OSMANCIK GÜNDEM
Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber


DHA TEMSİLCİLİĞİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.79217.8233
Euro9.29239.3296
Hava Durumu
Saat
Takvim

Ulu Önder Atatürk 82. Yılında Osmancık'ta anıldı

Çorum Osmancık'ta Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, Aramızdan Ayrılışının 82. Yıldönümünde Saygı, Minnet ve Şükranla Anıldı.

Ulu Önder Atatürk 82. Yılında Osmancık'ta anıldı

Çorum Osmancık'ta Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, Aramızdan Ayrılışının 82. Yıldönümünde Saygı, Minnet ve Şükranla Anıldı.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, Aramızdan Ayrılışının 82. Yıldönümünde 10 Kasım Anma Töreni, Atatürk Anıtına Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığının çelenklerinin sunumuyla başladı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı´mızın söylenmesinin ardından, günün anlam ve önemini belirten konuşma Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdürü Salih Tuncay tarafından yapıldı.

Salih Tuncay Şöyle konuştu
“10 Kasım'ların Atatürk’ün 57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından önemi büyüktür. Mustafa Kemal Atatürk, savaşlardaki başarılarıyla büyük asker, yönetimiyle büyük bir devlet adamı; görüşlerindeki sağlamlık, doğruluk, geçerlilik, uluslar arası ilişkilerde güvenirlik, barışseverlik ve insan severlik değerleri ile de evrensel bir kişidir Kurtuluş savaşının kazanılmasının ardından, tarihimizin en büyük aydınlanma ve çağdaşlaşma hareketini başlatan Atatürk, askeri zaferlerini kurduğu Cumhuriyet ve yaşama geçirdiği devrimlerle taçlandırılmıştır. Atatürk, yalnız bir asker, ileri görüşlü bir devlet adamı değil, aynı zamanda büyük bir devrimci ve düşünce adamıdır. Yaşadığı çağı aşarak geleceğe ışık yutan Yüce Önder, yüzyıla değil bin yıla damgasını vurmuştur. Yüzlerce yılda başarılması zor olan eylemleri 57 yıllık yaşamına sığdırmıştır. Atatürk Cumhuriyet ile, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma bilincine erişmiş, bağnazlıktan ve doğmalardan uzak, akılcı ve yaratıcı düşünen, gerçekçi bilgiler ışığında ileriye bakabilen özgür bireylerin oluşturduğu çağdaş bir toplum oluşturmayı düşünmüştür.

Atatürk’ün ikinci büyük zaferi, Kurtuluş Savaşında tüm halkı aynı ülkü etrafında toplayarak ulusal birliğin sağlanmasında, yurttaşlar arasında ırk, din, mezhep, sınıf ve cinsiyet ayrımı yapılmamasını sağlamış olmasıdır. Biliyoruz ki; çağdaş uygarlığın temel felsefesinde bireyin özgürlüğü ve kendi geleceğini belirleme hakkı vardır. Bu temel felsefeyi özümseyen Yüce Önder, bireyin üzerindeki baskılardan kurtarılarak özgür olmasını ve yaratıcı gücünü ülke ve insanlık yararına kullanmasını sağlayacak yapısal dönüşümü gerçekleştirmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle, aramızdan ayrılışının 82. yılında, yalnızca Türk Ulusu değil dünya ulusları tarafından da sevgi ve saygı gören Büyük Önder Atatürk’ü bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyorum. Aziz ruhun şad olsun ATAM” dedi.

Günün anlam ve önemine binaen şiirler okundu, ardından resim sergisinin açılışının yapılması ile program sona erdi.

Pandemi tedbirlerinin uygulandığı anma törenine Kaymakam Ayhan Akpay, Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Cumhuriyet Başsavcısı Ceyhun Ayvazoğlu, İlçe Emniyet Müdür V. Burak Gülcan, Jandarma Komutanı J.Ü.Tğm. Nuri Uyar protokol üyeleri, daire amirleri ile siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, okul idarecileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 Ulu Önder Atatürk 82. Yılında Osmancık'ta anıldı 2 Ulu Önder Atatürk 82. Yılında Osmancık'ta anıldı Ulu Önder Atatürk 82. Yılında Osmancık'ta anıldı 1 Ulu Önder Atatürk 82. Yılında Osmancık'ta anıldı 3


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın