OSMANCIK GÜNDEM
Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber


DHA TEMSİLCİLİĞİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.77417.8053
Euro9.45599.4938
Hava Durumu
Saat
Takvim

Çorum'dan Türkiye Petrol Anonim Ortaklığı (TPAO) 'na petrol ayrıştırma tankı

Türkiye Petrol Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından petrol sondaj çalışmalarında kullanılmak üzere Çorum'daki bir firmaya petrol ayrıştırma tankı yaptırıldı.

Bugün düzenlenen törenle teslim edilen tank, Batman ve Adıyaman'daki kuyularda kullanılacak.

Çorum’da bulunan Cazgır A.Ş.'ye, TPAO'nun Batman ve Adıyaman'daki petrol kuyularında kullanılmak üzere yaptırılan 5 arıtma tankından ilki bugün gerçekleştirilen törenle teslim edildi. 

Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleştirilen törene, Çorum Valisi Sabri Başköy, TPAO Makine İkmal ve İnşaat Daire Başkan Yardımcısı Talip Bektaş, Garnizon Komutanı Hakan Saraç ve firma yetkilileri ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Törende konuşma yapan TPAO Makine İkmal ve İnşaat Daire Başkan Yardımcısı Talip Bektaş, "Çorum'da bu imalatları gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz. Bundan sonra da imalatlarımız sürecek. Şu an 5 tank hazırlanıyor. Petrol sondajında kullanılan yurt dışında aldığımız bu sistemleri artık üst yöneticilerin ve hükümetin destekleriyle Türkiye'de Çorum'da imal ediyoruz. Bu çalışma Türkiye’de ilk diyebiliriz. Yurt dışında bir tanesi 2.5 milyar dolara yapılan bu tankları Çorum'daki bu firma 750 bin dolara yaptı. Yurt dışına giden gelirler artık yerli firmamızda kalmış oluyor" dedi.

Çorum Valisi Sabri Başköy, kent sanayisinin bu şekildeki projelerle itibar kazandığını belirterek, "Türkiye son zamanlarda sanayi alanında büyük atılımlar yapıyor. Bu da kendimize güvenmekten ve teşvikten geçiyor" diye konuştu.

Yapımı 4 ayda tamamlanan tankın, kuyudan çıkarılan ham petrolün çamurdan ayrıştırılması ve damıtma işlemi için kullanılacağı belirtildi.

Kaynak:www.osmancik19.com5315 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın