OSMANCIK GÜNDEM
İnteraktif Haber Sitesi
Hızlı, Doğru ve Tarafsız Haber


DHA TEMSİLCİLİĞİ
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.14206.1666
Euro6.68446.7111

Çorum Osmancık´ta Kan Bağışı Kampanyasında 106 ünite kan toplandı.

Osmancık'ta Kan Bağışına  yoğun ilgi
Çorum Osmancık´ta Kan Bağışı Kampanyasında 106 ünite kan toplandı.

Türk Kızılay Derneği Osmancık Şubesi´nin girişimi ile Osmancık´ta yapılan kan bağışı kampanyasında 106 ünite kan toplandı.

Belediye Kültür Sitesi´nde yapılan bir günlük kan bağışı kampanyasında toplanan kan miktarının diğer dönemlere göre artış gösterdiğini belirten Kızılay Osmancık Şubesi Başkanı Erdal Karataş kış aylarında azalan kan bağışlarının son dönemlerde arttığını Osmancık´ta da gözle görülür artış olduğunu belirtti.

Türk Kızılay Derneği Osmancık Şubesi Başkanı Erdal Karataş konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Türkiye genelinde 1.300 hastaneye günlük ortalama 7 bin - 10 bin ünite kan arasından gönderilmekte olup, bu sayı ameliyatların yoğun olduğu salı, çarşamba ve perşembe günlerinde 11 binlere kadar çıkmaktadır. Kış mevsimlerinde genellikle vatandaşlarımız kan bağışı yapmaktan çekinmektedirler. Bu ve benzer sebeplere bağlı olarak Türkiye´de 40 bin ünite olması gereken kan stok seviyesi bu yıl 20 bin ünitenin altına düşmüş ve Türk Kızılayı Genel Başkanımız Sayın, Dr. Kerem Kınık´ın açıklamalarıyla kan bağışı seferberliği ilan edilmiştir. Kan bağışı seferberliği ile birlikte duyarlı vatandaşlarımız Türkiye genelindeki merkezlerimize kan vermek için koşmuşlardır. Allah´a çok şükür kırmızı alarm durumundan kısa sürede çıkılmış ve güvenli sınır olan 40 bin Ünite Kan Bağışına ulaşılmıştır. Gelişmiş ülkelerde gönüllü kan bağışçılarının nüfusa oranı yüzde 5´e ulaşırken bu oran ülkemizde yüzde 3,6 civarındadır. Gönüllü kan bağışçılarının sayısındaki yetersizlik karşımıza önemli bir problem olarak çıkmaktadır. Bağışçılarımız ne kadar bilinçli olursa o kadar düzenli kan bağışı oluşacaktır. Kan Bağışlarından dolayı Osmancık halkımıza ve kan bağışının yapılması konusunda bizlere yer temininde bulunan Belediye Başkanı Hamza Karataş´a adına teşekkür ederiz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın