OSMANCIK GÜNDEM 
Hızlı, doğru ve tarafsız sadece haber...


DHA TEMSİLCİLİĞİ
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
25° 32° 15°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.83314.8525
Euro5.66745.6901

Çorum Osmancık’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamaları Osmancık Kaymakamlığı Bahçesinde gerçekleşti.


Osmancık’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı Törenlerle Kutlandı

Çorum Osmancık’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamaları Osmancık Kaymakamlığı Bahçesinde gerçekleşti.

Kutlamalara; Osmancık Kaymakam Vekili Azmi Yeşil,  Belediye Başkanı Hamza Karataş, İlçe Emniyet Müdür Vekili Komiser Yardımcısı Durhasan Güngör, CHP Osmancık İlçe Başkanı Sadık Eker, MHP Osmancık İlçe Başkanı Satılmış Karatağ, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile amirleri, askeri erkan, gaziler, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başladı. Osmancık Kaymakamlığı’nın ve Osmancık Belediyesi’nin anıta çelenk koymasının ardından saygı duruşu akabinde İstiklal Marş’ı okundu.

Günün anlam ve öneminin konuşmasını yapan Personel Üstçavuş Abdullah Sözen; “Türkiye Cumhuriyetinin Kurulmasına temel teşkil eden Büyük Zafer’in 95. yıldönümünü kutlamanın onur ve kıvancı içerisindeyiz.

Türk ulusunun kurtuluş destanının son aşaması olan 30 Ağustos Zaferi; asil Türk ulusuyla kahraman Türk ordusunun, ebedi Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, ulusal birlik ve beraberlik ruhu içerisinde, birbirine kenetlenerek sürdürdüğü topyekun bir varoluş mücadelenin sonucudur.

Hepimizin çok iyi bildiği üzere; Birinci Dünya Savası sonunda müttefiklerin aldığı ağır yenilgiler neticesinde Mondros Mütarekesi imzalanmış, tarihimize kara bir leke olarak geçen Sevr Antlaşması ulusumuza dayatılmış, yurt edindiğimiz Anadolu toprakları o dönemin büyük devletleri ve onların maşaları tarafından işgal edilmiştir.

İşgal güçleri girdikleri her yerde adeta tarihi kinlerini kusarcasına kadınımıza, yaşlımıza, çocuklarımıza dünyada eşine az rastlanır işkence, zulüm ve hakaretlerde bulunmuşlardır.

Bu manzara içerisinde; 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla lideriyle kucaklaşan Anadolu halkı; Kurtuluş Savaşını her köşesindeki çetelere, hainlere, istilacı düşman ordusuna üst üste darbeler vurmuştur.

I. ve II. İnönü Savaşları sonucunda elde edilen başarıları Müteakip 23 Ağustos’ta başlayıp 12 Eylül 1921’de sona eren ve Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Savaşı’nın kazanılmasıyla, ordumuz savunma durumundan taarruz durumuna geçmiş, sıra düşmanın vatanın bağrından atılabilmesi için kesin sonuçlu bir harekete geçilmiştir.

Uzun bir hazırlıktan sonra; 26 Ağustos 1922’de Büyük Taarruz başlamış 30 Ağustos’a gelindiğinde düşman kuvvetlerinin önemli bir bölümü imha edilmiş, icra edilen takip harekatıyla da 9 Eylül’de düşman İzmir’e denize dökülmüştür.

“Ya İstiklal Ya Ölüm” parolası ile başlayan muharebede elde edilen bu büyük zafer, yüce Türk ulusu ve onun bağrından çıkmış kahraman ordusunun, en zor şartlarda bile, hiçbir güce boyun eğmeyeceğinin; egemenliği ve özgürlüğü söz konusu olduğunda gücünün ve yeteneğinin hiç bir engel tanımayacağının eşsiz bir örneğidir.

Türk Silahlı Kuvvetleri; geçmişte olduğu gibi bugün de; bağımsızlığımızın, kutsal vatan topraklarının, laik demokratik ve üniter devlet yapımız ile Atatürk İlke ve İnkılaplarının yılmaz bekçisidir.

İçerde ve dışarıda bu ülkeye ve değerlerimize zarar vermek isteyenler, hangi şekle ve renge girerlerse girsinler, karşılarında daima birbirlerine çeliklenmiş bir irade ve sonsuz bir sevgiyle bağlanmış olan aziz ulusumuzu ve onun cesur evlatlarının oluşturduğu Türk Silahlı Kuvvetleri’ni bulacaklardır.

Bunun son örneği 15 Temmuz’da yaşanmıştır.

Bu bağlamda; 30 Ağustos Zaferi’nin 95. yıldönümünü kutladığımız bu mutlu günde; bu zaferi bize yaşatan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarına şükranlarımızı sunarken, tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet ve sonsuz minnet duygularıyla anıyoruz.

Hepimizin Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlu olsun” dedi.

Konuşmanın ardından program Kaymakam Vekili Azmi Yeşil ve Belediye Başkanı Hamza Karataş Kaymakamlık makamında tebrikleri kabul ederek devam etti.

Kutlamaların ardından protokol şehit ailelerini ziyaret etti.


 


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   983 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın