OSMANCIK GÜNDEM
Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber

 
Duyurular
Takvim
Saat

Osmancık Öbektaş Köyünde su tartışması

30/09/2021

Çorum Osmancık Öbektaş Köyünde su tartışması arbedesi; jandarma, gazla müdahale etti, 4 kişi hastanelik oldu.

Osmancık Öbektaş Köyünde su tartışması  arbedesi; jandarma, gazla müdahale etti, 4 kişi hastanelik oldu.

Çorum’un Osmancık ilçesine bağlı Öbektaş köyünde su deposu inşa edilen alana gelerek sularının alındığını iddia eden grup ile jandarma arasında çıkan tartışma arbedeye dönüştü. Ekipler kalabalığa biber gazıyla müdahale etti, gazdan etkilenen 4 kişi hastaneye kaldırıldı.

2500 haneli Öbektaş köyünde yaşanan su sıkıntısı nedeniyle İl Özel İdaresi tarafından yaklaşık 2 sene önce proje hazırlandı. Projenin ihaleye çıkmasıyla bir süre önce köyde yapılan sondaj çalışmalarının ardından su bulundu. Ekipler, suyu borularla 2500 haneli köye ulaştırmak için 30 tonluk su deposu inşasına başladı. Çalışmalar sırasında köye bağlı Yukarı Mahalle’de oturan 100 kişilik grup, ‘sularının alındığını iddia ederek’ öğle saatlerinde, depo çalışmaların yapıldığı bölgeye gitti. İhbar alan ve bölgede hazır bekleyen jandarma ile grup arasında tartışma yaşandı. Çıkan tartışma kısa sürede arbede dönüşünce, jandarma ekipleri, kalabalığa biber gazıyla müdahale etti. Bu sırada biber gazından etkilenen 4 kişi, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Kalabalık daha sonra bölgeden dağıldı.

‘DAĞDAN GELEN SUYU BİZE VERMİYORLAR’

Köy sakinlerinden Ferat Caba, “2 senedir bu sorunu yaşıyoruz. 2500 haneli köyümüz Aşağı ve Yukarı Mahalle olarak ikiye ayrılıyor. Yukarı Mahalle sakinleri, dağdan gelen suyu bize vermek istemiyor ama o mahalleye ayrı hat çekerek suyumuzu alamazlar” dedi.

‘ÇIKAN SUYU ÖBEKTAŞ KÖYÜ SAKİNLERİ BİRLİKTE KULLANACAK’

Konuyla ilgili bilgi veren İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Çıplak da, “Bu köyde su sıkıntısı vardı. Biz bununla ilgili bir proje hazırladık ve ihale yapıldı. İhalenin sonucunda sondaj vurarak, su bulduk ve çıkan suyu yapmış olduğumuz 30 tonluk depoya vermeye çalışıyoruz. ‘Bu suyu Öbektaş köyü sakinleri birlikte kullanacak’ dedik. Biz köylülere sağlıklı içme suyu getirmeye çalışırken, maalesef köy ikiye bölünmüş ve devletin götüreceği hizmeti engellemeye çalışılıyor. Yani birileri, kendilerince ‘su bizim depomuza gelsin, kavgası yaşanıyor ” diye konuştu.
  Osmancık Öbektaş Köyünde Köyde su tartışması  1 1


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.45089.4887
Euro10.973511.0175
Hava Durumu
Üyelik Girişi