OSMANCIK GÜNDEM
Hızlı, Doğru ve Tarafsız Haber

 
Duyurular
Takvim
Saat
Hava Durumu
Abdullah KESKİN
AÇI
“OSMANCIK VE PİRİNÇ “
04/12/2021

Araştırmacı-Yazar: Abdullah KESKİN 

Sevgili okurlarım, 

 Uzun bir aradan sonra, Allah ömür verdiği, müddetçe,  “OSMANCIK GÜNDEM” de, Osmancıkla ilgili araştırma yazılarımla, siz okurlarımla olmaya devam etmeye çalışacağım. Sevgi ve saygılarımla. 04/12/2021 

 

“OSMANCIK VE PİRİNÇ “ 


     Osmancık, Orta Karadeniz bölgesinde, Kızılırmak havzasında yer almaktadır. Çorum İlimizin en büyük ve tarihi İlçelerinden birisidir. Ekonomisi büyük ölçüde çeltik tarımına dayalı olup, bunun yanında buğday, arpa, mısır, yulaf vs. ekilir ve biçilir... Sebze ve meyve tarımı da yapılmaktadır.
     Çorum İlinden yaklaşık 30 km. Kuzeye doğru gidildiğinde sık ağaçlıklarla kapalı kayalıklardan oluşan ve kışın zor geçit vermesi güçleşen Meşhur Kırk dilim mevkiinden geçilir. Buraya tüneller yapılmakta olup, çalışmalar devam etmekte, bitimine az kalmış olup, en yakın bir zamanda açılışı beklenmektedir. Kayalık ve sık ağaçlık bölgeden sonra Laçin İlçesine varılır. Karaçalı mevkiinden uzun yoldan Dutlu dere mevkiine gelinir, bu arada Kızılırmak ve çevresindeki çeltik tarlaları başlar, yeşil, yeşil, suların içinde dikkat çeker… Dolayısıyla 800 yükseklikten 400 metreye inilmiştir. İklimde değişme göze çarpmaktadır. Osmancık iklimi geçiş iklimi özelliği göstermekte olup, kısmen Akdeniz iklimine benzemektedir. Obruk Barajı yaptıktan sonra iklim daha da değişmiştir. Bazen yağmur ve bazen de güneş olabiliyor. Kışlarda eskisi gibi soğuk ve karlı olmuyor, eskisi gibi kar bile yağmıyor. Bundan 35-40 sene öncesi yağan karlar hiç yok, 70, 150 cm. kar yağardı. Osmancıkta mevsimler, Kızılırmak ve barajlar sayesinde iklimler değişti. Dutlu dere mevkiinden sola doğru saparsanız, 10 km. Sonra Osmancık’tan ayrılarak İlçe olan Dodurga İlçesi ve Madenine varırsınız. Bu arada yol çeltik tarlaları arasından geçmektedir. Dutludereden, Dodurga tarafına dönmeden yolunuza devam ederseniz yine çeltik tarlaları arasında yol olarak 20 Km. Sonra Pirinç diyarı Osmancık’a varırsınız. 

Osmancık, Kızılırmak ve verimli tarlaları ile Türkiye’de üretilen pirincin yaklaşık olarak  %40' ı Osmancık’ta yetiştirilmektedir. Anadolu’nun pirinç ambarı sayılmaktadır. Bir dönemler Riba isimli pirinç yetiştiriliyordu, son zamanlarda bu çeltik üretimi yapılmamakta, daha çok Osmancık Pirincimiz, OSMANCIK -97 olarak tescillenen, pirinç ekilip yetiştirilmektedir. Osmancık-97 Pirinci tüm Türkiye’mizin her tarafında marketlerde satılmaktadır. 

İlçemizin can damarı sayılan ve Anadolu’nun doğusunu batısına bağlayan E.80, D.100 karayolu üzerindeki tesisler ve fabrikalar göz kamaştırmaktadır.
İlçe merkezine varıldığında, adım başı Osmanlı tarihi ile karşılarsınız. Osmanlının ebedileşmesinde ve adının Osmanlı olmasında rol oynamış, Koca bir şehir. 

Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Bey’in doğduğu şehir, 

İstanbul’un1” Fethinin mimarlarından Akşemseddin Hazretlerinin şehri, 

Prut Fatihi, Baltacı Mehmet Paşa’nın şehri, 

Anadolu Beylerbeyi, Sadrazam(Başbakan) şehri, 

Horasanlı Evliya Koyun Baba’nın şehri Osmancık… 

Her yanı tarih kokan, Sadrazamlar şehri Osmancık.. 

Pirincin Başkenti OSMANCIK… 

Her yanı bir tarih kokan şehir. Camileri, Çeşmeleri,hanları, hamamları, Köprüleri,Kaleleri,Surları  ile birer  Osmanlı  Tarihi Şehri Osmancık… 

 344 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

OSMANCIK BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ : - 20/01/2022
ÇORUM İLİ OSMANCIK İLÇEMİZDE (1870 den 2021 )YILLARI ARASINDA SIRASI İLE GÖREV YAPAN OSMANCIK BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ :
Osmancıklı Danişmendoğlu Koca Mehmet Nizamüddin Paşa - 21/12/2021
28 Ağustos 1429'dan yerini Çandarlı İkinci Halil Paşa'ya bıraktığı 1438 yılına kadar 9 yıl başvezirlik yapmış bir Osmanlı devlet adamıdir.
RABBİN İÇİN NAMAZ KIL VE KURBAN KES - 08/10/2014
tüm Türk-İslam Aleminin mübarek KURBAN BAYRAMINI tebrik eder,mutluluklar dilerim
BERAT KANDİLİ - 13/06/2014
12 Haziran Perşembe akşamını, 13 Haziran Cuma gününe bağlayan geceye denk geliyor.
GÜZEL SÖZLER - 07/08/2013
İki nimet vardır ki, insanların çoğu onun kıymetini bilmezler.
KADİR GECESİ : - 31/07/2013
Kadir Geceniz mübarek olsun. H. Abdullah KESKİN)
HADİSİ ŞERİF VE GÜZEL SÖZLER - 24/07/2013
-İNSAN ORUÇ AYI OLAN RAMAZAN AYINA NEŞELİ OLARAK GİRMELİ VE ONA KAVUŞTUĞUMUZİÇİN CENAB-I HAKK’A ŞÜKREDİP SEVİNMELİDİR. (Hz. MEVLANA)
KUR’AN DA RAMAZAN,RAMAZAN DA KUR’AN - 16/07/2013
Gönül ufuklarımızın güneşi olan ramazan içimizi aydınlatıyor.
BİR DİLEĞİ OLAN NE YAPMALI ? - 16/07/2013
Evlenmek isteyen, çocuğu olmayan veya başka bir isteği olan kimse, sebeplere yapışmalı.
 Devamı