OSMANCIK GÜNDEM
Hızlı, Doğru ve Tarafsız Sadece Haber


DHA TEMSİLCİLİĞİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.77417.8053
Euro9.45599.4938
Hava Durumu
Saat
Takvim

Osmancık-Kargı barajında gümüş balığı avı başladı

Çorum’un ilçeleri Osmancık-Kargı Baraj gölünde balık yumurtaları ile beslendiği ve diğer balık neslini yok etme tehlikesine düşürdüğü için balıkçıların canavar dediği gümüş balığı avı başladı.

Osmancık-Kargı barajında gümüş balığı avı başladı

Çorum’un ilçeleri Osmancık-Kargı Baraj gölünde  balık yumurtaları ile beslendiği ve diğer balık neslini yok etme tehlikesine düşürdüğü için balıkçıların canavar dediği gümüş balığı avı başladı.

Kızılırmak üzerinde bulunan baraj gölünde motorlu kayıklarla sığ kenarlarda gümüş balığı ağlara takılıyor. Büyük bir bölümünün ABD ile başta Yunanistan, Fransa ve İspanya olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Avrupa ülkelerine ihraç edilen gümüş balıklarının alıcısı çok olduğu belirtildi.

Osmancık-Kargı baraj  gölünde  gümüş balığı tutma yetkisinin sadece Kooperatife ait olduğu belirtilirken diğer balıkların avlanmasının yasak olduğuna dikkat çekildi. Balıkçılar ağlara kenarlarda takılan avlanması yasak olan yayın, sazan ve levrek gibi diğer balıkların tekrar suya geri atıldığına dikkat çektiler.

Kargı su ürünleri kooperatiflerine üye balıkçılar, baraj gölünde ilk hafta tuttukları gümüş balıkları ile hareketli bir sezona başladı.

Baraj gölündeki tatlı suda yaşayan  7 ila 10 santimetre uzunluğundaki gümüş balığı, plankton ve diğer balıkların yumurtaları ile beslendiği için canlı türlerine zarar verdiği açıklandı. Su ürünleri kooperatiflerine üye balıkçı Balıkçı Ali Aktaş Şu bilgileri verdi:, ‘’Canavar’’adını verdikleri gümüş balıklarından günde 20 ile 40 kasa  arasında avlıyor. Soğuk hava depolu kamyonlara doldurulan balıklar ihraç edilmek için hazırlanıyor. Latince adı 'Atherina' olan gümüş balığı, diğer canlı türlerine zarar verdiği için Bakanlıkça av yasağı kapsamı dışında bırakılıyor.


1202 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın