OSMANCIK GÜNDEM
İnteraktif Haber Sitesi
Hızlı, Doğru ve Tarafsız Haber


DHA TEMSİLCİLİĞİ
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.05396.0781
Euro6.53826.5644

Çorum’da birçok göçmen kuş türüne ev sahipliği yapan Gölünyazı kuş cenneti kaderine terk edildi.

Gölünyazı Kuş Cenneti Kaderine Terk Edildi

Çorum’da birçok göçmen kuş türüne ev sahipliği yapan Gölünyazı kuş cenneti kaderine terk edildi.
 
ÖZEL HABER: HACI ODABAŞ


Çorum’da birçok göçmen kuş türüne ev sahipliği yapan Gölünyazı kuş cenneti kaderine terk edildi.

Çorum- Osmancık yolu üzerindeki Kırkdilim mevkiinde bulunan ve birçok göçmen kuş türüne ev sahipliği yapan Gölünyazı geçtiğimiz yıllarda Çorum Valiliği tarafından koruma altına alınmış ve bölgede avlanma yasağı getirilmişti. 

Bir zamanlar doğal görünüşüyle insanları büyüleyen Gölünyazı, ilgisizlik ve duyarsızlık nedeniyle şimdilerde eski günlerinden eser barındırmıyor.

Göletteki çevresel kirlilik hat safhaya ulaşırken, kuşları gözlemlemek için yapılan kuş gözlem kulelerinin kırık ve bakımsız hali yürek burkuyor.

Bir doğa harikası olan ve içerisinde 75 çeşit kuş türü barındıran Gölünyazı’nın gelecek nesillere aktarılması için yetkililerin bir an önce harekete geçerek, gerekli tedbirleri alması gerekiyor.

Manyas Kuş Cenneti’nden sonra Türkiye’nin en önemli doğal kuş cennetleri arasında yer alan Gölünyazı’nın kaderine terk edilmesi Çorum turizmini de önemli ölçüde baltalıyor.

Yol kenarında tabelası dahi bulunmayan Gölünyazı’ya yetkililerin bir an önce el atması gerekiyor.

Bazı duyarlı vatandaşlar birçok göçmen kuş türüne ev sahipliği yapan Gölünyazı’ya sahip çıkılmasını istediler.

Gölünyazı’nın gelecek nesillere aktarılması amacıyla yakın, orta ve uzun vadede alınması gereken tedbirlerle ilgili bir rapor hazırlanarak ivedilikle hayata geçirilmesini isteyen vatandaşlar, Çorum Valisi Necmeddin Kılıç başta olmak üzere tüm yetkilileri göreve çağındılar. 


Göldeki çevresel kirliliğin önüne geçmek için bölgede yaşayan çiftçilerin eğitime tabi tutulmasını da isteyen vatandaşlar, “göl ve çevresinde usulsüz ve kaçak avcılıkla ilgili mücadele daha etkin şekilde yapılmalı. Yaban hayvanlarının göle ulaşımının sağlanması amacıyla geçiş koridorlar açılalı. Gölünyazı Çorum’un en önemli doğal miraslarından birisidir ve mutlaka sahip çıkılmalıdır” şeklinde görüş ve tepkilerini dile getirdiler.


 


1569 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın