OSMANCIK GÜNDEM (İnternet Gazetesi)
Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber


Duyurular
DHA TEMSİLCİLİĞİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.38257.4121
Euro8.95728.9931
Hava Durumu
Saat
Takvim

Osmancık’ta kavşaklar yetersiz kalıyor

Çorum’un Osmancık ilçesinde birçok kavşakta  TIR, kamyon otomobil gibi araçlar dönerken trafikte sorun yaşıyor.

Osmancık ilçesinde başta çarşı içerisinde araçlar trafikte ciddi park sorunları yaşıyor. Vatandaş esnaftan alışveriş yapacak aracı ile geldi. Park edecek yer bulamıyor. Esnafta dertli, aracı olupta park edecek yer bulamayan da. Esnafların dükkanı önüne sabahtan araçlar çekiliyor, akşama kadar artık o araçları kımıltadan yok. Vatandaş esnafın dükkanının yakınında araç park etmeye yer bulamıyor. Nerede buldu oraya park edip o esnaftan alış veriş yapmaya çalışıyor. Birileri de yaya geçidi önlerine park yapıyor. Ters yöne girenlerin haddi hesabı yok. Bir karmaşa almış başını gidiyor.

Çağdaş kentleşme modelinde geniş caddeler, ferah sokaklar, kaldırımlar ve kavşaklar önemli yer tutar. Birçok kavşağımız yetersiz. Dar ve dönüş alanları kısıtlı. Şehir içerisinde hiçbir kavşakta yanan trafik lambası yok. Kavşaklarda trafikte geçiş üstünlüğü olan caddeler belirtilmemiş. Böyle olunca da trafik kazaları kaçınılmaz oluyor.

Yesilçatma Mahallesindeki Adnan Menderes Caddesi'nin D-100 Karayolu Kamil Kavşağına bağlandığı yer. Sağdan gelen araçlar Işıkların önüne tam dönemiyor. Oradan bir kamyon veya TIR girdiğini var sayarsak dönmesi imkansız. Osmancık' ta bir çok kavşak böyle. Çocukların oyun parkuru gibi. Derhal tekrar gözden geçirilip düzenleme şart.

Yedaş Kavşağı  Çorum Caddesi, Atatürk Caddesi, Tillimçayı Caddesinin yani 3 Caddenin birleştiği kavşak burası da düzenlenmeli. Saat kulesi kavşağında araçlar caddeden gelenlere yol veriyor. Aslında Caddeden gelenler kavşağı kullanan ,kavşakta dönüş yapan araçlara yol vermelidirler. Çünkü orası kontrolsüz döner kavşak. Orada ki işareti bile birçok sürücü bilmiyor. Yine Adnan Menderes Caddesi ile Sultan Hamit Caddesinin(Eski Hastane Gemici Mah. Yolu)  ve Mehmet Akif Ersoy Caddesinin kesiştiği Ulucamii yanındaki kavşak. Mutlaka bu kavşağa el atılmalıdır. Burada ölümlü kaza bile meydana geldi. Bu kavşakta da trafik kazası eksik olmuyor.

Şehir planlamalarında  mutlak surette 50 yıl sonrasının, hatta 100 yıl sonrasının nüfus oranı düşünülerek planlama yapılır. Sahil parkta bisiklet yolu yapıldı.Yolun önü caddeye çıkmıyor. Çünkü araçlar rast gele park yapıyor.

Bugün tüm şehirlerimizin temel eksiği ve noksan olan olgu; bu gün veya 5 yıl sonrasına göre hareket edilmesidir. Yoksa gerçekten Şehir olamayız...

Bu haber vatandaşların istek ve dilekleri göz önüne alınarak, kamu yararı için kaleme alınmıştır.

 

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın