OSMANCIK GÜNDEM
İnteraktif Haber Sitesi
Hızlı, Doğru ve Tarafsız Haber


DHA TEMSİLCİLİĞİ
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.05396.0781
Euro6.53826.5644

Çorum Osmancık Kumbaba köyünde gelenekselleşen"Şükrencelik" adı verilen şükür duası yapıldı.

 

 

Osmancık Kumbaba Köyünde Dua

Çorum Osmancık Kumbaba köyünde gelenekselleşen"Şükrencelik" adı verilen şükür duası yapıldı.

Çorum'un  Osmancık ilçesine bağlı Kumbaba Köyü'nde her yıl geleneksel olarak kesilen şükür kurbanında çevre köyler ve ilçede oturan vatandaşlar bir araya geldi. Gelenek haline gelen "Şükrencelik" adı verilerek yapılan şükür duasında, kurbanlar kesildi, dualar edilerek, katılımcılara ve misafirlere çeşitli yemekler ikram edildi.

Asırlar boyunca geleneksel olarak sadece Kumbaba Köyü'nde Mayıs-Haziran ve Ekim-Kasım aylarında yılda 2 defa  "Şükrencelik" adı verilen etkinliklerle Şükür Duası yapılıyor.

Köyün kuruluşundan beri devam eden tarlaların ekimine tekabül eden aylar ile hasat mevsimine gelen aylarda yapılan şükran duasına her yıl yüzlerce kişi katılıyor.

Kumbaba Köy Muhtarı Sultan Aslan: “Birlikte olmanın şükranı olarak kurbanlar kestik. Yemekler hazırladık. Cem evinin de bulunduğu Kumbaba Türbesi bahçesinde dualar edildi. Gelen konuklara yemeklerden ikram ettik.”dedi. Bu yıl yağan yağmurların verim ve bereketi artırdığını belirten Aslan, her yıl yağmur duasına çıktıkları halde bu yıl şükür duası yaptıklarını dile getirerek. "Allah kabul etsin" şeklinde konuştu...


 

 
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın