OSMANCIK GÜNDEM
Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber


DHA TEMSİLCİLİĞİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.79217.8233
Euro9.29239.3296
Hava Durumu
Saat
Takvim

Osmancık’ta 19 Mayıs coşkusu

Çorum Osmancık’ta 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama Kaymakamlık Bahçesi´nde törenle kutlandı.

Osmancık’ta 19 Mayıs coşkusu
Ç
orum Osmancık’ta 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama Kaymakamlık Bahçesi´nde törenle kutlandı.

19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını 100. yılında törenle kutlandı. Saat 10.00´da Osmancık Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başlayan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Spor Müdürü Abdullah Küçükgöz yaptı.

Osmancık Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Abdullah Küçükgöz; “Bugün, Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu’dan elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 100. yıldönümü. O gün Samsun’un vatanperver insanlarını selamlayan Atatürk’ün taşıdığı duygularla, sizleri selamlıyorum.

19 Mayıs Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır. 19 Mayıs, sadece Türk Milli Kuruluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır.

19 Mayıs, gençlik; gençlik gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir.

“Sizler yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar.” diyor Atatürk.

Sevgili Gençler,

“Siz Türk’e istiklal aşkını veren, Kara Fatmaların, Nene Hatunların, Yalnız Efelerin,; Siz “Ya istiklal ya ölüm diyen: Antepli Şahinlerin, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların; Siz tarihi tarih yapan Barbarosların, Ulubatlı Hasanların, Yavuzların, Atatürklerin soyundansınız.”

Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.

Sevgili Gençler,

Temeli 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan “Milli Egemenlik” ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir.

Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan “Milli İrade”nin yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir. Unutmayınız ki sizler: Atatürk’ün eserlerinin temel taşısınız.

Unutmayınız ki: her 19 Mayıs’ta, Samsun’dan, elden ele Ankara’ya koşturulan bayrağımız, rengini, siz asil Türk evladının damarlarındaki asil kandan almaktadır.

Unutmayınız ki “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.”

Sözde değil, bu özde duygularla, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimiz rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; siz gençlerimizin bayramını tebrik ediyorum. Bayramınız kutlu olsun.”

Çelenk sunma töreninin ardından düzenlenen gençlik yürüyüşü için Osmancık Garnizon Komutanlığı önüne geçildi. Kalabalık bir katılımla gerçekleşen gençlik yürüyüşü Garnizon Komutanlığı önünden başlayarak tarihi Koyunbaba Köprüsü zirvesinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı söylenip saat kulesi Belediye binası önünde son buldu.

 Törene Osmancık Kaymakamı Hakan Alkan, Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, İlçe Garnizon Komutanı Personel Asteğmen Mücahit Yıldırım, İlçe Jandarma Komutan Vekili Tevfik Kara, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Abdullah Küçükgöz, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, daire müdürleri, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, okul müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

 

602 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın