandığı'' iddiasında bulunmuşlardır. Bu olaya Koyun Baba'nın çok üzüldüğü rivayet edilmektedir. 
 
 
 


535 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BU GÜNE KADAR, OSMANCIKLI OLUP, SEÇİLEREK TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNDE GÖREV YAPAN ÇORUM MİLLETVE - 19/05/2023
Sevgili Okurlarımız,
KADİR GECESİ - 13/04/2023
(Bin aydan hayırlı olan, tüm Müslüman kardeşlerimizin Kadir Gecesini en içten duygularımla kutlar, Ülkemizin, milletimizin, birlik, beraberlik, barış, kardeşlik, huzur içerisinde olmamızı, kutlamamızı, her türlü afatlardan korumasını Cenabı Allah’tan
HOŞ GELDİN RAMAZAN AYI - 30/03/2023
Ramazan ayı 2023 yılında bu sene Mart ayına denk geliyor.
İBRETLİK DERS ALINMIŞ BİR HİKÂYE - 01/11/2022
Belediye başkanı‚ geniş-rahat makam koltuğunda huzursuzca kımıldandı. Sesine daha bir otorite katarak kapıdaki ihtiyara seslendi;
HACI HAFIZ FUAT DİBEK - 24/05/2022
Hacı Fuat Dibek Hocamızla,(sağlığında yaptığım) söyleyişi de: Hocam kendisini ve hatırasını şöyle anlatmaktadır:
ANA VE BABAYA İYİLİK ETMEK - 16/05/2022
Şüphesiz ana ve babaya iyilik yapmak, en büyük farzlardan ve görevlerden birisidir.
RAMAZAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN - 01/05/2022
BAYRAM GÜNLERİ, MADDİ VE MANEVİ DUYGUNUN, SEVGİ; SAYGI, HOŞ GÖRÜ ve BARIŞIN DORUGA ULAŞTIĞI GÜNLER OLSUN.
KUR'AN VE KADİR GECESİ - 26/04/2022
Bin aydan daha hayırlı olan ve İslam âlemi için önem taşıyan Kadir Gecesi, Bu sene (2022) yılının 26 Nisanı,27 Nisana bağlayan Çarşamba günü, Ramazan ayının 27. gecesi "Kadir Gecesi’dir.
RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ - 05/04/2022
Mübarek üç aylarımızdan olan, Recep, Şaban ayından sonra Ramazan ayına girmiş bulunmaktayız.
 Devamı