OSMANCIK GÜNDEM
Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber


DHA TEMSİLCİLİĞİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.77417.8053
Euro9.45599.4938
Hava Durumu
Saat
Takvim

Selanik’ten alınan Ata toprağı Osmancık´ta mola verdi

Selanik´te Atatürk´ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak ile Türk Bayrağı´nı Samsun’a götüren Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS) ekibi bisikletçileri Osmancık’ta mola verdi.

Selanik’ten alınan Ata toprağı Osmancık´ta mola verdi

Selanik´te Atatürk´ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak ile Türk Bayrağı´nı Samsun’a götüren Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS) ekibi bisikletçileri Osmancık’ta mola verdi.

“Ata´nın Doğduğu Yerden, Vatanın Doğduğu Yere 1453 Km” proje dahilinde  Selanik´ten Samsun’a pedal çeviren Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS) ekibi Osmancık’ta yaklaşık birbuçuk saat mola verdiler. 

Selanik´ten Samsun´a 1453 km´lik mesafeye yol alacak olan SARDOS’lu  bisikletçiler yolculuğun onuncu gününde  gazeteci  İsmail Kabakdere’nin teklifi  daveti üzerine Osmancık´ta mola verdi. Selanik´te Atatürk´ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak ile Türk Bayrağı´nı taşıyan bisikletçileri Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, başkan yardımcısı Hüseyin Cebeci, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Abdullah Küçükgöz ve meclis üyeleri tarafından belediye önünde karşılandılar.

SARDOS temsilcisi Faruk Eker, “Ata´nın Doğduğu Yerden, Vatanın Doğduğu Yere 1453 Km” proje dahilinde  Selanik´ten aldıkları Ata toprağını 19 Mayıs Pazar günü  Samsun´a ulaştıracaklarını söyledi.

Şöyle devam etti:  “ Selanik´ten aldığımız Ata toprağını Samsun´a götürüyoruz. Orada kısmet olursa Samsun Valimize vermeyi düşünüyoruz. Bildiğimiz kadarıyla Sayın Cumhurbaşkanımızda kutlamalara katılacak. Belki uygun olursa ve bu imkân verilirse Ata toprağını ve bayrağımızı Cumhurbaşkanımıza takdim etmeyi de isteriz.

1453 kilometre pedal çevirerek geliyoruz. Nedenine gelince 1453 Yılında çağ açıp çağ kapatan büyük Fetih zaferi ile İstanbul´un Fethi ile dünyaya açılırken, 1919 yılında özgür bir vatan için milli mücadele günlerinin başlaması ve bu günlere nereden geldiğimizin sorgulanması, sahip olduğumuz değerlere sıkı sıkıya sahip çıkılması gerektiğinin gelecek nesillere mesajını vermek istiyoruz. Cumhuriyetin kurulmasında kadınların hakları ve ödenemeyecek kadar emeği çoktur. Bu nedenle bizim bazı bisikletçilerimiz bayanlardan oluştu. Geri dönüşlere baktığımızda görüyoruz ki mesajımız yerine ulaşıyor. “şeklinde ifadelere yer verdi.

Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör anlamlı bir proje olduğunu ifade ederek 19 Mayıs´ın önemini ön plana çıkaran bu faaliyetten ötürü SARDOS ekibini tebrik etti.  Ekibin kazasız bir şekilde Samsun´a ulaşmaları temennisinde bulundu.


363 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın