OSMANCIK GÜNDEM 
Hızlı, doğru ve tarafsız sadece haber...


DHA TEMSİLCİLİĞİ
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
16° 31° 14°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.78754.8066
Euro5.56415.5864

Çorum'un Osmancık ilçesi'nde birçok ailenin geçim kaynağı olan her yıl yaklaşık 25 ile 30 bin ton arasında üretilen pirincin hasadı başladı.

"Beyaz Altın" ın hasadı başladı
Çorum'un Osmancık ilçesi'nde birçok ailenin geçim kaynağı olan her yıl yaklaşık 25 ile 30 bin ton arasında üretilen pirincin hasadı başladı.
Beyaz Altın olarak adlandırılan ve Türkiye´deki pirinç ihtiyacının yaklaşık % 5´i karşılayan Osmancık Pirincinin hasatı başladı. Aylar süren çalışmanın ardından çeltiğini erkenden eken ve başakları olgunlaşan çiftçiler ilçe merkezinde pirincin ana maddesi çeltiklerini biçmeye başladı. Osmancık´ta ilk çeltiği biçen çiftçiler yaptıkları açıklamada, “Kaliteli pirinç üretmek için Osmancık 97 pirincini tercih ediyoruz.
1 Mayıs´ta ektiğimiz çeltiğimizi bugün hasat etmeye başladık. Havaların kurak gitmesine rağmen çeltiğimizin genel görünümü geçtiğimiz yıla oranla biraz daha verimli görünüyor. Çiftçilik zor meslek, aylar süren yorucu çalışmanın sonucu ürünümüzü hasat ediyoruz. İlerleyen zamanlarda açıklanacak olan çeltik fiyatları üreticiyi memnun edecek seviyede olursa emeğimizin karşılığını almış olacağız.” ifadelerini kullandı.
Ziraat Odası Başkanı Ali Osman Şahiner ilk çeltik hasadının yapılmasını nedeniyle tüm çiftçilerimize yeni ürünün hayırlı olmasını dileyerek bir açıklama yaptı: “ Osmancık 97 Dünya markası olmuş bir çeltiktir. Dünyanın her tarafından aranılan bir çeltik haline gelen çeltiğimizin ilk hasadını gerçekleştirdik. Hasat zamanı fiyatların üreticilerimizi memnun edecek seviyede olmasını umuyoruz. Havaların zaman zaman kurak gitmesine rağmen ilk çeltikteki verimin tatmin edici seviyede olduğunu düşünüyoruz. Temennimiz tüm çiftçilerimizin tarlalarından bekledikleri verimi almalarıdır. İlk ekimi gerçekleştirdiğimiz Beyaz Altın Osmancık Pirincinin yeni sezonunun herkese hayırlı olmasını diliyor, üreticilerimize hasat zamanında kolaylıklar diliyorum” dedi.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   1763 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın