OSMANCIK GÜNDEM
İnteraktif Haber Gazetesi 
Hızlı, Doğru ve Tarafsız Haber


  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
DHA TEMSİLCİLİĞİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.98237.0103
Euro8.26608.2991
Hava Durumu
Saat
Takvim

Türk Eğitim-Sen Çorum Şube başkanı Selim Aydın'ın iddialarına Osmancık İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Tökel basın yoluyla cevap verdi.

Osmancık MEM Tökel'den cevap

Türk Eğitim-Sen Çorum Şube başkanı Selim Aydın'ın iddialarına  Osmancık 
İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Tökel basın yoluyla cevap verdi.

Türk Eğitim-Sen Çorum Şube başkanı Selim Aydın basın açıklaması yaparak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz hakkında tarafımızdan hiçbir bilgi almadan, konuyu araştırıp incelemeden bir sendika başkanına yakışmayacak bir tavır sergileyerek asılsız iddialarda bulunmuştur. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü makamı herhangi bir kişinin makamı olmayıp isteyen herkese gerekli bilginin verilebileceği bir makamdır.

Selim Aydın, özetle Kaymakamlar tarafından verilen başarı belgelerinin dağılımının adaletli olmadığını, bu belgelerin yüzde 90’ı malum sendika diye ifade ettiği Eğitim-Bir-Sen’e üye olduğunu, başarı belgesi verilen bazı üyelerin sendika ilçe yönetiminde bulunan üyeler olduğunu, bunun özellikle başlayan yönetici görevlendirme mülakatlarına katılacak öğretmen ve idarecilere ek puan getirmesi için yangından mal kaçırır gibi verildiğini ifade ederek birtakım asılsız iddialarda bulunarak kamuoyunu yanıltmaya çalışmıştır.

İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının ikinci döneminden itibaren çalışmaya başlayan Mahmut Tökel döneminden itibaren Kaymakamlık tarafından toplam 16 adet başarı ve üstün başarı belgesi verilmiş olup bunların 9 tanesi Eğitim Bir Sen , 4 tanesi Türk Eğitim Sen, 1 tanesi Eğitim-İş 2 tanesi herhangi bir sendikaya üye değildir. Belge verilen personelin Yüzde 90’ının Eğitim Bir Sen üyesi olduğu ifadesi doğru olmayıp kaldı ki bu belgeler verilirken ödül verilen personelin hangi sendikadan olduğuna bakılmamış , bu sayıların tamamen tersinin de olabileceği unutulmamalıdır. Öyle ki İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Tökle’in göreve başladığı 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının ikinci döneminde ödül verilen personelin yüzde 100’ü Türk Eğitim Sen üyesi olduğu bilinmelidir. Yine bu kişilere de ödül verilirken hangi sendikadan olduğuna bakılmamıştır.

İlgili sendika başkanı bunun yönetici görevlendirme mülakatlarından önce verilerek yangından mal kaçırılmaya çalışıldığı gibi yine araştırılıp incelenmeden tarafımıza sorulmadan asılsız ifadelerine devam etmiştir. Ödül verilen 9 Eğitim Bir Sen üyesinden sadece 3 tanesi idarecilik mülakatlarına başvuru yapmış olup bu 3 üyeden 2 tanesinin daha önceden aynı belgeden almış oldukları kayıtlarımızdan tespit edilmiş , yönetmelik gereği yönetici atamada eşdeğer belgenin sadece bir tanesi puanla değerlendirilecek olup 2 üyeye verilen belgelerin mülakatlarda ve atamalarda puanla etkisi olmayıp sadece bir üyeye 1 puan etkisi olacaktır. Yani sayın başkanın ifadesiyle “…Başarı belgesi alan idarecilerin birkaçı hariç hepsinin bu yıl boşalacak okul müdürü kadrolarına başvuracakolması , bu belgelerin verilmesindeki amacın tercih edilecek okul müdürlükleri için kendi adaylarını bir adım öne çıkarmak olduğunun en bariz göstergesidir.” gibi talihsiz açıklama da sadece 1 Eğitim Bir Sen üyesine katkı sağlayacak 1 puan içindir ki o personel de okul müdürlüğüne değil müdür yardımcılığına başvuru yapmıştır. Yani ödül verilen hiçbir personele verilen puanlar okul müdürlüğünde katkısı olmayacaktır. Kaldı ki biz müdürlük olarak her zaman sendikal üyeliğe değil liyakata önem verdiğimiz 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında herhangi bir sebeple boşalan , boş kalan müdür , müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılıklarında müdürlüğümüzce uygun görülerek görevlendirilen 26 idarecilikten 13 tanesi Eğitim Bir Sen 12 tanesi Türk Eğitim Sen 1 tanesi de Eğitim Sen üyesi olduğundan anlaşılmaktadır. Bizler bu görevlendirmeleri yaparken de bu kişilerin hangi sendikadan olduğuna bakmadık ve bundan sonra da bakmayacağız.

Yine Türk Eğitim Sen Çorum şube başkanı Selim Aydın, badminton branşında Avrupa ve dünya şampiyonalarında bir marka olmuş, milli sporcular yetiştirerek gençliğimize büyük hizmetler sunmuş ve bu listeye adının ilk olarak yazılması gerektiği herkese dile getirilen öğretmenin de ödüle layık görülmediğini dile getirerek asılsız iddialarına tarafımızı suçlayarak devam etmiştir. Bahsedilen öğretmen daha önceden 3 defa başarı belgesi ile ödüllendirildiği için diğer öğretmenlerin “Başarı Belgesi” ile ödüllendirildiği 2018 şubat ayında öğretmenimiz “ Üstün Başarı Belgesi” ile ödüllendirilmiş, kendisinden milli eğitim olarak her türlü maddi ve manevi katkımızesirgenmemiştir.

Yine ifade edilen okulunu gecesine gündüzüne katarak boyayan okulun çehresini değiştiren Gemici İlkokulu personeli de tarafımızdan her zaman takdir edilmiş ,Türk Eğitim Sen üyesi olan öğretmenimiz hangi sendikadan olduğuna bakılmadan tarafımızdan önerilerek daha önce kendisi Başarı Belgesi ile ödüllendirilmiştir.

Sayın sendika başkanının ifade ettiği okullarımızda ve ismi anılmayan diğer okullarımızda da sportif, sosyal faaliyetler, projeler ve sınav başarısı gibi kriterlerle ödül almayı hak eden personelimizin olduğu doğru olup ancak ilçemizde 3 yıldır çok fazla kaymakam değişikliğinden dolayı geçici kaymakamlar bu konudaki takdir haklarını kullanmamışlardır. Bize göre her öğretmen aziz ve değerlidir. Hepsi de başarıya layıktır. Ancak bu belge zaman zaman verilen bir belgedir.

Anlamadığımız şimdiye kadar Başarı Belgesi ne zamandan beri tartışma konusu olmuştur? Daha önce ilde ya da başka ilçelerde bu konu da bir basın açıklaması yapmış mıdır? Kendi üyelerine verilen Başarı Belgelerini niçin gizleme ihtiyacı hissetmiştir? Sayın Başkanın bu ifadeleri kendisine mi aittir?

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Mahmut TÖKEL

İlçe Milli Eğitim Müdürü

 1320 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın