• OSMANCIK GÜNDEM 
    Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber

 

Duyurular
Takvim
Saat

Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa’nın Torunları Osmancık’ta

Osmanlı İmparatorluğu’nda 2 dönem sadrazamlık yapan Paşa’nın torunları Beyrut’tan Osmancık’a dedelerinin köyünü ziyarete geldi.

Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa’nın Torunları Osmancık’ta

Osmanlı İmparatorluğu’nda 2 dönem sadrazamlık yapan Paşa’nın torunları Beyrut’tan Osmancık’a dedelerinin köyünü ziyarete geldi.

Osmanlı İmparatorluğu’nun 25 Aralık 1704 – 3 Mayıs 1706 ve 18 Ağustos 1710 – 20 Kasım 1711 dönemlerinde iki defa sadrazamlık yapmış, Prut Savaşı’nın kahramanı Osmanlı veziri Baltacı Mehmet Paşa’nın torunları Balkan Hassan Baltacı ve Amneh Hassan Baltacı ile eşi Rabie Elmasri ve çocukları Lübnan’ın Beyrut kentinden Osmancık’a geldiler.

Osmancık’ta bir dizi ziyaret gerçekleştiren Baltacı ailesi belediye başkanı Ahmet Gelgör’ü de ziyaret ederken başkan Gelgör; Tarihimizde önemli yeri olan Kaptan-ı Derya ve Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa’nın torunları ile yıllar sonra bağ kurduk. Lübnan’ın – Beyrut kentinde yaşayan ve halen Baltacı soyadını kullanan torunları; Balkan Hassan Baltacı ve Amneh Hassan Baltacı ile eşi Rabie Elmasri, beraberinde çocukları Shoukran Baltacı ve Reem Baltacı ata toprakları Osmancık’a ziyarette bulundular. Baltacı ailesi ile bağ kurmaktan ve onları ilçemizde konuk etmekten onur duydum. Osmancık’tan Beyrut’a uzanan tarihi bağ yeniden kuruldu.” ifadelerini kullandı.

Dedelerinin doğduğu ilçeye bağlı Baltacı Köyü’nü ve Koyun Baba Türbesi ziyaret eden Baltacı ailesinin İstanbul-Samsun D-100 karayolu üzerinde bulunan Baltacı Mehmet Paşa heykelinin önünde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Lübnan’a gitmek üzere ilçeden ayrıldıkları ve başka bir zaman tekrar gelecekleri öğrenildi.

 Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa’nın Torunları Osmancık’ta Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa’nın Torunları Osmancık’ta 1 Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa’nın Torunları Osmancık’ta 2 Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa’nın Torunları Osmancık’ta 3 Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa’nın Torunları Osmancık’ta 4 Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa’nın Torunları Osmancık’ta 5 Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa’nın Torunları Osmancık’ta 6


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.74368.7787
Euro10.395910.4376
Hava Durumu
Üyelik Girişi