OSMANCIK GÜNDEM
İnternet Gazetesi doğrudan yana tarafız...

Duyurular
Takvim
Saat
Hava Durumu
Abdullah KESKİN
AÇI
RAMAZAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
01/05/2022
(BAYRAM GÜNLERİ, MADDİ VE MANEVİ DUYGUNUN, SEVGİ; SAYGI, HOŞ GÖRÜ ve BARIŞIN DORUGA ULAŞTIĞI GÜNLER OLSUN.
KÂİNATIN YARATICISI VE ÂLEMLERİN RABBİ YÜCE ALLAH’A SONSUZ ŞÜKÜRLER OLSUN. RAMAZAN BAYRAMI, BEREKETİYLE, BOLLUĞU GELSİN, TÜM İNSANLIK İÇİN HAYIRLARA VESİLE OLSUN İNŞALLAH. 
 
VARLIĞI EBEDİ OLAN, MERHAMETLİ, ADALETLİ, YÜCE ALLAH KENDİNE DUA EDENLERİ GERİ ÇEVİRMEZ. DUALAR, RABBİM YÜCE KATINDA İLETİLMESİNE VESİLE OLAN, RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN. 
 
TÜM TÜRK VE İSLAM AİLEMİNİN,RAMAZAN BAYRAMINI EN İÇTEN DUYGULARIMLA KUTLAR,BİR DAHA Kİ RAMAZAN AYLARINA ve BAYRAMLARA İLEŞMEMİZİ YÜCE ALLAH’TAN NİYAZ EDERİM. H. Abdullah KESKİN 01.05.2022)  
 
 Şaban, Ramazan ayı derken Şevval ayında, Bayram’da geldi. Bayram, sevinç, sevinmek demektir. 
 
 Bu sene 1 Mayıs 2022 Pazar günü Bayramın Arife günüdür. Bu gün de, Mezarlıklarda Kabir ziyaretleri yapılır. Anne, baba, dede, ebe, nineler, torunlarını da alarak vefat eden akrabalarını ziyaret edilerek, bu dünyadan gidip kabirlerinde bir Fatiha bekleyenlere kadar uzanır. 0nların bu dileğini yerine getirmek için müminler bayramda kabirleri ziyaret ederler,  Ruhlarına Kur’an, Yasin-i Şerif, Fatihalar ve dualar okuyarak onları da sevindirirler. Bu gün Osmancık’taki Gemici ve Asri Mezarlıkların ziyaretleri, maşallah dışarıdan gelen misafirlerle birlikte çok kalabalıktı.  Ezbere dua bilenler dualarını yapıyorlardı, yine ellerinde Kur’an ve Yasin’i Şerifleri ile Fatihalar ve dualar yapılıyordu.. Şehitlerimizin mezarları da boş kalmıyor onlarda ziyaret edilip, dualar ediliyordu. Yine gelen arkadaş ve dostlarla karşılaştığımız da selamlaşıp, hal ve hatırlarını soruyorduk..  Bir gün herkesin burada yatanlar gibi bir gün gelecek buralara gömüleceği yani ölüm hatırlanıyordu. 
 
Evlerde, Arife gününde, bayram hazırlıkları olarak,  temizlenir, tatlılar hazırlanır.  Çocukları başta olmak üzere bayramlıklar alınır ve bayram gününden önce giysileri hazırlanır. Özellikle arife gününde eskiden hamam gidilirdi, şimdilerde ise herkes evlerinde yıkanılır ve temizlenilir.   Bayram günleri için özel yemekler ve tatlılar hazırlanır. Evin reisi olarak babalar veya evin büyükleri tarafından tarafından, verilen siparişler çarşıdan alış veriş yapılarak son hazırlıklar yapılmaktadır, bu nedenle çarşı ve alışveriş yerleri  bu gün çok kalabalıktılar. 
 
Ramazan bayramı(3)gündür. Ramazan Bayramı 2,3,4 Mayıs 2022 günleri kutlayacağız. 
 
 Osmancık’ta Gelenek halinde devam eden, resmi bayramlaşmalar da Bayramın 1 nci günü Saat:13.00 de Osmancık Belediyesinde vatandaşlarımızla birlikte bayramlaşma yapılacaktır. Şimdiden bütün vatandaşlarımızın bayramını kutlarım. 
 
Bayram namazı, Osmancık’ta tüm camilerde 2.Mayıs.2022 günü saat:06.11 de kılınacaktır. Bayram namazı için sabahleyin erkenden camiler dolmaya başlar. Bayram namazını genellikle erkekler tarafından kılınır. Bayram namazı iki rekât olup, İmam tarafından kıldırılır. Bayram namazından sonra ise İmam tarafından hutbe okunur, böylece namaz tamamlanmış olur. Bayram boyunca, Müslümanlar eş, dost, arkadaş,  komşu ziyaretleri yapılarak bayramlarını kutlarlar.  Evlerde, büyüklerin elleri öpülür. Babalar, anneler, dedeler,     ebeler,     ninelerin elleri öpülür.. onlarda çocuklara bayram harçlığı vererek sevindirirler.. Bu ziyaretler sırasında kolonya, tatlı ve şekerlemeler ikram edilir.  
 
Bayram, insanları kaynaştırıp, bir araya getiren en güzel vesilelerden biridir. Bayramda, dargın olanlar mutlaka barışmalıdır. Bayramda şahlanan yardımlar ve hediyeleşme ruhu yalnızca hayatta olanlara bağlı kalmaz. 
 
Ramazan bayramı,  bir aylık oruçtan sonra, yeme içmenin ve her türlü helal nimetlerden yararlanmanın mübah olduğu, Müslümanların eğlenip birbirlerini ziyaret ettikleri, hediyeleştikleri, çocukların, fakirlerin, kimsesizlerin, sadaka verilip sevindirildiği, İslami kardeşliğin toplum ve her kesimin canlı olarak yaşandığı, bütün bununla birlikte Allah’a karşı sorumluluklarını bilmesiyle, topluca namaz kılıp birbirine nasihat ettikleri sevinç günleridir. 
  


117 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

HACI HAFIZ FUAT DİBEK - 24/05/2022
Hacı Fuat Dibek Hocamızla,(sağlığında yaptığım) söyleyişi de: Hocam kendisini ve hatırasını şöyle anlatmaktadır:
ANA VE BABAYA İYİLİK ETMEK - 16/05/2022
Şüphesiz ana ve babaya iyilik yapmak, en büyük farzlardan ve görevlerden birisidir.
KUR'AN VE KADİR GECESİ - 26/04/2022
Bin aydan daha hayırlı olan ve İslam âlemi için önem taşıyan Kadir Gecesi, Bu sene (2022) yılının 26 Nisanı,27 Nisana bağlayan Çarşamba günü, Ramazan ayının 27. gecesi "Kadir Gecesi’dir.
RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ - 05/04/2022
Mübarek üç aylarımızdan olan, Recep, Şaban ayından sonra Ramazan ayına girmiş bulunmaktayız.
BERAT KANDİLİ GECEMİZ KUTLU OLSUN - 14/03/2022
Bakiler sevgiler adına nice dilekler vardır.
ŞABAN AYI BAŞLANGICI NE ZAMAN, HANGİ GÜN? - 08/03/2022
Diyanet’in dini günler takviminde yer alan bilgilere göre
MİRAC KANDİLİ - 28/02/2022
Miraç kelime olarak yücelme ve yükseklere çıkma anlamına gelmektedir.
OSMANCIK BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ : - 20/01/2022
ÇORUM İLİ OSMANCIK İLÇEMİZDE (1870 den 2021 )YILLARI ARASINDA SIRASI İLE GÖREV YAPAN OSMANCIK BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ :
Osmancıklı Danişmendoğlu Koca Mehmet Nizamüddin Paşa - 21/12/2021
28 Ağustos 1429'dan yerini Çandarlı İkinci Halil Paşa'ya bıraktığı 1438 yılına kadar 9 yıl başvezirlik yapmış bir Osmanlı devlet adamıdir.
 Devamı