OSMANCIK GÜNDEM
Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber

 
Duyurular
Takvim
Saat

Osmancık'da “19 Eylül Gaziler Günü'” kutlandı

19/09/2021

Çorum'un Osmancık ilçesinde 19 Eylül Gaziler Günü Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törenle başladı, şehitlik ziyareti ve çeşitli etkinliklerle devam etti.

Çorum'un Osmancık ilçesinde 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Kaymakamlık bahçesinde ki tören alanında bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal marşımızın olunması ile başlayan kutlamalar, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, öğrencilerin şiir okumaları devam eden tören Kaymakam Akpay'ın kutlamaları kabul etmesi ile devam etti.
 Osmancık'da “19 Eylül Gaziler Günü'” kutlandı 2

Gaziler günü nedeniyle  düzenlenen törende Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Şehit aileleri ve Gaziler Derneği çelenkleri,Osmancık ilçe kaymakamı Ayhan Akpay, Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör ve Osmancık Gaziler Derneği Başkanı Mustafa Sarı, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Atatürk anıtı'na sunulmasıyla birlikte  saygı duruşu ve ardından İstiklal marşı söylendi.


Törende tarafından günün anlam ve önemini belirtir bir konuşma yapıldı.  Konuşmaları Şöyle;

“Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım. Sayın Cumhuriyet savcım,İlçe Emniyet müdürüm, İlçe jandarma komutanım, İlçe Emniyet müdürüm, değerli Protokol üyeleri ve Güzel Vatanımız uğruna canlar pahasına savaşan kahraman gazilerimiz.

Bugün, kutsal vatanın bölünmez bütünlüğünü korumak uğruna, üstün bir cesaret ve feragat örneği göstererek, canını ortaya koyduğu görevinden, “Gazilik onuruna" yüceltilen gazilerimizin günüdür. Bugün aynı zamanda, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından, ulusumuzun vefa duygusunun bir nişanesi olarak ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'e “Gazi” unvanının verildiği gününde yıl dönümüdür.

Bu vatan topraklarında özgürce yaşayan bizler, sizlere minnet ve şükran eğiliyoruz. ve huzurunuzda saygı ile duygularımızı bir kez daha dile getiriyor ve huzurunuzda saygı ile eğiliyoruz.

Yazdığını cesaret destanlarıyla, Türk Ulusunun hafızasına kazınan adlarınız, sonsuza kadar yaşayacaktır. Karşılaştığımız tüm olumsuzluklarla mücadelede, bizlere güç vermeye devam edeceksiniz. Hatıralarınızı yüceltmek, gazi olarak verdiğiniz hayat mücadelesinde sizlere sahip çıkmak hem yüce önderimizin bir vasiyeti hem de ulusumuzun tarihine ve mazisine bağlılığının bir ifadesidir.

Bugün, Türk ulusunun birlik ve beraberliğini ve devletimizin bağımsızlığını aziz şehitlerimize ve siz değerli kahraman gazilerimize borçluyuz. Sergilediğiniz kahramanliklar yurdumuza ve milletimize yönelecek her türlü tehditle mücadele de bizlere ve gelecek nesillere ilham kaynağı olmaya devam edecektir.

Her geçen gün, ulusumuzun sevgi ve desteği ile daha da güçlenen güvenlik kuvvetlerimiz, verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirme, azim ve kararlılığındadır . Emin olunuz ki Türkiye Cumhuriyeti Devletini sonsuza kadar yaşatacak ve kıymetli gazilerimizin fedakarlıklarını büyük bir gururla daima yüreğimizde taşıyacağız. Bu duygu ve düşüncelerle; Başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anarken hayatta olan gazilerimize, onların eli öpülesi anne ve babalarına, sevgili eşlerine, evlatlarına ve yüce ulusumuza saygılar sunuyoruz. Arz ederim.”  Şeklinde ifadelere yer verdi. Osmancık'da “19 Eylül Gaziler Günü'” kutlandı 20

Osmancık inönüzaferi İlkokulu dördüncü sınıflarından iki kız öğrenci günün anlam ve önemine binaen şiirler okudu.

Burada sona eren törenin ardından Osmancık asri mezarlığında bulunan “Şehit ve Gazi mezarları ziyaret edildi”  Şehitlikte okunan Kur'an-ı Kerim ve yapılan duaların ardından Şehit Aileleri ve Gaziler Derneğine geçilerek gazilerle sohbet edildi.

 Osmancık'da “19 Eylül Gaziler Günü'” kutlandı 7

Kaymakam Ayhan Akpay, gazilerle  sohbet etti, istek ve taleplerini dinledi.
 Osmancık'da “19 Eylül Gaziler Günü'” kutlandı 8 Osmancık'da “19 Eylül Gaziler Günü'” kutlandı 9

Gaziler Günü anma programına Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay, Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Mustafa Sarı, Emniyet Müdürü Haluk Karslıoğlu Jandarma Komutanı Teğmen Nuri Uyar, Garnizon Komutanı, İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Makinacı, İl Genel Meclisi üyeleri Mehmet yücel ve Mehmet Turhan, AK Parti Osmancık İlçe Başkanı Şerif Okudan, CHP Osmancık İlçe Başkanı Sadık Eker, MHP Osmancık İlçe Başkanı Satılmış Karatağ, İyi Parti Osmancık ilçe Başkanı Sefer Mustafa Boyacı , Gaziler ve Şehir aileleri,Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis ekipleri, askeri erkan ile daire amirleri katıldı. Osmancık'da “19 Eylül Gaziler Günü'” kutlandı 10 Osmancık'da “19 Eylül Gaziler Günü'” kutlandı 11Osmancık Ulusoy Asya Dinlenme Tesislerinde Şehit aileleri ve gaziler ile eşlerine günün anısına yemek ikramında bulunuldu. Yemekte Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay günün önemine dair duygulu anların yaşanmasına vesile olan bir konuşma yaptı. Osmancık'da “19 Eylül Gaziler Günü'” kutlandı 12

Konuşmalarında Osmancık ilçe Kaymakamı Ayhan Akpay;
“Vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve milletimiz uğruna Şehit olan Şehitlerimizi rahmet, minnetle ve şükranla anıyorum. Türk milleti tarih boyunca vatanın bölünmez bütünlüğü ve hürriyeti için birçok savaşlar vermiş ve bu savaşlarda birçok Şehitlerimiz olmuş, Gazilerimiz olmuş. Bağımsızlığına o kadar düşkün bir millet olarak her zaman Şehitlerimize ve Gazilerimize sahip çıkmışızdır. 
Bizlerde devletimizin birer temsilcileri olarak her zaman Şehitlerimizin ve Şehit ailelerimizin ve Gazilerimizin yanında olmuşuzdur. Allah onlardan razı olsun. Gazilerimiz her zaman bu milletin onurudur. Türk milleti bağımsızlığı ve Kurtuluş Savaşı için savaşmış ve birçok şehitler vermiş, aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’ndan sonrada Dünya Barışını sağlamak için birçok ülkede çeşitli görevleri ifa etmiştir. Bunlardan bir tanesi 1950-1953 arası Kore Savaşı’dır. Oradada Dünya Barışı’na katkı sağlamak amacıyla Şehitler vermişiz ve Gazilerimiz geri yurda dönmüştür. Şuanda da dünyanın birçok yerinde askerlerimiz, Mehmetçiğimiz, dünya barışına katkı sağlamak için çeşitli görevler ifa ediyor. Türk milleti olarak her zaman barıştan ve sevgiden yana olduğumuzu bütün dünyaya gösteriyoruz. Başta Gazimiz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ve ebediyete irtikal eden Şehit ve Gazilerimize Allah’tan Rahmet, hayatta kalanlara da sağlık ve afiyetler diliyorum” şeklinde ifadelerde bulundu.

 Osmancık'da “19 Eylül Gaziler Günü'” kutlandı 14 Osmancık'da “19 Eylül Gaziler Günü'” kutlandı 13 Osmancık'da “19 Eylül Gaziler Günü'” kutlandı 14 Osmancık'da “19 Eylül Gaziler Günü'” kutlandı 15 Osmancık'da “19 Eylül Gaziler Günü'” kutlandı 16 Osmancık'da “19 Eylül Gaziler Günü'” kutlandı 17 Osmancık'da “19 Eylül Gaziler Günü'” kutlandı 18Ulusoy Asya Tesislerinde Şehit aileleri, gazi ve Gazi aileleri onuruna Kaymakamlık tarafından düzenlenen yemek ikramı programına Osmancık ilçe kaymakamı Ayhan Akpay ve eşi Senem Akpay, Belediye Başkanı Ahmet Gelgör ve eşi Şaduman Gelgör, Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Dönmez ve eşi Asliye Ceza Hakimi Mehmet Emin Yıldırım,  İlçe Emniyet Müdürü Haluk Karslıoğlu, İlçe Jandarma Komutan Nuri Uyar, Gaziler Derneği Başkanı Mustafa Sarı, İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Makinacı, İl Genel Meclisi üyeleri Mehmet yücel ve Mehmet Turhan, AK Parti Osmancık İlçe Başkanı Şerif Okudan, CHP Osmancık İlçe Başkanı Sadık Eker, MHP Osmancık İlçe Başkanı Satılmış Karatağ, İyi Parti Osmancık ilçe Başkanı Sefer Mustafa Boyacı , Gaziler ve Şehir aileleri,Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis ekipleri, askeri erkan ile daire amirleri ile siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, Şehit aileleri ve gaziler ve aileleri katıldı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.45089.4887
Euro10.973511.0175
Hava Durumu
Üyelik Girişi