OSMANCIK GÜNDEM
Hızlı, doğru ve tarafsız haber

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.57365.5959
Euro6.18786.2126

Çorum'un Osmancık ilçesinde Protokol üyeleri ile polis ve jandarma ekipleri yaya önceliği uygulaması yaptı.

Osmancık’ta trafikte yaya önceliği eylemi
Çorum'un Osmancık ilçesinde Protokol üyeleri ile polis ve jandarma ekipleri yaya önceliği uygulaması yaptı.
İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincini oluşturmak için Türkiye genelinde 81 ilde eş zamanlı olarak başlatılan büyük bir eylem bugün Çorum’un Osmancık ilçesinde de düzenlendi.
2019 yılını "Öncelik hayatın, öncelik yayanın" sloganıyla "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" olarak ilan ettiğini duyuran, yayaların trafikte öncelikli olduğuna dikkat çekmek isteyen İçişleri Bakanlığı projeyi hayata geçirerek, trafik kazalarını azaltabilmek ve trafik güvenliği konusunda farkındalık oluşturabilmek amacıyla çalışmalar başlattı.
Bu çalışmalar kapsamında “Öncelik yayanın” eylemi için Osmancık Kaymakamı Hakan Alkan, Osmancık Belediye Başkan V. İsmail Gömeç, İlçe Emniyet Müdürü Bahadır Vurgun, İlçe Jandarma Komutanı Tevfik Kara, Trafikten sorumlu komutan İrfan Sarıkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Tökel, polis ve jandarma ekipleri Hastane Caddesi üzerinde bulunan Cumhuriyet Anadolu Lisesi önüne çıkarak durdurdukları araçlardaki sürücülere yaya önceliğinin önemini anlatan broşürler dağıttılar.
Kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır. Bu hükme uymayan araç sürücülerine ise 488 TL. idari para cezası uygulanacaktır. Hükmü getirilmiştir.
Dağıtılan broşürlerde yaya geçitlerinde yayaların sürücüler tarafından fark edilmesini, yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanmasını, yayaların yaya geçitlerini kullanmasının teşvik edilmesini sağlamaya yönelik mesajlar veriyor.

 803 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın