OSMANCIK GÜNDEM
İnteraktif Haber Gazetesi 
Hızlı, Doğru ve Tarafsız Haber


  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
DHA TEMSİLCİLİĞİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.78706.8142
Euro7.40137.4310
Hava Durumu
Saat
Takvim
Nihat KARALAR
'BİR DOSTLUK MANİFESTOSU..!
27/03/2013

Dostlar vardır; ney gibi hüzünlü,

saz gibi asi,dağ gibi vakur; toprak kadar bereketli, mert Aslında dost ve dostluk üzerine birçok kez yazdım. Biliyorum, bu kez yazacağım da biraz onların tekrarı olacak gibi.Onca yoğun gündem, onca koşuşturma arasında, dostluğun nasıl yok olup gittiğinin ya da bozulduğunun farkına bile varamıyor insan. Bir bakıyorsunuz; dostluk yerini ihanete, kin, nefret ve bir kaşık suda boğmaya amiyane tabirle kaptırmış!Zaman o kadar hızlı geçiyor ki, birçok şeyin yitip gittiğinin farkına bile varamıyorsunuz. İşte dostluk da bunlardan biri. Dostluk nedir, sadece 'bayramda seyranda' bir araya gelmek ya da deyim yerindeyse iyi günlerde birlikte olmak mıdır?Kara günler diye adlandırılan; bir cenaze, bir hastalık, yaşanan ekonomik bir çöküntü veya birilerinin bir kaşık suda boğmaya çalıştığı anlarda, dost bildiğimiz, 'dostum' diye gönlüne bastığımız insanlara hiç olmazsa sıcak bir merhaba diyerek, dostluğumuzu göstermemiz gerekmiyor mu?Ne demişler; Dost iyi günlerde değil, kara günlerde belli olur!İyi günde yiyip içelim, kara günde 'seni tanımıyorum' tavırları ne dostluktur, ne de dostlukla bir ilgisi vardır.Oysa biliriz ki; dostluk bambaşka bir şeydir. Dostluğu; anlatmak için sözcükler bile kifayetsiz kalır.***Geçenlerde arşivimi karıştırırken, dostluk üzerine çok güzel bir yazı gördüm. Yıllar önce bir gazete veya dergiden alıp 'arşivimin müdavimleri' arasında konuk etmişim.Oysa dostluk; Ozan Hasan Hüseyin Korkmazgil, Hasan İzzettin Dinamo, Ahmet Arif, Can Yücel ve Nazım'a uzanan ozanlarımız en güzel dizelerini yazmışlardır.Hele 1981 yılında yitirdiğimiz; Enver Gökçe'nin

'Dost Dost İlle de Kavga'

adlı şiiri başlı başına bir dostluk manifestosudur.Hele bir de o şiiri Genco Erkal'ın ağzından dinlemek yok mu?İçinizde bir şeyler kıpırdar, yüreğiniz yerinden çıkarcasına kabarıp, eşitlik, kardeşlik ve barış için mücadele veren dünya halklarının arasına yolculuğa çıkmış gibi olur.Artık o saatten sonra, kalbiniz size ait değildir! (Aslında dostluk üzerine daha farklı bir yazı yazmayı düşünürken, arşivim beni aşağıda okuyacağınız yazıya yoğunlaştırdı) İşte şimdi sizlere o yazıyı sunuyorum:Ümit ediyorum ki; sizler de bir yere not eder, okudukça da bir nebze kendinizin gerçekten yazıldığı gibi olup olmadığını test edebilirsiniz..DOSTTAN DOSTA FARK VARDIR!* Dostlar vardır, arada bir uğrayıp alt üst eder yaşamınızı; dili zehir zemberek, bakışları keskindir...* Dostlar vardır gül gibi; sarılırken yaralanmayı göze almanız gerekir.* Dostlar vardır, omuzu her derde devadır;* Dostlar vardır, iyi bir öğretmen gibidir* Dostlar vardır dağ gibi vakur; toprak kadar bereketli, mert...* Dostlar vardır; ney gibi hüzünlü, saz gibi asi...* Dostlar vardır türkü gibi; her zaman söylenmeseler de her daim içinde taşır sevdasını, yangınını bulaştırır bir gönülden diğerine..* Dostlar vardır baki; tanıştığın gün doğar, yittiği gün ölürsün!.* Zamana ve darbelere; yollara ve hasrete dirençli...* Dostlar vardır; közde mısır, kadehte şarap! Ateşte yanmanın da şarapla sönmenin de tadı damağındadır.* Dostlar vardır; yüreğine kök salmış bir çınardır, hiçbir şey deviremez.* Dostlar vardır bizlere benzerler biraz... *Dostlar vardır, erken dolar vadesi; dostluklar vardır devam eder ahrette!İşte böyle dostlardır; her şeye küstüğün günlerde bile yaşamını güzel kılan.Gönül, her yerde onları arar. Ve bulduğunda haber gönderir bize; bir sıcaklık yayılır yüreğimize.Gelin dost olalım gönlümüzle, gönlümüzce..


2762 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

VE ‘KARA PROPAGANDA’ FİLMİ YENİDEN VİZYONA MI GİRİYOR? - 15/05/2015
‘Bütün renkler aynı hızla kirleniyordu Birinciliği beyaza verdiler’
VE DANANIN KUYRUĞUNUN KOPMASINA 41 GÜN KALDI! - 28/04/2015
GÜNÜN SÖZÜ: KULAKLARA KÜPE!
SARI ÖKÜZ’Ü VERMEK YA DA VERMEMEK! - 21/04/2015
7 Haziran Genel Seçimleri için geri sayım başladı.
NE O.. AT İZİ, İT İZİNE Mİ KARIŞIYOR? - 05/04/2015
Türkiye hala, geçen hafta başında meydana gelen iki olayın şokunu atlatmış değil.
TÜNELİN ÇIKIŞINDAKİ IŞIĞI GÖREBİLMEK! - 01/03/2015
ZAMAN su gibi geçip gidiyor..
‘İDAM CEZASI’ VE YANGINA KÖRÜKLE GİTMEK! - 19/02/2015
Mersin’de 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın vahşi cinayete kurban gitmesi, hepimizi derinden yaraladı.
KOMŞUDA PİŞER BİZE DE DÜŞER Mİ! - 04/02/2015
Yunanistan Radikal Sol Koalisyonu’nun (SYRIZA) seçim zaferi, başta Avrupa olmak üzere tüm dünya solunda yeni bir umut ve yeni bir heyecan yarattı.
HER YENİ YIL BERABERİNDE YENİ UMUTLAR GETİRİR (Mİ)? - 30/12/2014
HANİ ESKİ YILI UĞURLARKEN, yenisine dair beklentileri yazmak adettendir ya, biz de öyle yapmaya çalışacağız.
BİZDEN DUYMUŞ OLMAYIN.. 2015 YILI ÇOK ZOR GEÇECEKMİŞ! - 22/12/2014
Genellikle yeni yıla girerken, içimiz yepyeni bir umutla dolar ve geleceğe yönelik çok güzel düşler kurmaya çalışırız.
 Devamı