OSMANCIK GÜNDEM
Hızlı, doğru ve tarafsız haber


Duyurular
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar30.936531.0605
Euro33.581633.7162
Hava Durumu
Takvim
Saat

Osmancık'ta "öncelik hayatın,öncelik yayanın" etkinliği

29/09/2022

Çorum Osmancık'ta "öncelik hayatın,öncelik yayanın" etkinliği uygulaması İnönüzaferi ilkokulu'nda yapıldı

İçişleri Bakanlığı tarafından trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile 81 ilde "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla başlatılan uygulama Osmancık'ta da yapıldı. Yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi, yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması, yayaların yaya geçitlerini kullanmasının teşvik edilmesi amacıyla bir etkinlik düzenlendi.

Osmancık inönüzaferi ilkokulu önünde düzenlenen programa Osmancık kaymakamı Ayhan Akpay, İlçe Jandarma Komutanı Nuri Uyar, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Dilbaz , İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Makineci, Belediye görevlileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Programda bir açıklama yapan Osmancık kaymakamı Ayhan Akpay; “Bütün illerimizde ilçelerimizde yaya geçitleriyle ilgili tören düzenleniyor. Yaya geçitlerinin kullanılmasıyla ilgili konulan kuralların uygulaması bugün yapılıyor. Yaya geçitlerimizin olduğu yerde eğer trafik ışıkları yoksa ya da görevli bir memur yoksa bu yaya geçitlerinde öncelik yayalara verilecektir araçlar tarafından. Bakanlığımız bunu "öncelik hayatın, öncelik yayanın" diye bir slogan geliştirerek bugün itibariyle uygulamaya koydu. Amaç yayalarımızın vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak, trafikte yaya geçitlerinde öncelik her zaman yayaların olacaktır. Bütün sürücü vatandaşlarımızın bu konuyu dikkatle uygulamalarını istiyoruz. Trafikte çok acı olaylar yaşanıyor, insanlarımızı kaybediyoruz, insanlarımızı sakat bırakan üzücü olaylar yaşanıyor. Çok büyük maddi zararlar meydana geliyor. Bu nedenle bu üzücü tecrübelerin ışığında bu kuralların konulması zaruri olmuştur. Bu kuralların uygulanması gerek bugünkü tanıttığımız yaya öncelikli geçitlerin uygulaması gerekse bütün trafik kurallarının uygulaması vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından çok büyük önem arz etmektedir. Tabi özellikle de öğrencilerimize, çocuklarımıza gençlerimize bu trafik bilincinin trafik kültürünün verilmesi gerekmektedir. Bunu da çok önemsiyoruz. İnşallah bu kurallar uygulandıktan sonra üzücü olaylarımız yaşanmayacaktır. Yaya geçitlerini kullanan vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde bu geçitlerden geçmesi sağlanacaktır. Dolayısıyla da yaya geçitlerinin kullanımında yayalara öncelik verilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu kuralların uygulanması sonucu inşallah üzücü olaylar yaşanmayacaktır. Bu vesile ile bütün sürücü vatandaşlarımıza, yayalarımıza bu kuralların hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah güzel bir uygulama ile ilçemizde ve ülkemizde bu trafik kültürü trafik bilinci yerleşecektir. Emeği geçen bütün emniyet personeli arkadaşlarımıza jandarma personeli arkadaşlarımıza belediyeden trafikte görevli arkadaşlara yaptıkları görevden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay daha sonra öğrencilerle birlikte sürücülere broşür dağıtarak yaya geçidinde önceliğin yayalara ait olduğu bilgisini verdiler.


Etkinlik sırasında Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay sürücülerle sohbet edip, yaya geçitlerinde yayalara öncelik tanımalarını, vatandaşlardan da karşıdan karşıya geçişlerde yaya geçitlerini kullanmalarını istedi.

Etkinlikte Kaymakam Akpay trafikte yaya önceliğine ve trafik ışıkları kurallarına dikkat çekmek amacıyla öğrencilerimizle birlikte yaya geçidini kullandı.
Yaya geçidinde; yaya geçidinin sürücüler tarafından fark edilmesi, yaya geçitlerinde yaya geçiş üstünlüğünün vurgulanması, yayaların yaya geçitlerini kullanmasının teşvik edilmesi amacına yönelik eğitici faaliyetler gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında yayalara ve sürücülere “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” ve “Yaya Öncelikli Trafik Güvenliği” temalı broşürler dağıtıldı.

Öğrencilerimizin ellerinde "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" dövizleri taşıdığı etkinlik, araç sürücülerine öğrenciler ve trafik polisleri tarafından yaya geçitlerinde önceliğin yayalara ait olduğuna dair broşürlerin dağıtımı ile sona erdi. Osmancık'ta öncelik hayatın,öncelik yayanın etkinliği 1 Osmancık'ta öncelik hayatın,öncelik yayanın etkinliği 2 Osmancık'ta öncelik hayatın,öncelik yayanın etkinliği 3 Osmancık'ta öncelik hayatın,öncelik yayanın etkinliği 4 Osmancık'ta öncelik hayatın,öncelik yayanın etkinliği 5 Osmancık'ta öncelik hayatın,öncelik yayanın etkinliği 6 Osmancık'ta öncelik hayatın,öncelik yayanın etkinliği 7 Osmancık'ta öncelik hayatın,öncelik yayanın etkinliği 8 Osmancık'ta öncelik hayatın,öncelik yayanın etkinliği 9 Osmancık'ta öncelik hayatın,öncelik yayanın etkinliği 10 Osmancık'ta öncelik hayatın,öncelik yayanın etkinliği 11 Osmancık'ta öncelik hayatın,öncelik yayanın etkinliği 12


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın