OSMANCIK GÜNDEM
Hızlı, doğru ve tarafsız haber

DHA TEMSİLCİLİĞİ
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.71875.7416
Euro6.29946.3247

Çorum’da Çarşamba günleri kurulan semt pazarının kaldırılmasına esnaf tepki gösterdi.

Çorum'da pazar yeri tartışması

Çorum’da Çarşamba günleri kurulan semt pazarının kaldırılmasına esnaf tepki gösterdi.

HABER:Yusuf ÇINAR
 
Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca'da pazarcı esnafına destek vererek, sorunun çözümü noktasında söz verdi.

Çorum'da belediye tarafından Çarşamba günleri kurulan semt pazarı kaldırıldı. Belediyenin Ulu Mezarlığın alt bölümündeki bir sokağın geçici pazar yeri yapılması teklifine de pazarcı esnafı karşı çıktı. Pazarcılar, alternatif yer olarak eski galericiler sitesinin olduğu alanı istedi.  Kaldırılan pazar yerinde toplanan esnafa, Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca'da destek verdi. 

Kente gelen Ali Karaca, Çorum Esnaf Odaları Birliği Başkanı Yalçın Kılıç ve pazarcı esnafı ile birlikte basın açıklaması yaptı. Esnaf şurasında Başbakan Binali Yıldırım ile görüştüğünü belirten Karaca, Çorum’da pazarcı esnafına yapılan haksızlığı Başbakana ilettiğini söyledi. Karaca, Cuma günü de Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ve Maliye Bakanı Naci Ağbal ile bir araya gelerek Çarşamba pazarı sorununu ileteceğini ifade etti.

Ak Parti iktidarı döneminde hazırlanan yönetmelikte pazarcı esnafının korunması ve haklarının belirlendiğini dile getiren Karaca, Çorum Belediyesi’nin bu yönetmeliğe aykırı hareket ettiğini söyleyerek, “Belediyenin, pazarcı esnafını bu haktan mahrum etmesi doğru değil. Belediye mevcut pazar yerini yıkmadan önce alternatifi yapmak zorundadır” dedi.

Belediye başkanının, pazar yerini yıkmadan önce esnafa yer hazırlaması gerektiğini kaydeden önce yeni yerin yapılarak pazarın taşınması daha sonra eski yerin yıkılması gerektiğini belirten Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca, “Belediye yönetmeliğe aykırı davranıyor. Bundan sonra bize gösterecekleri yer buranın alternatifi olmalıdır. O zaman kabul ederiz. Binlerce kişinin ekmek yediği bir pazarı yıkıp esnafı kenarda bekletmek doğru değil. Vatanımıza devletimize ve milletimize zarar vermeden, hakkımızı soruna kadar arayacağız. Size namus ve şerefe sözü veriyorum, bu işi çözeceğiz” diye konuştu.

Grup olaysız bir şekilde dağılırken, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ise, Çarşamba pazarıyla ilgili yapıtığı açıklamada, esnafın da halkın da rahat edebileceği daha modern bir pazar yeri yapılacağını belirtti. Yapılan radikal değişimlerin, alışkanlıkların değiştirilmesi bakımından kolay olmadığına işaret eden Başkan Külcü, her zaman esnafla birlikte hareket ettiğini ve hareket etmeye de devam edeceklerini söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın