OSMANCIK GÜNDEM 
İnteraktif Haber Gazetesi

DHA TEMSİLCİLİĞİ
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68725.7100
Euro6.38686.4124

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda "Epilepsi Farkındalık Günü"programı yapıldı.

Çorum'da "Epilepsi Farkındalık Günü" programı
Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda "Epilepsi Farkındalık Günü"programı yapıldı.
AK Parti Çorum Milletvekili MKYK Üyesi Ahmet Sami Ceylan, AK Parti Çorum Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi İç Anadolu Teşkilat Bölge Koordinatörü Av. Oğuzhan Kaya ile  İl Başkanı Av. Yusuf Ahlatcı Çorum Sağlık İl Müdürlüğü ve Türkiye Sakatlar Derneği Çorum Şubesi’nin düzenlemiş olduğu Epilepsi Farkındalık Günü programına katıldı.
Program Saygı Duruşu ve akabinde İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Türkiye Sakatlar Derneği Çorum Şube Başkanı Yusuf Hoşnut, bir konuşma yaptı.  Türkiye Sakatlar Derneği İl Sağlık Müdürlükleri işbirliği ile düzenlediğimiz Epilepsi Farkındalık Günü programına Hoş geldiniz.
Epilepsililer de her kes gibi her şeyi yapabilmektedir. Bu rahatsızlık ile yaşayanlar genelde 2 sorun ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunlardan ilki Bütün Engellilerde olduğu gibi acıyarak bakıp; bulundukları toplumun içine almak istememeleri ve onları toplumdan soyutlamaları. İkinci si ise iş verenlerin konu ile yeterli bilgileri olmadığından dolayı, iş güvenliği açısından risk almak istememeleri.
Epilepsi Halk arasında “Sara Hastalığı ” olarak da bilinmektedir. Epilepsi, Dünya Nüfusunun %1 ini etkileyen bir Hastalıktır. Dünya da intiharlarda, işsizlik te ilk sıraları almaktadır, Aynı durum Ülkemiz için de geçerlidir ayrıca ülkemizde 850,000 bin kişiyi kapsayan Epilepsilileri, ekonomik, sosyal, psikolojik, hukuki ve toplumsal sorunlarına çözüm bulmak tek idealimizdir.

26 Mart "Epilepsi Farkındalığı Günü" nedeniyle Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansta Sağlık İl Müdürü Op.Dr. Ömer Sobacı,AK Parti Çorum Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi İç Anadolu Teşkilat Bölge Koordinatörü Av. Oğuzhan Kaya, AK Parti Çorum Milletvekili MKYK Üyesi Ahmet Sami Ceylan birer konuşma yaptılar.


Epilepsi nedir?

Doğuştan gelen ya da kafa travması ile sonradan oluşabilecek nörolojik bir hastalık olan epilepsi, kesinlikle bulaşıcı değildir.
"Dünyada görülen en yaygın nörolojik hastalıklardan olan epilepsi, beyinde var olan elektriğin aşırı artmasıyla ortaya çıkıyor. Tanı ve tedavisinin mutlaka nörolog hekimlerce gerçekleştirilmesi gereken epilepsi, sanılanın aksine doğru ve etkin tedavi ile birçok epilepsi hastasında yüksek oranda kontrol altına alınabilen bir hastalık ancak araştırma sonuçları hastalıkla ilgili birçok yanlış bilgiye sahip olduğumuzu kanıtlıyor. Epilepsi farkındalığında atmamız gereken adımlar olduğunu gösteriyor. Bireylerin psikolojilerinde olumlu etki yaratmak tedavi sürecinde belki destekleyici olabilir ancak tedavi bilimsel yöntemlerle bir nörolog tarafından yönetilmelidir."

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın