OSMANCIK GÜNDEM
İnteraktif Haber Sitesi
Hızlı, Doğru ve Tarafsız Haber


DHA TEMSİLCİLİĞİ
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.07816.1025
Euro6.56086.5870

Çorum Osmancık'ta 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. Yılı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Osmancık'ta “18 Mart Çanakkale Zaferi” kutlandı
Çorum Osmancık'ta 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. Yılı çeşitli etkinliklerle kutlandı.
HABER:Mustafa ULUSOY
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümü nedeniyle Osmancık Kaymakamlığı tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi anısına Atatürk Anıtı önünde, Şehitlikte ve Belediye Kültür Merkezinde törenler düzenlendi. Ardından Şehit ve gazi Ailelerine yemek ikramında bulunuldu.
Törene, Osmancık Kaymakamı Hakan Alkan, Osmancık Belediye Başkan V. İsmail Gömeç, Osmancık Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Hüseyin Altunay, Garnizon Komutanı personel Teğmen Murat Demir, İlçe Emniyet Müdürü Bahadır Vurgun,  İlçe Jandarma Komutanı Kıd. Bcvş. Tevfik Kara, İlçe Müftüsü Dr. Eyyüp Aydın, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Tökel, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Osmancık Şube Başkanı Mustafa Sarı, siyasi parti temsilcileri, çok sayıda Emniyet ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu, askeri erkân, şehit yakınları, gaziler, daire amir ve müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Atatürk Anıtına çelenklerin konulmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Personel teğmen Murat Demir yaptı. Demir yaptığı konuşmada;
Türk Milleti tarihinin her döneminde vatan sevgisini her türlü sevginin önünde ve üzerinde tutmuş bu uğurda canlarını seve seve feda eden kahramanlar en yüksek makam olarak kabul edilen şehitlik mertebesine ulaşmışlardır.
“Sızlasa da gönüller gidenlerin yasından
  Koşarak gitmeli onların arkasından
  Kahramanlık içerek acı ölüm hattından,
  İleriye atılıp bir daha geriye dönmemektir.”
Biz burada bugün bir daha dönmemek üzere gidenlerin tarihin yazdığı en gerçek, en şerefli kahramanları yâd etmek üzere, Çanakkale Şehitlerini hatırlamak üzere huzurlanızda toplanmış bulunuyoruz.  Bu duygularla Çanakkale’yi geçilmez kılan, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun silah arkadaşları olmak üzere; Vatanı uğruna seve seve canlarını Kurtuluş Savaşında, Kore’de, Kıbrıs’ta ve terörle mücadele esnasında Kuzey Irak’ta Suriye’de, Şemdinli’de, Hakkâri’de ve Kutsal Vatan toprağının birçok noktasında şehadet mertebesine ulaşarak hayatlarını feda eden Aziz şehitlerimizi milletçe bir defa daha Rahmet, minnet ve şükran duygularımızla rahmetle anıyoruz. Ruhları Şad olsun.
Konuşmanın ardından şehitlik ziyaret edildi. Şehitlikte yatan Osmancıklı şehitlerimiz ve Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın olmak üzere tüm şehitlerimizin kabirleri ziyaret edildi. Çiçekler kondu, dualar okundu. Protokol üyeleri tarından şehitlerimizin kabirlerinde bulunan çimen ve çiçekler sulandı. Burada Kur’an-ı Kerim okunarak dualar yapıldı.
Ardından Osmancık Belediye Kültür Merkezi’nde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kutlama programı devam etti.
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümü programını bu yıl Osmancık Şehit Şenay Aybüke Ortaokulu tarafından hazırlandı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Okul Müdürü Kenan Saygılı yaptı. Slayt gösterisi, okunan şiirler ve program akışının ardından Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın seslendirdiği türkü izlendi. Sona eren programın ardından protokol üyeleri Şehit Aileleri ve Gaziler Derneğini yeni yerinde ziyaret edildi.  Burada ilçe Kaymakamı Hakan Alkan Gazilerle kısa diyaloglarda bulundu. Kısa sohbetin ardından Osmancık Kaymakamlığı tarafından Şehitleri Anma Günü adına şehit aileleri ve yakınlarına Osmancık Asya Tesisinde yemek ikramında bulunuldu. Osmancık Kaymakamı Alkan misafirlere hitaben duygu yüklü bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından kutlama programı sona erdi.


296 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın