• OSMANCIK GÜNDEM 
    Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber

 

Duyurular
Takvim
Saat

Osmancık'ta Şehit Şenay Aybüke Yalçın öğretmen mezarı başında anıldı

Çorum  Osmancık’ta Batman'ın Kozluk ilçesinde PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın  kabri başında dualarla anıldı.

Batman'ın Kozluk ilçesinde PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın, Çorum'un Osmancık  ilçesinde ki  Asri Mezarlıktaki şehitlikte bulunan kabri başında anıldı.Osmancık'ta Şehit Şenay Aybüke Yalçın öğretmen mezarı başında anıldı 11

İlk görev yeri Kozluk'ta 7 aylık öğretmenken 4 yıl önce 9 Haziran'da karne dağıttıktan sonra evine dönüş yolunda Belediye Başkanı Veysi Işık'ın aracına teröristlerce açılan ateş sonucu ağır yaralanan, kaldırıldığı hastanede şehit olan 22 yaşındaki Yalçın için, memleketi Çorum'un Osmancık ilçesinde bulunan kabri başında anma töreni düzenlendi.

Törene babası Sadık Yalçın'ın yanı sıra Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay, Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah Kodek,Osmancık'ta ki dai,re müdür ve amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum Örgütü temsilcileri ile çok sayıda sevenleri ve şehidin yakınları katıldı.Osmancık'ta Şehit Şenay Aybüke Yalçın öğretmen mezarı başında anıldı 6

Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Ortaokulu tarafından organize edilen anma  töreninde Şehidin babası  Sadık Yalçın ile anma programına katılan protokol üyeleri, Şehit Şenay Aybüke Yalçın öğretmenin çiçeklerle bezenmiş mezarını ziyaret edip, diğer şehit kabirlerine de karanfil bıraktılar. Anma töreninde Kur’an-ı Kerim tilaveti okunarak tüm şehitlere ve Şehit Şenay Aybüke Yalçın’a  dualar yapıldı.Osmancık'ta Şehit Şenay Aybüke Yalçın öğretmen mezarı başında anıldı 9

Programda ilk konuşmayı yapan  Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör;

“Şehidimizin sene-i devriyesi dolayısıyla ilçemizin yetiştirdiği öğretmelerden birini kalleşçe, haince, öğrencilerinin sevinci olduğu bir günde hunharca katlettiler. Bizde şehidimize Allah’tan Rahmet diliyoruz. Bütün şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz. Ne mutlu Türk’üm diyene” dedi.

Osmancık'ta Şehit Şenay Aybüke Yalçın öğretmen mezarı başında anıldı 13

Çorum İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah Kodek yaptığı konuşmada;

 “Bir karne günü haince, kalleşçe şehit edilen öğretmenimiz Aybüke’nin ölüm yıl dönümünde onu yad etmek için bir araya geldik. Öğretmenlerimiz karne günlerinde onu yad etmeye devam edecek. Eğitim camiamız şehit olan tüm öğretmenlerimizi unutmadı, unutmayacaktır. Ve inşallah onların yetiştirdikleri nesiller de bu bayrağı indirtmeyecek. Bu vatanı asla ve asla böldürtmeyecek. Bu ezanı asla ve asla susturmayacak” şeklinde ifadelerde bulundu.

 

Osmancık'ta Şehit Şenay Aybüke Yalçın öğretmen mezarı başında anıldı 12Anma programda konuşma yapan Osmancık ilçe  Kaymakamı Ayhan Akpay;

“Aybüke öğretmenimiz öğrencilerine karnesini dağıttığı en mutlu gününde hain terör örgütünün saldırısı sonucu şehit olmuş. Kendisi şehit olduğunda 22 yaşında, 7 aylık bir öğretmendi. Vatanın her karış toprağında görev yapmak için yola çıktı. Bu milletin Anadolu insanına hizmet etme azim ve kararlığında yola çıktı. Bu millete hizmet etme azim ve kararlılığıyla yola çıktı ancak hainler bu idealini gerçekleştirmesine fırsat vermedi. Ben Aybüke öğretmenin ailesine, babası Sadık Bey’e böylesine vatanperver idealist bir evlat yetiştirdikleri için teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun. Aybüke öğretmenimiz ve bu vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Türk milleti onları unutmayacaktır, bu vatan asla sahipsiz kalmayacaktır. Bu terör saldırısını düzenleyen hainler milletimizin nezdinde tarihin karanlık çöplüğünde yer alacaklar. Bu dünyada ve ahirette en ağır cezayı alacaklar. Ancak Aybüke öğretmenimiz sonsuza kadar Türk milletinin nezdinde anılacak, Anadolu’nun bağrından çıkan gençlerimize ilham kaynağı olacaktır” ifadelerine yer verdi.Osmancık'ta Şehit Şenay Aybüke Yalçın öğretmen mezarı başında anıldı 10

“ÇOCUĞUMUZUN İSMİNİ YAŞATIYORLAR”

Baba Yalçın, Aybüke'nin isminin çeşitli yerlere verilmesi konusunda bir taleplerinin hiç olmadığını belirterek, 'Devletimizin kurumları, yerel yönetimler kendi bakış açıları doğrultusunda çocuklarımızın isimlerini parklara, kültür merkezlerine ve birimlere veriyorlar. Bu da 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' sözünün anlamı olsa gerek. Devletin şehit ailelerine yaklaşımından, hizmetinden memnunuz. Çocuğumuzun ismini yaşatıyorlar. Türk milleti, dünyanın en masum milleti. Kime ekmek verdiyse, kime el uzattıysa arkasından hainlikle karşılaşmış. Bu nedenle Allah Türk milletinin yardımcısı olsun" dedi.Şöyle devam etti.

Baba Yalçın,  kızı Aybüke'den ayrı 4 yıl geçirdiğini belirterek, "Bu acının tarifi gerçekten zor. Sebep olanların Allah belasını versin. Bugün yumuşak bir ifade kullanmak istemiyorum." dedi.Ailesi olarak Aybüke'nin isminin çeşitli yerlere verilmesi hiç talep etmediklerini ancak birçok yerde isim verildiğini anlatan Yalçın, "Devletimizin kurumları, yerel yönetimler kendi bakış açıları doğrultusunda çocuklarımızın isimlerini parklara, kültür merkezlerine, birimlere veriyorlar. Bu da 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' sözünün anlamı olsa gerek. Devletin şehit ailelerine yaklaşımından, hizmetinden memnunuz. Devletle çatışacak bir durumumuz olmadı, bundan sonra da olmaz. Türk milleti, dünyanın en masum milleti. Kime ekmek verdiyse, kime el uzattıysa arkasından hainlikle karşılaşmış. Bu nedenle Allah Türk milletinin yardımcısı olsun." dedi.

Terör saldırısında evladını kaybeden bir baba olarak Türkiye'nin terörle mücadelesine katkı sunan herkese teşekkür eden Şehit babasıYalçın, "Silahlı kuvvetler birimlerine, askerlerimize, güvenlik güçlerimize, polislerimize, Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere İçişleri Bakanımıza, Türkmen beyi Sayın Devlet Bahçeli beye, Kılıçdaroğlu'na, ülkesini seven diğer siyasi partilere ayrı ayrı teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.Yalçın, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda çok şehit verildiğinin altını çizdi.

"Bu nedenle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimize Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Bura da barınmanın bir bedeli var ve biz bunu fazlasıyla ödüyoruz. Ödemeye de devam edeceğiz gibi görünüyor ama Türk milletini dünyanın hiçbir gücü yıldıramaz. Bin yıl, 2 bin yıl, 3 bin yıl değil, ilelebet buradayız. Dünya ne zaman yıkılırsa o zaman Cenabı Hakk'ın huzuruna çıkarız."

"Onların ruhu Ege'nin öbür tarafında kalmış"
Bir gazetecinin, Edremit Anadolu Lisesi'ne Aybüke öğretmenin isminin verilmesine karşı başlatılan çalışmayı hatırlatması üzerine Yalçın, şunları ifade etti.

"15 yıldır Edremit'te oturuyorum, ilişiğim devam ediyor. Orada Liman Başkanlığından emekli oldum. Edremit, bizim ikinci memleketimiz. Milli Mücadele'nin en önde gelen bölgelerinden. Orada bu işlemi yapan insanların kendilerinde eski mezun olarak gördükleri hakkı, son mezun olarak Aybüke öğretmende görmemeleri düşündürücü. Onların ruhu Ege'nin öbür tarafında kalmış, sadece bedenleri bu tarafta kalmış. Bedenlerini de alıp gidebilirler. Onlara engel olan yok." şeklinde ifadelere yer verdi.

Tören, Sadık Yalçın ile beraberindekilerin, Aybüke öğretmenin çiçeklerle süslenmiş mezarını sulaması ve Kur'an-ı Kerim'in okunmasının ardından dualarla sona erdi

Osmancık'ta Şehit Şenay Aybüke Yalçın öğretmen mezarı başında anıldı 8

Osmancık'ta Şehit Şenay Aybüke Yalçın öğretmen mezarı başında anıldı 1

Osmancık'ta Şehit Şenay Aybüke Yalçın öğretmen mezarı başında anıldı 3

Osmancık'ta Şehit Şenay Aybüke Yalçın öğretmen mezarı başında anıldı

Osmancık'ta Şehit Şenay Aybüke Yalçın öğretmen mezarı başında anıldı 7

Osmancık'ta Şehit Şenay Aybüke Yalçın öğretmen mezarı başında anıldı 15

Osmancık'ta Şehit Şenay Aybüke Yalçın öğretmen mezarı başında anıldı 16

 

 

 

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.55448.5887
Euro10.082510.1229
Hava Durumu
Üyelik Girişi